Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Soft Ekspert Sp. z o.o.Soft Ekspert Sp. z o.o.
1. Oprogramowanie do wspomagania działalności różnego typu przeds...
Logo firmy: Firma Handlowa Akma Krzysztof Mirosław DubowskiFirma Handlowa Akma Krzysztof M...
W naszej ofercie: - Komputery stacjonarne - Monitory - Noteb...
Logo firmy: PPHU Intercom_Plus Dariusz LedniowskiPPHU Intercom_Plus Dariusz Ledn...
InterCom plus oferujemy materiały eksploatacyjne - tusze do druka...
Pytanie do ekspertów:

Jaką żywotność mają dyski twarde?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Komp-Ania Piotr Dalach
W specyfikacji dysków zarówno HDD jak i SSD pojawia się parametr MTBF - jest to średni czas bezawaryjnej pracy (w warunkach czysto laboratoryjnych). Lepsze dyski HDD teoretycznie powinny być w stanie przepracować do 1 000 000 godzin. Dyski SSD - 1,5m do 2m godzin.
Praktycznie do tematu podchodząc, w przypadku dysków HDD (talerzowych) 40tys. godzin jest dobrym wynikiem. Zdarzają się oczywiście i dłużej bezproblemowo działające jednostki (60-70tys. h.)
W przypadku dysków SSD bardziej niż godzinami lepiej sugerować się parametrem TBW - total bytes written. Czyli sumaryczna ilość zapisanych danych. Tutaj parametr zmienia się wraz z wielkością dysku - im większy dysk tym więcej danych można zapisać. Przykładowo, dla dysków 256GB będzie to między 100 a 200TB.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.05.24
Oceń odpowiedź:
1/0
Odpowiedź firmy: Serwis komputerowy Kaleron
Parametr MTBF, to bzdura. Wystarczy przeliczyć te rzekome miliony godzin na lata, by dostrzec, że są to wartości absurdalne. Obecnie najczęściej (oprócz gwałtownych uszkodzeń) dyski padają wskutek degradacji powierzchni i błędów oprogramowania układowego. Zużycie podsystemu mechanicznego jako przyczyna awarii w przypadku współczesnych dysków jest dużo rzadsze. Dużo zależy też od warunków eksploatacji, a zwłaszcza prądu zasilającego oraz od charakterystycznych cech konstrukcyjnych danego modelu. Słabsze modele padają jak muchy po 2-3 latach, z kolei solidniejsze potrafią bezawaryjnie przepracować kilkanaście lat.
Gorzej rozwiązane dyski, to przede wszystkim tanie tzw. slimy. Przeważnie są one fatalnie rozwiązane pod względem mechanicznym i mają źle uszczelnione obudowy. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest technologia SMR wymuszająca zastosowanie skomplikowanych i podatnych na awarie rozwiązań w zakresie translacji adresów fizycznych na logiczne.
Z kolei nośniki półprzewodnikowe zużywają się przez operacje kasowania i zapisu. Każdy blok układu może przeżyć ograniczoną liczbę takich operacji, przy czym w przypadku starych układów typu SLC są to liczby liczone w setkach tysięcy, a w przypadku najnowszych QLC - po prostu w setkach. Oszacować resurs operacji kasowania/zapisu można dzieląc parametr TBW przez całkowitą pojemność nośnika. Zazwyczaj wychodzi znacznie mniej, niż chcieliby pokazać producenci, dlatego eksponują oni parametr TBW, który zazwyczaj jest znacznie atrakcyjniejszą liczbą.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.05.24
Oceń odpowiedź:
0/0