Logo firmy: Studio Profilaktyki Społecznej Adam RynkiewiczStudio Profilaktyki Społecznej ...
Przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii, przemocy w środowisku...
Logo firmy: Centrum Partner Anna Maliszewska-SmoterCentrum Partner Anna Maliszewsk...
Nasza działalność obejmuje: - Szkolenia ( dla firm oraz klientó...
Logo firmy: Dawid Otulak DawidUczyDawid Otulak DawidUczy
- kursy maturalne online z biologii i chemii - autorskie zadania...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Pytanie do ekspertów:

Jak przebiega wstępne szkolenie BHP?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: SAFETY-BHP Piotr Głodny
Szkolenie wstępne bhp organizowane jest przed rozpoczęciem pracy przez pracownika. Ma na celu zapoznanie pracownika z przepisami i zasadami bhp.
Szkolenie wstępne bhp składa się z dwóch części:
- instruktażu ogólnego,
- instruktażu stanowiskowego.
Z reguły instruktaż ogólny prowadzony jest przez pracowników służby bhp. Instruktaż ten może przeprowadzić osoba wykonująca u pracodawcy zadania służby bhp, albo pracownik posiadający odpowiednią wiedzę i umiejętności, który został wyznaczony przez pracodawcę. W szczególnych przypadkach instruktaż może być przeprowadzony przez samego pracodawcę.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.27
Oceń odpowiedź:
61/1
Odpowiedź firmy: BHP INKA Szaniawski Bogdan
Szkolenie wstępne bhp jest wymogiem art. 237.3 § 1 kodeksu pracy, który mówi
o tym, że nie wolno dopuścić podwładnego do wykonywania pracy bez aktualnego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podstawę prawną szkolenia zawarto w § 10 i 11 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r.
w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, DzU nr 180, poz. 1860 ze zm., które zwane jest rozporządzeniem szkoleniowym w dziedzinie bhp).
Szkolenie wstępne dzieli się na dwie części:
- instruktaż ogólny, który trwa 3 godziny lekcyjne,
- instruktaż stanowiskowy, który dla pracowników biurowych trwa 2 godziny lekcyjne a dla stanowisk robotniczych minimum 8 godzin lekcyjnych.
W skrócie - szkolenie wstępne ogólne instruktaż ogólny zwyczajowo prowadzony jest przez pracownika służby BHP lub pracodawcę pełniącego zadania służby bhp w firmie.
Szkolenie wstępne na stanowisku pracy, czyli instruktaż stanowiskowy prowadzony jest przez przełożonego lub pracodawcę - uprawnionych do jego prowadzenia na podstawie szkolenia bhp dla pracodawców i kierujących innymi pracownikami.
Nie mozna zapomnieć, że każde szkolenie podparte musi być wymogiem odpowiedniego programu, który powinien byc dostosowany do zagrożeń na stanowisku pracy osoby szkolonej.
Nie trzeba chyba dodawać, że w każdym przypadku osoby prowadzące szkolenie muszą posiadać kompetencje do jego wykonywania.
Z praktycznego punktu widzenia ważne jest, aby zachować wymagania formalne wypełniając kartę szkolenia wstępnego, tj. szkoląc pracownika na stanowisku robotniczym ważne jest, aby pamiętać o jego czasie pracy.
Jeżeli przeciętnie praca trwa 8 godzin/ dobę, a 3 godziny lekcyjne przeznaczamy na szkolenie wstępne ogólne to praktycznie nie ma szans na 8 godzinny instruktaż stanowiskowy w ciągu jednego dnia roboczego bez nadgodzin. Inspektor PIP może sprawdzić, czy faktycznie szkolenie zostało wykonane w ciągu jednego dnia. Jeżeli udowodnimy, że zapłaciliśmy pracownikowi za nadgodziny w związku ze szkoleniem, to inspektor PIP nie powinien mieć formalnych uwag. W innym przypadku szkolenie stanowiskowe musimy rozbić na minimum 2 dni robocze.
Kodeks pracy w art. 2373§ 3 wymaga, aby szklenie bhp odbywało się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Często pracodawcy lekceważą szkolenie osób wykonujących pracę na ich rzecz na podstawie umowy cywilnej: umowy o dzieło lub zlecenia.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 k.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.27
Oceń odpowiedź:
3/3
Szkolenia wstępne prowadzone są w postaci instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Przeznaczone są dla nowo zatrudnionych pracowników, studentów odbywających praktykę, oraz uczniów szkół zawodowych zatrudnionych w celu praktycznej nauki zawodu.
Instruktaż ogólny powinien zapewnić zapoznanie się pracownika z podstawowymi przepisami BHP zawartymi w Kodeksie Pracy, w układach zbiorowych lub regulaminach pracy oraz z przepisami i zasadami BHP w zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Instruktaż ten prowadzić może pracownik służby BHP lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie BHP.
Instruktaż stanowiskowy organizowany jest przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy na stanowiskach robotniczych i innych, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, ucznia odbywającego praktykę zawodową lub studenta na praktyce studenckiej. Instruktaż powinien zapewnić zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na stanowisku pracy i ryzykiem zawodowym związanym z pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, oraz z metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy. Każdorazowe zmiany warunków na stanowisku pracy ( narzędzi, urządzeń, substancji o działaniu szkodliwym lub niebezpiecznym, zmiana technologii, organizacji pracy inne), powoduje że pracownik ten powinien odbyć ponownie instruktaż stanowiskowy, którego tematyka oraz czas trwania uzależniony jest od zmian wprowadzonych na stanowisku. Odbycie szkolenia wstępnego pracownik potwierdza podpisem na Karcie szkolenia wstępnego.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.27
Oceń odpowiedź:
2/2
Szkolenie wstępne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest szkoleniem obowiązkowym, które odbywają wszyscy pracownicy przed rozpoczęciem pracy u danego pracodawcy.

Szkolenie wstępne BHP dzielimy na:
- instruktaż ogólny - prowadzony przez pracownika służby BHP;
- instruktaż stanowiskowy - prowadzony zazwyczaj przez bezpośredniego przełożonego.

Zasadniczą częścią instruktażu stanowiskowego jest pokazanie prawidłowego wykonywania procesu pracy zgodnego z przepisami i zasadami BHP.

Istotnym jest, że osoba udzielająca instruktażu stanowiskowego winna posiadać aktualne szkolenie okresowe BHP oraz szkolenie w zakresie metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

W przypadku zmiany stanowiska pracy, zmiany obowiązków, istotnych zmian technologicznych mających wpływ na bezpieczeństwo pracy szkolenie wstępne BHP należy zaktualizować.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.27
Oceń odpowiedź:
1/3
Szkolenie wstępna składa się z dwóch instruktaży:
a) instruktażu ogólnego, który przeprowadza pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy spoza zakładu pracy,
b) oraz instruktażu stanowiskowego, który przeprowadza najczęściej bezpośredni przełożony lub pracodawca (może też inny pracownik posiadający odpowiednie uprawnienia w tym zakresie).
Tematykę instruktaży określa dokumentacja, którą powinien posiadać każdy zakład. Ramowe programy można znaleźć w rozporządzeniu w sprawie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.27
Oceń odpowiedź:
0/2