Logo firmy: Kancelaria Patentowa dr inż. Jerzy LampartKancelaria Patentowa dr inż. Je...
Przygotowanie dokumentacji dla uzyskania ochrony prawnej wynalazk...
Logo firmy: Iwnise Sp. z o.o.Iwnise Sp. z o.o.
nadzór inwestorski nadzory budowlane zastępstwo inwestorskie i...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Meissner & Partnerzy Radcowie Prawni Sp. p.Meissner & Partnerzy Radcowie P...
1. Prawo korporacyjne 2. Łączenia i przejęcia (Mergers & Acquis...
Pytanie do ekspertów:

Czy czujniki PIR nadają się do wykrywania ruchu na schodach?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Czujniki PIR (z ang. Passive Infra Red) to pasywne czujniki podczerwieni, wykrywające ruch obiektów emitujących ciepło. Ruch jest wykrywany, gdy w polu widzenia czujnika znajdzie się źródło podczerwieni o innej temperaturze niż otoczenie (np. człowiek).

Czujniki typu PIR stosowane są często w systemach alarmowych, natomiast jako czujniki schodowe nie sprawdzają się ze względu na zasadę działania, z której wynika nieokreślony zasięg i szeroki kąt widzenia. Przykładowo, zbyt szeroki kąt widzenia uniemożliwia takie ustawienie czujnika przy wejściu na schody, aby nie reagował na osoby przechodzące przed schodami. Podobnie brak precyzyjnej regulacji zasięgu powoduje, że w przypadku bardzo popularnych ostatnio schodów otwartych, ażurowych, czy zabudowanych z jednej strony, czujniki typu PIR reagują na osoby przechodzące obok schodów, co praktycznie dyskwalifikuje je do tego zastosowania.

Dodatkowym problemem może być wrażliwość czujników PIR na przeciągi np. podmuch zimnego powietrza do nagrzanego pomieszczenia (zimą) oraz znaczne skrócenie zasięgu, a nawet niezauważanie osób idących po schodach, jeżeli różnica temperatur pomiędzy obiektem poruszającym się, a otoczeniem jest niewielka (latem).

W przeciwieństwie do czujników PIR, jako czujniki schodowe dobrze sprawdzają się aktywne czujniki optyczne, o wąskim kacie detekcji i regulowanym zasięgu, pozbawione powyżej opisanych wad.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2020.10.18
Oceń odpowiedź:
1/0