Cena paliw zależy także od nas

Dodany przez: Petropol Sp. z o.o.
Dodany: 2016.08.22
Hurtowa sprzedaż paliw

Tempo wzrostu gospodarki jest zmienne. Niektórzy porównują je do fal na oceanie, jednak fale na oceanie sięgają wielu metrów wysokości. Gdyby taka była gospodarka, to musielibyśmy nierzadko obserwować wzrost gospodarczy na poziomie 30 procent. Tymczasem eksperci rozwodzą się nad tym, czy wyniesie on 0,5 czy 0,8 procenta. Dlaczego tak się dzieje?

Można by wskazać wiele przyczyn, ale dwie są najważniejsze, a w dodatku zależne od społeczeństwa, którego przecież jesteśmy częścią. Są to podatki oraz to, czy system prawny jest prosty i wydajny, czy też skomplikowany i niewydajny.

Od czasu do czasu słyszymy, że następuje przyśpieszenie gospodarcze. Oznacza to jak zwykle wzrost nie o kilka procent, ale o kilka dziesiątych albo setnych. Zwyczajny zjadacz chleba wcale tego nie odczuwa. Ciekawe jest jednak to, czym powodowane są takie drobne wahania koniunktury. Bardzo często eksperci upatrują przyczyny w kilkunasto-kilkudziesięciogroszowych wahaniach cen paliw.

Hurtowa sprzedaż paliw to oczywiście biznes międzynarodowy, na który wpływają wydarzenia często bardzo od nas odległe. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż większy element ceny paliw zależy od polskiego społeczeństwa. Zakończenie konfliktu gdzieś w dalekim arabskim kraju może sprawić, że u nas cena paliwa spadnie o dwadzieścia albo trzydzieści groszy. Jednak w cenie każdego litra paliwa ponad połowę stanowią podatki, które są w 100% zależne od polskiego rządu, a ten z kolei, chociaż nierzadko wierzga, to jednak chodzi na smyczy zachcianek społeczeństwa.

Dopóki społeczeństwo chce rozdawnictwa, drogich widzimisię i niespełnionych, ale kosztownych obiecanek-cacanek, dopóty zamiast niskich cen paliw, będziemy mieli ogromne podatki doliczone do ich ceny. Politycy nieodmiennie tłumaczą, że one „muszą” być tak wysokie, żeby wypełnić zadania, jakie nakłada na państwo społeczeństwo. Pośrednio więc, zmieniając nasze oczekiwania co do roli państwa, możemy zmienić coś tak prozaicznego i drogocennego, jak dostępność paliw.

Czy państwo naprawdę musi „wspierać” przedsiębiorczość setkami nieskutecznych, a często szkodliwych wręcz programów rozwoju? Dużo prościej byłoby zrezygnować z tych programów i w zamian obniżyć cenę paliw, obniżając wysokość akcyzy, podatku VAT i opłaty paliwowej. To z całą pewnością natychmiast i trwale ożywiłoby gospodarkę.

Jeśli się nad tym zastanowić, to hurtowa sprzedaż paliw okazuje się zależeć nie tylko od międzynarodowych sił i globalnych koncernów, ale także od konsumentów, którzy zawsze są też wyborcami we własnym kraju. W dużej mierze to ich oczekiwania wobec władzy wpływają na poziom opodatkowania, a więc na ceny produktów, którym jest także benzyna i olej opałowy. 

www.petropol.info.pl/o-nas.htm...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
3/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.