Logo firmy: Meissner & Partnerzy Radcowie Prawni Sp. p.Meissner & Partnerzy Radcowie P...
1. Prawo korporacyjne 2. Łączenia i przejęcia (Mergers & Acquis...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Iwnise Sp. z o.o.Iwnise Sp. z o.o.
nadzór inwestorski nadzory budowlane zastępstwo inwestorskie i...
Logo firmy: Kancelaria Patentowa dr inż. Jerzy LampartKancelaria Patentowa dr inż. Je...
Przygotowanie dokumentacji dla uzyskania ochrony prawnej wynalazk...
Pytanie do ekspertów:

Czy można skrócić czas pracy z powodu upałów?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Eurokadra S.A.
W zależności od kraju i prawa pracy, istnieją różne przepisy dotyczące skracania czasu pracy z powodu upałów. W Polsce, zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, w tym odpowiednią temperaturę powietrza, a także przeprowadzać regularne badania pomieszczeń pracy pod kątem temperatury i wilgotności. W przypadku przekroczenia określonych norm, pracodawca powinien podjąć odpowiednie działania, w tym skrócenie czasu pracy lub zapewnienie pracownikom dodatkowej przerwy w celu ochłodzenia się.

Jeśli temperatura przekracza określony limit, pracodawca powinien skrócić czas pracy zgodnie z przepisami lub ewentualnie przenieść pracowników na inne stanowiska lub do pomieszczeń z odpowiednim chłodzeniem. W takim przypadku praca powinna być wznawiana, gdy temperatura spadnie do bezpiecznego poziomu.

Warto jednak pamiętać, że skracanie czasu pracy z powodu upałów może wpłynąć na wynagrodzenie pracowników, a także na efektywność pracy. Dlatego też, warto wykorzystać inne sposoby na zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach, takie jak zapewnienie odpowiedniej wentylacji, klimatyzacji lub chłodzenia, w celu zminimalizowania wpływu upałów na pracowników i wydajność pracy.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2023.03.17
Oceń odpowiedź:
1/0