Nie ma czegoś takiego, jak dysk twardy SSD. Są dyski twarde i SSD, których budowa, fizyka zapisu i sposób działania mocno się różnią.
Dyski twarde przechowują dane na talerzach pokrytych cienką warstwą magnetyczną. Dane te są zapisywane i odczytywane przez zespół głowic magnetycznych, a za ich przechowywanie odpowiada uporządkowane namagnesowanie tworzące sekwencję zmian polaryzacji. Za zarządzanie dyskiem i komunikację ze światem zewnętrznym odpowiada procesor sygnałowy umieszczony na elektronice dysku.
Z kolei SSD przechowuje dane w tranzystorach układów typu Flash-NAND. Tranzystory używane w układach flashowych, to zmodyfikowane tranzystory polowe typu npn ze zubażanym kanałem, w których dodano odseparowany elektrycznie obszar - bramkę pływającą. Bramka pływająca jest pułapką na elektrony, która, jeśli jest zaprogramowana, zachowuje się tak, jakby do bramki sterującej przyłożono napięcie blokując przepływ prądu między źródłem, a drenem. Za komunikację pomiędzy światem zewnętrznym, a układami oraz kodowanie i rozmieszczanie danych w różnych układach odpowiada kontroler.
Samo pytanie jest bardzo ogólne i wyczerpująca odpowiedź wymagałaby napisania książek osobno dla dysków twardych i osobno dla SSD. W Polsce jak dotąd ukazała się tylko jedna książka o dyskach twardych - Anatomia dysków twardych Piotra Metzgera. To bardzo dobra książka, ale ukazała się prawie 30 lat temu, obecnie jest trudno dostępna i pod wieloma względami nieaktualna.
Zapytaj eksperta o szczegóły »