Logo firmy: JBG - 2 Sp. z o.o.JBG - 2 Sp. z o.o.
- Konferencje - Pokoje - Noclegi - Szkolenia - Fitness - Spa...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Viventum s.c.Viventum s.c.
Powiedz nam czego potrzebujesz, a my… zorganizujemy to. ...
Logo firmy: Evotravel Sp. z o.o.Evotravel Sp. z o.o.
W ramach organizacji podróży proponujemy: - opiekę dedykowanego,...

Żuławy Wiślane – Warmia – Mazury wzdłuż i wszerz Wędrówka w zgodzie z naturą 9 DNI

Id produktu/usługi: 13555 Data dodania: 13.07.2015
Z wysokości nieba miasta i miasteczka Warmii i Mazur wydają się jeszcze mniejsze niż są w rzeczywistości. Oglądane z góry miejscowości na pierwszy rzut oka zdradzają swój wiek. Wokół serca miasta, którym jest ratusz, kościół, zamek, wszystko z bardziej lub mniej strzelistymi wieżami, wyrastają nowe dzielnice.

Miasta są zanurzone w zieleni, dotykają luster wody lub są poprzecinane rzekami. Rzeki Warmii i Mazur nie są duże, ale za to długie i kręte. Łyna, Drwęca, Krutynia, Pisa, Pasłęka i wiele innych, które płyną pośród łąk i lasów, miejscami wpadają do mijanych jezior, wówczas pozostają w ich cieniu, ale wypływają i w dalszym ciągu są niezwykle piękne.

Mazurskie jeziora są dla nieba ogromnym zwierciadłem, w którym przegląda się od wieków. Z wysokości widać zatoki, przesmyki, obrys każdego akwenu a także strefy wody i wysepki. Jeziorne wyspy przez swą niedostępność wyglądają dość niesamowicie, pobudzają wyobraźnię, a te zamieszkałe przez kormorany przypominają groźne uroczyska.

Lasy to obok jezior największa atrakcja regionu, w którym do rzadkości należą miejsca, gdzie ich nie ma. Gęsty las mocnych wysokich sosen odbija się w wodach Śniardw, Bełdan, jeziora Mokrego czy Nidzkiego. Dzisiejsze lasy różnią się od tych pierwotnych nie tylko pod względem obszaru, ale również struktury.

Kraina kilku tysięcy jezior, ogromnych kompleksów leśnych i ważnych miejsc historycznych przyciąga wielu turystów nie tylko z Polski. Historia Warmii i Mazur tworzona była przez inne ludy i narody, można tu znaleźć wiele dowodów na odmienność kultury i religii.

Prezentujemy krzyżackie zamki, pałace pruskich możnowładców, zabytki techniki, pozostałości po tajnych kwaterach Hitlera i miejsca kultu religijnego.

Zapraszamy na wędrówkę po niezwykłych miejscach Warmii i Mazur, mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, a rozbudzona ciekawość i wyobraźnia pozwolą na zaplanowanie niezwykłych podróży.

Jeziora Mazurskie były jednym z 28 finalistów światowego plebiscytu Szwajcarskiej Fundacji New7Wonders na Nowe 7 Cudów Natury. Do dnia 11.11. 2011 roku trwało głosowanie na finalistów w śród których Mazury zajęły ostatecznie bardzo wysokie 14 miejsce.

Dlaczego Mazury ? To nie jest pytanie retoryczne, Polska kryje wiele pięknych, dotąd nieodkrytych zakątków. Mazury są jednym z nich. Miejscowi patrioci lubią ubarwiać, zapewne znaną skądinąd, anegdotę o stworzeniu tego regionu.

Kiedy Pan Bóg, zmęczony tworzeniem świata, uznał, że dzieło jest skończone, nie krył swego nad nim zachwytu i ucałował Ziemię. Tam, gdzie utrudzony Stwórca położył swe spragnione ochłody usta, leżały ukształtowane przed chwilą Mazury, z Krainą Tysiąca Jezior. Dodajmy, że odcisk sympatii Wszechmogącego objął również urodziwą Warmię. Region, pretendujący do grona Nowych Siedmiu Cudów Natury, czeka cierpliwie na odkrycie.

Niczym piękna dama, zdająca sobie doskonale sprawę ze swej urody. To prawda, że nie jest jej obojętny żaden komplement. Tak jak i każda skaza na nieskalanej dotąd urodzie. Wydaje się, że dostrzegalna jeszcze w wielu miejscach dzikość, wręcz pierwotna, wywoływała w chcących jej ujarzmienia, respekt i obawę. Tak było wieki temu. Potem nadeszli odważni Prusowie i zaryzykowali. Zapłacili za to wysoką cenę.

