Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Dobre Domy Flak&Abramowicz Sp. z o.o. Spółka KomandytowaDobre Domy Flak&Abramowicz Sp. ...
- projekty domów jednorodzinnych...
Logo firmy: HEUTE Service Sp. z o.o.HEUTE Service Sp. z o.o.
Oferta rozpoczyna się od małych maszynek domowych poprzez urządze...
Logo firmy: Piotr WęcławiakDaruma Projekt - biuro projektowe
Doświadczeni architekci wykonają dokumentację projektową
Wprowadzenie do pytania:
Zastanawiałem się nad wykorzystaniem do ogrzewania domu wyłącznie paneli słonecznych. Czy jest szansa, żeby samymi panelami słonecznymi nagrzać dom jednorodzinny w sezonie grzewczym, czy mimo wszystko konieczne jest jakieś wsparcie tej instalacji tradycyjnymi metodami albo np. pompą ciepła. Podsumowując, mam pytanie.
Pytanie do ekspertów:

Czy panele słoneczne mogą zapewnić ciepło przez cały rok?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: DANPOL Grzegorz Dankowski
Panele słoneczne - solary - w klimacie i przy nasłonecznieniu jakie jest w Polsce nie zapewnią nam ogrzewania budynku (pomimo bardzo dobrego ocieplenia przegród zewnętrznych) przez cały sezon grzewczy. Chcąc ogrzać budynek tylko solarami (o dobrej sprawności termicznej i poprawnym usytuowaniu w stosunku do stron świata) ich powierzchnia musiałaby wynosić ok. 1/2 powierzchni ogrzewanej. Instalacja taka musiałaby być wyposażona dodatkowo w awaryjne (wspomagające) źródło ciepła np. grzałkę elektryczną lub drugą instalację CO (kocioł, pompa ciepła) - są to dodatkowe koszty i tak już drogiej, ze względu na wielkość powierzchni solarów, instalacji. Instalacja taka musiałaby być niskotemperaturową o jak największej powierzchni wymiany ciepła z kubaturą ogrzewaną np. płaszczyznowa, podłogowa oraz o bardzo dużej objętości zbiornika magazynującego ciepło (w postaci ciepłej wody). Nasuwa się pytanie: co zrobić z nadmiarem ciepła poza sezonem grzewczym?
Podsumowując, ekonomiczniej jest wykonać instalację solarną do podgrzewania ciepłej wody (CWU) i przy okazji wspomagającą CO. Powierzchnię solarów i objętość zbiornika magazynującego ciepło należy obliczyć mając na uwadze rodzaj solarów, zapotrzebowania i zużycia CWU, położenia budynku itp. Ważnym problemem jest nadmiar ciepła w instalacji poza sezonem grzewczym. Źle dobrana powierzchnia solarów (przewymiarowana) może spowodować uszkodzenie instalacji.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.04.02
Oceń odpowiedź:
1/0
Odpowiedź firmy: Brak firmy.
Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć dwojako: można i nie można.
Można wówczas, gdy ilość i wydajność paneli dobierzemy do ekstremalnie niekorzystnych warunków pogodowych, ale pozostaje problem z nadmiarem ciepła gdy warunki pogodowe będą dużo korzystniejsze od "najgorszych" nie mówiąc już o letnich upałach. Jest wprawdzie i na to rada - można zainstalować na panelach żaluzje mechaniczne sterowane termostatem i problem mamy rozwiązany. Pozostaje kwestia kosztów tej "zabawy". W ramach pieniędzy które pochłonęłoby powyższe rozwiązanie można posłużyć się mniejszą ilością paneli i wspomóc je - pozostając przy technologiach ekologicznych - pompą ciepła, która wspomoże układ solarny w najmniej dla niego korzystnym okresie, albowiem to co niekorzystne dla paneli jest bardzo wskazane dla pomp ciepła. Będąc przewidującym w okresie inwestycji należy pamiętać o zainstalowaniu agregatu prądotwórczego, bo gdy zabraknie nam prądu to mamy u siebie Arktykę!!! Nasze instalacje bez zasilania prądem pomp (układu solarnego i instalacyjnych) i agregatu w pompie ciepła NIE ISTNIEJĄ. To znaczy fizycznie nadal są tylko nie funkcjonują. I to by było na tyle, jak zwykł mawiać śp pamięci prof. mniemanologii stosowanej Jan Tadeusz Stanisławski. Pozdrawiam M.R.F.
Data: 2015.04.02
Oceń odpowiedź:
0/0
Odpowiedź firmy: Intebud Roman Gołąbek
Ogrzewanie domu tylko kolektorami słonecznymi jest teoretycznie możliwe.
Trzeba spełnić odpowiednie warunki:
- dom niskoenergetyczny
- ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne)
- duża powierzchnia dachu od strony południowej
W praktyce ogrzewanie kolektorami w sezonie grzewczym jest bardzo utrudnione
- potrzebny bardzo duży magazyn energii
- kłopot z dużym nadmiarem energii latem
Lepiej zainwestować w pompę ciepła, a kolektory jako wspomaganie.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.04.02
Oceń odpowiedź:
0/0