Logo firmy: Bouwman Gastro-Instal Sp. z o.o.Bouwman Gastro-Instal Sp. z o.o...
- meble chłodnicze do sklepów i supermarketów- nowe i używane po ...
Logo firmy: Contino.pl Lidia i Tomasz Zielińscy s.c.Contino.pl Lidia i Tomasz Zieli...
Współpracujemy z najlepszymi polskimi producentami mebli biurowyc...
Logo firmy: Mirat s.c.Mirat s.c.
- dla dzieci - prezenty - fitness - dom - akcesoria - ogród -...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Pytanie do ekspertów:

Czym się kierować przy wyborze mebli do warsztatu?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: JOTKEL Sp. z o. o. Sp. k.
Zakup mebli do warsztatu to poważna decyzja i niemała inwestycja. Czym kierować się w sytuacji, kiedy na rynku wybór mebli specjalistycznych jest bardzo duży, a rozpiętość cenowa nie mniejsza?

Meble warsztatowe, to meble specjalnego przeznaczenia. Jako takie muszą być przede wszystkim przystosowane do dużych obciążeń, odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Dobre meble warsztatowe muszą być trwałe i ergonomiczne, czyli zapewniać bezpieczną i wygodną pozycję pracy.
Powinny być wykonane z wysokiej jakości blachy stalowej. Malowane trwałymi farbami proszkowymi odpornymi na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Powinny być również estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości.
Do pomieszczeń o dużej wilgotności warto wybrać meble ze stali nierdzewnej.

Wybierając meble mobilne: wózki warsztatowe, pulpity przejezdne, stojaki przejezdne, należy zwrócić uwagę na koła: jakie obciążenie wytrzymują, ile kół jest skrętnych i czy są wyposażone w hamulec oraz czy są pokryte niebrudzącą gumą.
W przypadku stołów warsztatowych, w zależności od tego, do jakich prac będą przeznaczone należy dobrać odpowiedni blat. Standardowo jest on wykonany z grubej sklejki. Taki blat może być pokryty blachą ocynkowaną, blachą nierdzewną, gumą olejoodporną gładką lub ryflowaną, albo specjalną wykładziną PCV. Przy zakupie stołu warsztatowego warto zwrócić uwagę na grubość blatu, co jest istotne przy dużym obciążeniu i jeśli zamierzamy zamontować imadło. Dodatkowo warto wybrać taki model stołu, do którego bez problemu zamontujemy nadstawkę np. z tablicami perforowanymi, na których umieścimy zawieszki i pojemniki na narzędzia. Warto również zainwestować w moduł oświetleniowy do stołu. Przyda się przy precyzyjnych pracach. W zależności od potrzeb, stół warsztatowy może być wyposażony w praktyczne szafki z półkami i szufladami. Konfiguracje szuflad i półek warto dokładnie przemyśleć i dostosować do wymagań konkretnego stanowiska pracy.

W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy (hala produkcyjna, warsztat, magazyn) należy zwrócić również uwagę na gabaryty mebli. Obecnie wiele firm produkujących wyposażenie warsztatowe, oferuje funkcjonalne meble o mniejszych gabarytach – dopasowane do pomieszczeń w których liczy się oszczędność miejsca.
Wybierając meble warsztatowe warto poszukać producenta, który oferuje meble modułowe. Wówczas łatwo rozbudować je o kolejne elementy i z biegiem czasu dostosować do zmieniających się potrzeb w miejscu pracy.

Duże znaczenie ma również układ szuflad, półek i drzwiczek. Warto zastanowić się, jakiej wysokości szuflad potrzebujemy do naszych narzędzi, czy korzystniejszym rozwiązaniem będą półki umieszczone za zamykanymi drzwiczkami itp.
Istotne jest również z czego są wykonane szuflady mebli warsztatowych. Powinny być z blachy ocynkowanej, co przedłuża ich trwałość. Standardem powinno być wyłożenie szuflad matą tłumiącą. Podnosi to komfort pracy i chroni narzędzia przed uszkodzeniami. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie w szufladach wyprasek do przechowywania narzędzi lub praktycznych organizerów, czy różnego rodzaju przyborników na drobne przedmioty.

We wszystkich meblach warsztatowych ważny jest sposób zamocowania szuflad. Powinien umożliwiać swobodne wysuwanie nawet przy maksymalnym obciążeniu a jednocześnie zabezpieczać przed samoistnym wysunięciem szuflad. Praktycznym rozwiązaniem w tego typu meblach jest mocowanie szuflad na solidnych prowadnicach rolkowych. Pożądane jest również zabezpieczenia przed wysunięciem więcej niż jednej szuflady jednocześnie. Zabezpiecza to przed przeważeniem i przewróceniem mebla przez obciążone szuflady.
Należy zwrócić uwagę również na sposób zamykania. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zamek, który blokuje równocześnie wszystkie szuflady.

Kolejnym ważnym elementem są stopki poziomujące, które pomagają zapewnić meblowi stabilność. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzą się specjalne stopki, które pozwalają zamocować mebel do podłoża.

W wielu warsztatach i na halach produkcyjnych nieodłącznym elementem wyposażenia są komputery przemysłowe. Doskonałą ochronę zapewnią im przemysłowe szafy komputerowe. Przy ich wyborze koniecznie należy zwrócić uwagę na stopień ochrony, jaki zapewniają sprzętowi elektronicznemu (czy są odporne na pył, wilgoć, czy mają wentylatory, ile jest wentylatorów i jak wydajnych, w jaki sposób wykonano przepusty kablowe, czy można regulować pochylenie monitora. Duże znaczenie ma również ochrona przed dostępem osób niepowołanych, czyli sposób zamykania szafy.

Podsumowując: Wybierając meble warsztatowe w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich jakość i dopasowanie do potrzeb na konkretnym stanowisku pracy, ergonomię i estetykę dopiero później na cenę. Dobre meble warsztatowe nie są tanie, ale za to służą bardzo długo. Nie warto ryzykować zakupu tanich odpowiedników. Jest duże prawdopodobieństw, że zostały wykonane z materiałów gorszego gatunku lub nie dość starannie i szybko się rozpadną lub nie zapewnią odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.01
Oceń odpowiedź:
2/0