Ta ziemia nosi jeszcze ich ślady, bardziej wyobrażone, niż rzeczywiste. Nosi ona ślady przeszłości, która spleciona z Rzeczpospolitą od wieków, na rożne sposoby, nie jest tak naprawdę poznana. Przeszłość, to zarówno historia, dzieje znakomitych rodów, wybitnych jednostek, jak i odrębności w dziedzinie gospodarki, prawa, literatury, sztuki, etc.

Mazury znane są także jako Kraina Tysiąca Jezior. Tak naprawdę zbiorników wodnych jest tu znacznie więcej – ponad 2 tysiące jezior o powierzchni powyżej 1 ha. Wody zajmują ponad 7% powierzchni regionu, a jeziora i rzeki połączone kanałami tworzą malownicze szlaki wodne.

Pod względem przyrodniczym niewątpliwie wyróżnia się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – z największym w Polsce zespołem jezior połączonych kanałami. To tu leżą Śniardwy (o powierzchni 113,8 km2) i Mamry (o powierzchni 104,4 km2) – największe akweny w Polsce.
Mazury posiadają także wiele rzek. Najbardziej znaną jest Krutynia (100 km). Prowadzi nią niezwykle popularny szlak kajakowy.
Przyrodniczym bogactwem regionu są też lasy, pozostałości po dawnych puszczach. Zajmują one 30% powierzchni województwa.

Największe kompleksy leśne można odnaleźć w środkowej i południowej części Warmii i Mazur. Ogromne wrażenie robią zwarte drzewostany Puszczy Piskiej, fragmenty nieprzebytej niegdyś kniei. Większość jej obecnego terytorium porastają bory sosnowe i sosnowo- świerkowe. Występuje tu tzw. sosna mazurska (piska), która odznacza się szybkim wzrostem (osiąga do 40 m) i wysmukłą koroną.
Inny rozległy kompleks leśny – Puszcza Napiwodzko-Ramucka – jest ostoją wielu zagrożonych gatunków ptaków. We wschodniej części regionu zachowały się Puszcza Borecka i Puszcza Romincka.
Ta ostatnia charakterem przypomina leśne kompleksy dalekiej Północy, dlatego często nazywana jest polską tajgą.

O przyrodniczej randze Warmii i Mazur świadczą również tereny zaliczane do europejskiej sieci Natura 2000. Jest tu ich wyjątkowo dużo – łączni obejmują ponad 6% powierzchni województwa. Sieć Natura 2000 chroni siedliska przyrodnicze oraz gatunki, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

W regionie warmińsko-mazurskim wyznaczono 17 obszarów specjalnej ochrony ptaków (m.in. Bagna Nietlickie, Dolina Pasłęki czy jeziora Dobskie, Druzno, Łuknajno i Oświn) oraz 43 obszary specjalnej ochrony siedlisk (m.in. była kwatera Hitlera w Gierłoży – doskonałe zimowisko dla nietoperzy).

Jako ostatnie do sieci Natura 2000 dołączyły Ostoja Napiwodzko-Ramucka, gdzie zagrożone są żółwie błotne i wilki, Ostoja Piska, na terenie której występują nie tylko cenne skupiska leśne, ale też wilki, bobry i wydry, oraz przydrożne Aleje Pojezierza Iławskiego, chroniące pachnicę dębową, czyli nadrzewnego chrząszcza



Pojezierze Mazurskie jest w Polsce jednym z głównych obszarów turystycznych. Na jego terenie znajduje się ok. 2700 jezior a każde z nich ma powierzchnię przynajmniej jednego hektara. Mazury to największy rezerwuar słodkowodny Polski. Ok. 40% powierzchni tej krainy jest objętych ochroną. Rezerwat wokół Jeziora Łuknajno w pobliżu Mikołajek, w którym żyje największa kolonia łabędzi niemych, stanowi rezerwat biosfery znajduje się po szczególną ochroną UNESCO. Status rezerwatu posiada również ok. stukilometrowa, niezwykle malownicza, czysta i zaciszna rzeka Krutynia. W dalszym ciągu pełna jest ryb, muszli i raków a nad jej brzegami można spotkać łosie pijące wodę. Na Mazurach można wyhamować tempo życia choćby na parę dni. Zapraszamy do odkrywania ich urody i różnorodności – tym razem pieszo!

