Logo firmy: BRL Center - Polska Sp. z o.o.BRL Center - Polska Sp. z o.o.
- zioła - herbaty yerba-mate - kosmetyki - odżywki dla sporto...
Logo firmy: Centrum Mitigo Gabriela PokorskaCentrum Mitigo Gabriela Pokorsk...
- psycholog - psychoterapeuta - logopeda - terapia par - tera...
Logo firmy: Prywatna Praktyka Lekarska Wojciech GałkowskiPrywatna Praktyka Lekarska Wojc...
Oferta usług wykonywanych przez stomatologa Wojciecha Gałkowskieg...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Pytanie do ekspertów:

Co to jest leczenie endodontyczne?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Endodoncja, to często jedyny sposób na zachowanie zęba. Powszechnie zwane też leczeniem kanałowym w którym przy użyciu odpowiednich narzędzi, preparatów i urządzeń stomatologicznych dochodzi do oczyszczenia nawet mocno zniszczonych przez proces próchnicowy wewnętrznych części zęba. Ilość kanałów, w zależności od zęba jest różna: od 1 zwykle do 4 kanałów. Czasami zdarza się, że kanałów może być więcej. Podczas leczenia endodontycznego dochodzi do tzw. mechanicznego i chemicznego oczyszczenia kanału korzeniowego oraz jego szczelnego wypełnienia. Zakończeniem zabiegu jest odbudowa zęba.
Leczenie kanałowe dobrze jest powierzyć doświadczonemu dentyście, który poprawnie wykona cały zabieg. W niektórych wypadkach z powodu np. braku szczelności, nie odnalezienia wszystkich kanałów, urazów oraz innych, może dojść do powtórnego zakażenia i konieczności leczenia. Powtórne leczenie kanałowe zwane rewizją leczenia endodontycznego jest procesem bardziej skomplikowanym i dużo droższym.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2016.04.15
Oceń odpowiedź:
3/0
Leczenie endodontyczne popularnie zwane bywa leczeniem kanałowym. W uproszczeniu polega ono na wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu całego wnętrza zęba z tkanek miękkich, które się tam znajdują (nerwy, naczynia krwionośne) i zapełnieniu zajmowanych przez nie przestrzeni odpowiednimi materiałami. W ten sposób ząb wprawdzie nie jest już żywy, ale fizycznie jest i może spełniać jeszcze swoje funkcje. Taki sposób leczenia proponuje się dla zęba, w którym bakterie dostały się do jego wnętrza, czy to przez próchnicę, czy przez uraz. Jest to ostatnia szansa na jego istnienie. Jeśli nie zdecydujesz się na leczenie kanałowe pozostaje tylko ząb usunąć. A jeśli w ogóle zaniedbasz leczenie zęba w tym stanie, grożą Ci poważne konsekwencje rozwoju zapalenia w organizmie także poza zębami.
Leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu, dzięki temu jest bezbolesne. Stosuje się do niego niezwykle precyzyjne narzędzia, gdyż trzeba się dostać do kanałów w zębie o średnicy ułamka milimetra. Aby lepiej widzieć stomatolog w endodoncji używa mikroskopu lub co najmniej lupy zabiegowej. Stosuje się też niezwykle precyzyjne urządzenia pomiarowe - endometry - mierzące długość kanałów wewnątrz zęba. Nierzadko konieczne jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Podczas zabiegu lekarz często używa koferdamu - czyli gumowej osłonki chroniącej leczony ząb przed dostępem śliny.
Leczenie kanałowe nie jest łatwe i nie jest tanie. Jednak dzięki niemu wiele zębów skazanych na usunięcie przedłuża swoje istnienie na wiele lat i dobrze przy tym wygląda.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.09.25
Oceń odpowiedź:
1/0
Leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe, polega na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanych miękkich tkanek i wypełnieniu kanałów sztucznym materiałem.
Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy ząb boli, lub jego miazga jest w stanie zapalnym, a także gdy ząb obumarł.
Zaniechanie leczenia w takiej sytuacji zwykle doprowadza do konieczności usunięcia zęba.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.09.25
Oceń odpowiedź:
1/0