Logo firmy: ArtD.pl Aleksandra StoksikArtD.pl Aleksandra Stoksik
- Tworzenie identyfikacji wizualnej firm - Projektowanie logo, w...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Histo Robert StrzeleckiHisto Robert Strzelecki
sieci komputerowe Legrand, Molex, 3M, ICS, DR@KOM, BTR, kat. 5, 6...
Logo firmy: Infotelecom Sp. z o.o.Infotelecom Sp. z o.o.
1. enova365 Kadry i Płace 2. enova365 Księgowość 3. enova365 Ha...
Pytanie do ekspertów:

Jaką żywotność mają dyski twarde?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Komp-Ania Piotr Dalach
W specyfikacji dysków zarówno HDD jak i SSD pojawia się parametr MTBF - jest to średni czas bezawaryjnej pracy (w warunkach czysto laboratoryjnych). Lepsze dyski HDD teoretycznie powinny być w stanie przepracować do 1 000 000 godzin. Dyski SSD - 1,5m do 2m godzin.
Praktycznie do tematu podchodząc, w przypadku dysków HDD (talerzowych) 40tys. godzin jest dobrym wynikiem. Zdarzają się oczywiście i dłużej bezproblemowo działające jednostki (60-70tys. h.)
W przypadku dysków SSD bardziej niż godzinami lepiej sugerować się parametrem TBW - total bytes written. Czyli sumaryczna ilość zapisanych danych. Tutaj parametr zmienia się wraz z wielkością dysku - im większy dysk tym więcej danych można zapisać. Przykładowo, dla dysków 256GB będzie to między 100 a 200TB.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.05.24
Oceń odpowiedź:
1/0
Odpowiedź firmy: Kaleron Sp. z o.o.
Parametr MTBF, to bzdura. Wystarczy przeliczyć te rzekome miliony godzin na lata, by dostrzec, że są to wartości absurdalne. Obecnie najczęściej (oprócz gwałtownych uszkodzeń) dyski padają wskutek degradacji powierzchni i błędów oprogramowania układowego. Zużycie podsystemu mechanicznego jako przyczyna awarii w przypadku współczesnych dysków jest dużo rzadsze. Dużo zależy też od warunków eksploatacji, a zwłaszcza prądu zasilającego oraz od charakterystycznych cech konstrukcyjnych danego modelu. Słabsze modele padają jak muchy po 2-3 latach, z kolei solidniejsze potrafią bezawaryjnie przepracować kilkanaście lat.
Gorzej rozwiązane dyski, to przede wszystkim tanie tzw. slimy. Przeważnie są one fatalnie rozwiązane pod względem mechanicznym i mają źle uszczelnione obudowy. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest technologia SMR wymuszająca zastosowanie skomplikowanych i podatnych na awarie rozwiązań w zakresie translacji adresów fizycznych na logiczne.
Z kolei nośniki półprzewodnikowe zużywają się przez operacje kasowania i zapisu. Każdy blok układu może przeżyć ograniczoną liczbę takich operacji, przy czym w przypadku starych układów typu SLC są to liczby liczone w setkach tysięcy, a w przypadku najnowszych QLC - po prostu w setkach. Oszacować resurs operacji kasowania/zapisu można dzieląc parametr TBW przez całkowitą pojemność nośnika. Zazwyczaj wychodzi znacznie mniej, niż chcieliby pokazać producenci, dlatego eksponują oni parametr TBW, który zazwyczaj jest znacznie atrakcyjniejszą liczbą.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.05.24
Oceń odpowiedź:
0/0