Implantologia – rodzaje implantów zębowych

Dodany: 2016.09.22
Implanty sochaczew

Brak zęba nie jest tylko problemem natury defektu narządu żucia, ale jest to także problem estetyczny, zwłaszcza jeśli dotyczy braku zębów przednich. Nie ulega wątpliwości, że zdrowy i piękny uśmiech jest świetną wizytówką, oraz gwarancją dobrego samopoczucia. Dla osób które utraciły zęby implanty stomatologiczne są bardzo cennym odkryciem współczesnej stomatologii. Dają możliwość, aby odbudować tak niezwykle ważny w kontaktach międzyludzkich uśmiech, a także są sposobem na przywrócenie dawnego komfortu, fizycznego jak i również psychicznego.

Co to są implanty i w jakim celu są stosowane?

Implanty stomatologiczne, to obcy wszczep do organizmu, wprowadzany pod dziąsło w celu przywrócenia funkcji uszkodzonego lub brakującego narządu w celach estetycznych. Dzięki takim rozwiązaniom nie trzeba już szlifować zębów sąsiednich. Zadaniem implantu jest zastąpienie korzenia zęba, dlatego umieszcza się go w kości szczęki. W dziąśle umieszcza się abutment, który jest filarem pod koronę lub most, jedynie górna część jest widoczna nad dziąsłem. Implant jest imitacją korzenia zęba i odpowiada za utrzymanie się korony zęba w odpowiednim miejscu. Implanty zapobiegają znacznemu zanikowi tkanek po usuniętych zębach. Uzupełniony ubytek jest zakładany na stałe i nie wyjmowany przez pacjenta, trwałość tego rodzaju odbudowy daje jej wielką przewagę nad innymi rozwiązaniami.

Rodzaje implantów:

Zanim zdecydujemy się na wybór jednego z rodzajów implantu warto lepiej zapoznać się z możliwościami, z których możemy skorzystać. Podczas wizyty u stomatologa, mamy do wyboru jednego z dwóch rodzajów implantów - tytanowych lub cyrkonowych. Implanty tytanowe są na rynku już od wielu lat, z kolei implanty cyrkonowe są nowością, która z roku na rok coraz szybciej zyskuje na popularności.

• Implanty tytanowe - Najczęściej stosowanymi w Polsce implantami, są tzw. implanty cylindryczne, wykonane z tytanu. są bardzo wytrzymałe i odporne na nacisk wytwarzany podczas gryzienia pokarmów, tytan należy do materiałów, które zapewniają długi okres użytkowania. Implanty są wyjątkowo trwałe, specjalne przygotowanie powierzchni przyspiesza gojenie się ran, które powstają po zabiegu wszczepienia. Jednak niektórzy pacjenci mogą mieć obawy związane z estetyka tego typu implantów. Tytan posiada srebrnoszary kolor i chociaż wydawać się by mogło że nie będzie go widać to z czasem dochodzi do małego obniżenia się linii dziąseł w ten sposób odsłaniając implant. Tytan jest bardzo trwały i jednocześnie biokompatybilny, co oznacza że, jest dobrze tolerowany przez nasz organizm. Tlenek tytanu łącząc się z komórkami kostnymi stabilnie zakotwicza się w szczęce, w ten sposób umożliwiając długie użytkowanie zęba. Wszczepy z tytanu szybko integrują się z kośćmi a następnie zrastają się z nimi na stałe, stanowiąc stabilne podparcie dla mostu, korony czy protezy.

• Implanty cyrkonowe - W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się implanty cyrkonowe. Implanty te, są wszczepami wykonanymi z tlenku cyrkonu, którego dotychczas używało się np. w protezach stawu biodrowego. Podobnie jak tytan tlenek cyrkonu wykazuje idealną integrację z ludzkim organizmem, jednocześnie jest równie odporny na ścieranie i wytrzymały. Zaletą implantów cyrkonowych jest ich estetyka oraz przeznaczenie dla każdego pacjenta bez względu na uczulenia, choroby przewlekłe lub inne dolegliwości, w przeciwieństwie do implantów tytanowych które mogą powodować reakcje alergiczne. Kolor implantów cyrkonowe jest najbardziej zbliżony do naturalnego koloru zęba, co czyni je ze względów estetycznych lepszym rozwiązaniem od implantów tytanowych, zapewniając tym samym komfort psychiczny pacjenta. Stabilizacja implantów cyrkonowych trwa 6 miesięcy, natomiast w żuchwie 3 miesiące, w tym okresie zakładana jest korona lub most tymczasowy w celu uzupełnienia braków zębowych. Po upływu okresu integracji kości z zębem, wykonuje się ostateczne umieszczenie korony lub mostu ceramicznego.

Zalety implantów zębowych

Zarówno implanty tytanowe i cyrkonowe są całkowicie bezbolesne przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Obie metody gwarantują ,,stały” uśmiech w odróżnieniu od stosowania protez, które przysparzają pacjentom stres i brak komfortu psychicznego. Bez względu na to, czy przy wyborze implantu postawimy na trwałość czy estetykę, należy pamiętać, że zainwestujemy również w zdrowie całego ciała. Wraz z założeniem implantu znikną trudności rozgryzaniem pokarmu, co spowoduje poprawę pracy układu pokarmowego. Implanty pomogą także w utrzymaniu odpowiedniej struktury kształtu twarzy oraz kostnej.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji przy wyborze metody implantologii zębów należy skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wskazać idealne rozwiązanie oraz zadba o zdrowie i bezpieczeństwo dla naszego uśmiechu. Zapraszamy zatem do Poradni Stomatologii Estetycznej Remedium.

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.