Wizytówka Twojej firmy
Dodanie wizytówki firmy w Odi.pl jest całkowicie bezpłatne. Załóż profil firmy w 5 minut.
Dodaj firmęDla wielu polskich rodzin mieszkających za granicą ważne jest to, by ich dzieci miały styczność z polską kulturą i językiem ojczystym. Jednym z popularniejszych krajów, do jakich emigrują Polacy, są Niemcy. W artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda system edukacji w tym państwie oraz wyjaśnimy, czy polska edukacja dla dzieci w Niemczech jest możliwa.
System edukacyjny w Niemczech
Obowiązek szkolny w Niemczech obejmuje dzieci od 6. roku życia i w zależności od kraju związkowego trwa przez 9 lub 10 lat. Struktura systemu edukacji składa się z trójstopniowego poziomu kształcenia:
- Grundschule - szkoła podstawowa,
- Sekundarstufe I - szkoła średnia, poziom pierwszy,
- Sekundarstufe II - szkoła średnia, poziom drugi.
Szkoła średnia I stopnia niemal w każdym kraju związkowym kształtuje się inaczej. Klasyczny podział obejmuje szkoły ponadpodstawowe o różnym poziomie edukacyjnym:
- Gymnasium - szkoła ogólnokształcąca,
- Hauptschule - szkoła główna,
- Realschule - szkoła realna.
W zależności od tego, jaką szkołę wybrał uczeń, uzyskuje on świadectwo ukończenia szkoły średniej, które daje możliwość dalszego kształcenia zawodowego, lub świadectwo MSA (Mittlerer Schulabschluss), które pozwala na dalsze kształcenie zawodowe lub ogólnokształcące. W przypadku szkoły średniej II stopnia rozpoczyna się ona po 10. klasie i uzyskaniu świadectwa MSA, a kończy na przystąpieniu do egzaminu maturalnego.
Polskie dzieci w niemieckiej szkole
Każde dziecko, które mieszka w Niemczech i ukończyło szósty rok życia, musi chodzić do szkoły (publicznej lub prywatnej). Dziecko zapisane do szkoły w sąsiadującym kraju związkowym lub w innym państwie nie spełnia obowiązku szkolnego. W Niemczech nie ma też możliwości realizowania obowiązku szkolnego w edukacji domowej.
Dziecko powinno pójść do szkoły podstawowej najbliżej miejsca zamieszkania. W przypadku przeprowadzki z Polski do Niemiec w trakcie roku szkolnego może okazać się, że w najbliższej placówce nie ma już miejsc - wtedy rodzic otrzyma informację o innych szkołach, gdzie te miejsca są.
Po przeprowadzce dzieci zazwyczaj nie są jeszcze w stanie uczestniczyć w pełni w lekcjach ze względu na barierę językową. Dlatego też warto skorzystać z dodatkowych zajęć z niemieckiego. Szkoły często organizują zajęcia wyrównawcze lub kierują do właściwego miejsca, w którym dziecko może uczyć się języka.
Czy w Niemczech są polskie szkoły?
W Niemczech istnieją szkoły międzynarodowe lub europejskie, gdzie nauczanie odbywa się w dwóch językach. Prowadzona jest w nich nauka języka polskiego, a pozostałe przedmioty odbywają się w języku polskim i niemieckim. Edukacja w takich szkołach jest jednak dość kosztowna.
W Niemczech można znaleźć też Szkoły Polskie przy polskich placówkach dyplomatycznych. Nauka prowadzona jest zgodnie z obowiązującym w Polsce programem nauczania. Organizowane są w nich przedmioty, których nie ma w niemieckich szkołach oraz w których występują duże różnice między polskim a niemieckim programem nauczania.
Wygodną alternatywą dla dzieci za granicą są Polskie Szkoły Internetowe Libratus, dzięki którym uczeń może realizować polską podstawę programową nawet bez wychodzenia z domu. W Libratusie uczeń formalnie zapisany jest do jednej z polskich szkół, ale może uczyć się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia. Po zapisaniu do Libratusa dziecko otrzymuje dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdzie materiały edukacyjne zgodne z polską podstawą programową, webinary, konsultacje czy spotkania online z doświadczonymi nauczycielami.
Polska edukacja online w Niemczech
Dzieci mieszkające w Niemczech muszą chodzić do niemieckiej szkoły. Jednak jeśli rodzicom zależy dodatkowo na tym, by dziecko miało kontakt z językiem polskim, poznawało polskie wartości i zwyczaje oraz mogło realizować polską podstawę programową, dobrym pomysłem jest dołączenie do Libratusa. Polskie Szkoły Internetowe Libratus to innowacyjny projekt, który daje możliwość polskiej edukacji w każdym zakątku świata! Dzięki niemu polska edukacja dla dzieci w Niemczech jest niezwykle wygodna i przyjemna.
www.libratus.edu.pl/