Wizytówka Twojej firmy
Dodanie wizytówki firmy w Odi.pl jest całkowicie bezpłatne. Załóż profil firmy w 5 minut.
Dodaj firmęEgzamin maturalny wcale nie musi być trudny i stresujący. Wystarczy przygotować się do niego rzetelnie i opanować wiedzę w najdrobniejszych szczegółach. Jak sobie zatem poradzić i zorganizować naukę, by zapewnić sobie sukces na maturze?
Istotny jest czas
Przygotowania do matury warto zacząć nawet rok przed datą egzaminów. W ten sposób można skutecznie utrwalać wszelkie wiadomości, przerabiać zadania i nadrabiać zaległości, bez poczucia stresu, że na samym egzaminie trzeba będzie jednak liczyć na łut szczęścia. Trudno jednak przewidzieć, ile godzin należy poświęcić każdego dnia, dlatego istotne jest stworzenie planu, w którym ujęta zostanie nie tylko nauka, ale również pozostałe zajęcia szkolne.
Warto pamiętać, by nie poświęcać całego weekendu na naukę, ponieważ konieczne są przerwy na odpoczynek. Najlepiej naukę podzielić na 2-3 godzinne bloki, by wyeliminować nadmierne zmęczenie i sukcesywnie przyswajać wiedzę. W umiejętnym podziale tematów, mogą pomóc kursy maturalne, szeroko reklamowane w sieci. Dzięki nim nie trzeba samodzielnie opracować listy tematów i wyszukiwać zadań, ponieważ kursy zawierają najczęściej część praktyczną i teoretyczną.
Gdzie uczyć się, żeby nauczyć się?
Własny pokój i biurko nie zawsze są odpowiednim miejscem do przyswajania wiedzy. Tam na uczącego czają się tysiące bodźców, które skutecznie odciągają od nauki. Tym samym plan odpowiedniego przygotowania do matury nie będzie funkcjonować. Dlatego jeśli wybór padnie na własny pokój - warto pozbyć się wszelkich przeszkadzaczy i zadbać o to, by na biurku znajdowały się tylko książki i notatki. Na czas nauki telefon i tablet dobrze jest przenieść do innego pomieszczenia.
Można także wyszukać miejsce na naukę poza domem. Może to być na przykład park, gdzie nie trzeba troszczyć się o niedobór świeżego powietrza i ryzyko niedotlenienia komórek mózgowych. Tu jednak też czyhają różne pokusy, dlatego warto znaleźć miejsce, w którym łatwo przychodzi koncentracja.
Wiele osób próbuje też zaoszczędzić czas, wykorzystując przejazdy tramwajem, czy pociągiem na powtarzanie materiałów czy rozwiązanie zadań. To jest jakaś alternatywa, ale warto pamiętać, że brak ciszy, inni pasażerowie czy różnego rodzaju sytuacje mogą skutecznie dekoncentrować, dlatego warto to wziąć pod uwagę, dobierając odpowiedni zestaw do powtórek czy ćwiczeń.
Nauka z kimś czy samodzielnie?
Każdy w inny sposób przyswaja wiedzę. Jedni lepiej odnajdują się w towarzystwie, gdzie mogą być odpytani, inni mogą odnosić większe sukcesy w samotności. Warto jednak brać pod uwagę, że przy usystematyzowaniu wiedzy czy powtórkach, wsparcie drugiej osoby jest naprawdę przydatne. Można także zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem jest czytanie książek i opracowanych notatek czy oglądanie filmów z wykładami. Ta druga opcja jest często dostępna w formie kursów maturalnych i zdecydowanie ma sporo plusów. Z pewnością słuchowcy będą bardziej skłonni do skorzystania z takiej wersji, a biorąc pod uwagę profesjonalne strony, przygotowane przez doświadczonych nauczycieli, możne spokojnie opierać się na tego typu wykładach w przygotowaniu do matury. Warto przekonać się samemu, jak to działa, wchodząc na jedną z takich stron i sprawdzić próbną wersję lekcji, dostępną bez żadnych opłat.
Jak przygotować organizm na dużą dawkę wiedzy?
Oprócz właściwych zadań czy dobrych książek i planu na cały egzamin, ważna jest też dieta i sam relaks. Jeśli organizm jest zmęczony i ospały, trudno będzie zorganizować powtórkę czy rozwiązać skomplikowane zadanie. Dlatego konieczne jest wprowadzenie do diety przekąsek, które „nakręcą” mózg do pracy. Warto sięgać po orzechy, jagody, siemię lniane, a kategorycznie wyeliminować wszelkie przekąski z dużą zawartością cukru. Istotne jest także odpowiednie nawadnianie się i wysypianie się.
Odkładanie nauki na godziny nocne jest więc bardzo złym pomysłem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze wstawanie, by mieć więcej czasu na efektywną naukę. Na koniec warto pamiętać o organizowaniu przerw na spacer, przejażdżkę rowem, czy wyjście na basen. Aktywność fizyczna pobudza bowiem mózg do pracy i relaksuje, a przez co mobilizuje i pozwala nabrać sił do kolejnych powtórek.
dawiduczy.pl/kursy-maturalne-o...