1 Dzień

Wyjazd z miejsca zbiórki. Przejazd do Fromborka, zwiedzanie Wzgórza Katedralnego, przepiękna archikatedra z XIV wieku, mini koncert organowy, wejście na wieżę Radziejowskiego z XVII wieku z wahadłem Faucaulta, z której roztacza się przepiękna panorama miasta, Zalewu Wiślanego. Przejazd do Braniewa i zakwaterowanie gości w Hotelu Warmia ***, wstęp na basen, jacuzzi / gratis / pozostałe płatne: sauna, łaźnia parowa, grota solna, fitness, solarium,obiad w porze kolacji, nocleg.

2 Dzień

Śniadanie w formie stołu szwedzkiego, wyjazd do Elbląga, zwiedzanie miasta m.in. Muzeum Archeologiczno – Historyczne, Brama Targowa, Katedra Św. Mikołaja, przejazd do Raczek Elbląskich gdzie znajduje się najniższy punkt Polski – depresja 1,8 m p.p.m. Przejazd do Buczyńca, rejs statkiem po Kanale Elbląskim, który pokonuje różnicę wysokości ponad 100 m. przy pomocy 5 pochylni oraz specjalnego wózka którym jest transportowany statek. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiad w porze kolacji, nocleg.

3 Dzień

śniadanie przejazd do Mikołajek, atrakcyjnego miejsca wypoczynkowego położonego nad największym jeziorem Mazur – Jeziorem Śniardwy. To tutaj spotykają się miłośnicy sportów wodnych z całej Europy. Ze Śniardwami w Mikołajkach spotyka się Jezioro Tałty. Dzisiaj zaplanowana jest wędrówka wokół niego aż do hotelu w Nowych Sadach. Kolacja, nocleg.

4 Dzień

Śniadanie rejs statkiem po wodach Jeziora Tałty i Niegocin do Giżycka. W tym mieście, letniej stolicy żeglarskiej, godna zwiedzenia jest Twierdza Boyen. Po wizycie w Giżycku przejazd do Gierłoży pod Kętrzynem. Tam zwiedzanie byłej głównej kwatery Hitlera w Prusach Wschodnich – Wilczego Szańca. Następnie zwiedzanie barokowego kościoła sanktuarium w Św. Lipce, perły architektury tego regionu. Krótki koncert z prezentacją słynnych organów. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

5 Dzień

Śniadanie Dzisiaj poznają Państwo okolice Mikołajek. Trasa wędrówki wiedzie przez Dybowo do Dybowskiego Rogu, następnie do Łuknajn i wzdłuż Jeziora Łuknajny przez miejscowość Osa do Woźnic. W roku 1977 powstał tutaj rezerwat Łuknajno bocianów niemych widniejący na światowej liście UNESCO. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

6 Dzień

Śniadanie przejazd do Jagodna Wielkiego. Tam rozpocznie się wędrówka przez Marcinową Wolę, Cirzpięty do Okartowa nad Jeziorem Śniardwy, największym jeziorem Mazur. Tutaj, ok. 2 km na północ od wsi znajdowała się we wczesnym średniowieczu staropruska twierdza. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

7 Dzień

Śniadanie Rano przejazd do Rucianego Nidy nad Jezioro Nidzkie. Tutaj rozpocznie się wędrówka po Puszczy Piskiej, przepięknej kniei porośniętej głównie lasami sosnowymi i świerkowymi z niewielką domieszką brzozy, osiki, klonu, olchy i dębu rosnących na sandrowych piaskach. W tej puszczy żyją dziki, jelenie, sarny, łosie, rysie, wilki, bobry, orły i bociany czarne. Po wędrówce transfer do hotelu. Kolacja i nocleg.

8.Dzień

Po śniadaniu przejazd do miejscowości Krutyń. Leży ona nad jedną z dwóch najpiękniejszych, obok Pisy, rzek płynących przez Puszczę Piską – nad Krutynią. Ta kręta, niezwykle urokliwa i słynąca z krystalicznej wody rzeka jest również znana z przejażdżek łodziami i spływów kajakowych. Taka przejażdżka jest również w naszym programie dnia. Następnie przejazd do miejscowości Wejsuny i do Pisza. Do atrakcji Pisza należy Muzeum Ziemi Piskiej oraz kościół parafialny.

9 Dzień

Śniadanie wyjazd przejazd na miejsce zbiórki.

Świadczenia:

8 x nocleg w hotelu trzygwiazdkowym
8 x śniadanie w hotelu
8 x kolacja trzydaniowa w hotelu
opieka pilota oraz przewodnika
bilety wstępu zgodnie z programem
transport autokarem, busem lub minibusem
minimalna liczba uczestników: 7 osób

Zadaj firmie pytanie o produkt/usługę:

Liczba odwiedzin wpisu: 456
  • Poleć produkt na:  
     
     
Opinie o firmie:
 dodaj opinię
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do produktu/usługi.
Twój będzie pierwszy. Zapraszamy.