Ochrona Środowiska w Twojej Firmie

Dodany przez: Derim Anna Derejczyk
Dodany: 2016.11.02
Ochrona Środowiska w Twojej Firmie

Czy wiesz, że prowadząc działalność gospodarczą jesteś najprawdopodobniej podmiotem korzystającym ze środowiska?

Odpowiedz, czy:Jesteś użytkownikiem kotłowni, w której do celów grzewczych zużywasz paliwo kupowane na prowadzoną przez siebie działalność?

Prowadzona przez Ciebie działalność polega na obsłudze instalacji, która powoduje emisję gazów i pyłów do powietrza (np. spawanie, malowanie, lakierowanie)?

Czy używasz w swoim biurze klimatyzatorów?

Czy korzystasz z samochodów służbowych, do których kupujesz paliwo w ramach swojej działalności gospodarczej?

Czy korzystasz w swojej firmie z agregatów, chłodnic, nagrzewnic, kosiarek spalinowych, wózków jezdnych spalinowych lub na gaz LPG?

Czy jesteś właścicielem stacji paliw?

Czy korzystasz z ujęć własnych wody do celów gospodarczych (np. studni głębinowej)?

Czy na Twoim terenie znajdują się utwardzone place, parkingi, drogi, z których wody opadowe i roztopowe są odprowadzane systemem kanalizacji deszczowej do wód lub do ziemi?

Czy w ramach Twojej działalności powstają ścieki bytowe, komunalne lub przemysłowe?

Czy zajmujesz się chowem lub hodowlą ryb?

Czy zajmujesz się chowem lub hodowlą drobiu?

Czy jesteś właścicielem składowiska odpadów?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej jedno z powyższych pytań – powinieneś jako przedsiębiorca wywiązać się z obowiązków narzuconych ustawą Prawo ochrony środowiska.

Podmiot korzystający ze środowiska ma obowiązek sporządzania sprawozdań z zakresu korzystania ze środowiska oraz uiszczania opłat, których wysokość ustala we własnym zakresie. Opłaty wnosi się na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego, ze względu na miejsce korzystania ze środowiska lub – w przypadku wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza w wyniku spalania paliw w silnikach spalinowych, tj. w samochodach osobowych, maszynach roboczych itp. – ze względu na miejsce rejestracji siedziby firmy.

W kolejnych artykułach dotyczących szkoleń BHP oraz procedur i opłat wynikających z korzystania ze środowiska postaramy się przybliżyć przedsiębiorcom zakres ich obowiązków, sposób w jaki należy prowadzić dokumentację i uiszczać opłaty.

www.derim.pl

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.