Logo firmy: DRAFT Ilona KubiakDRAFT Ilona Kubiak
Oferta obejmuje: - drzwi i bramy przeciwpożarowe oraz drzwi dymo...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: AZM s.c. Jarosław Ząbczyk, Ewa SadowskaAZM s.c. Jarosław Ząbczyk, Ewa ...
malowanie ścian i stolarki budowlanej układanie płytek ceramicz...
Logo firmy: Abakon Sp. z o.o.Abakon Sp. z o.o.
- dom z keramzytu - domy energooszczędne - domy pasywne - budo...
Pytanie do ekspertów:

Jakie czynniki muszą być brane pod uwagę przy wyborze gotowego projektu domu?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Projekt jest jednym z najważniejszych etapów budowy własnego domu. To właśnie na tym etapie zapadają kluczowe decyzje o układzie przestrzennym, który - w przeciwieństwie do źle wybranych płytek czy koloru ścian - trudno już będzie zmienić w przyszłości. Dlatego przed dokonaniem wyboru projektu gotowego, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Projektowanie zwykle zaczyna się od analizy terenu - a więc tego jak nasza działka jest usytuowana pod względem stron świata, jak skomunikowana, jakie ma osie widokowe, ukształtowanie terenu czy walory przyrodnicze. Z tych walorów, ale i ograniczeń, w połączeniu z wytycznymi inwestora, architekt tworzy zwykle projekt, będący rozwiązaniem tej swoistej łamigłówki.
Pierwsze pytanie brzmi więc - czy działka, na którą wydałeś/aś właśnie kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych, jest do tego stopnia bezosobowa i nijaka, że chciał(a)byś na nią zrzucić projekt wymyślony na białej kartce papieru przez kogoś, kto nie widział jej na oczy?

2. Pełnobranżowy projekt indywidualny, wykonany przez grupę specjalistów (zwykle to: architekt, konstruktor, projektant instalacji sanitarnych, elektryk, każdy z nich po 5-letnich studiach, 3-letniej praktyce zawodowej i egzaminie na uprawnienia), według cennika SARP powinien kosztować około 5-6% kosztów inwestycji. Rynek sprowadza to niekiedy do 2-4%. To mniej więcej tyle, co ekipa robotników weźmie później za ułożenie instalacji elektrycznej lub zmontowanie więźby dachowej.
Czy zatem myślenie nie jest dla Ciebie pracą, w którą warto zainwestować choćby kilka procent kosztów budowy własnego domu?

3. Projekt gotowy jest całkiem tani ponieważ sprzedawany jest jako gazeta z ilustracjami (dzięki temu omija się wyższy podatek VAT) oraz bez jakiejkolwiek odpowiedzialności sprzedającego za poprawność rozwiązań zawartych w ilustracjach tej gazety.
Pytanie - czy kupienie 4 egz. gazety za 2-4 tysiące zł nie stanowi dla Ciebie problemu?

4. Aby projekt gotowy stał się projektem w świetle prawa, musi być adaptowany przez w/w specjalistów każdej z branż. Adaptacja oznacza wzięcie pełnej odpowiedzialności za rozwiązania zawarte w ilustracjach w/w gazety.
Czy potrafisz bez cienia zażenowania pójść do powyższych specjalistów i powiedzieć - "za państwa wiedzę i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu ja podziękuję, kupiłem już gotowe rozwiązanie, potrzebuję tylko podpis? Najlepiej za ułamek ceny, choć odpowiedzialność będzie jak za normalny projekt."

5. Projekty gotowe i tak wymagają indywidualnego rozwiązania wielu elementów, o czym ich sprzedawcy wprost informują. Będzie to chociażby: zagospodarowanie terenu, przyłącza, fundamenty, konstrukcja dachu, projektowana charakterystyka energetyczna i wiele innych.
Czy specjaliści wykonujący dla Ciebie adaptację za ułamek ceny projektu, ochoczo podejmą się wnikliwego rozwiązania czy choćby sprawdzenia każdego z tych elementów?

Jeśli na każde z powyższych pytań odpowiedź jest pozytywna - możesz już z czystym sumieniem przystąpić do wyboru gotowego projektu. Uśmiechnięty pracownik firmy sprzedającej takie projekty z pewnością bezstronnie doradzi oraz pomoże znaleźć projekt Twoich marzeń.
W przeciwnym razie - gorąco zachęcam do wizyty w najbliższym dobrym i sprawdzonym biurze projektowym. Choćby na wstępną rozmowę o projekcie - ta zwykle nic nie kosztuje.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.22
Oceń odpowiedź:
6/2
Przy wyborze projektu należy brać pod uwagę czynniki lokalizacyjne, czyli strony świata (nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń) oraz użytkowe, czyli ilość osób jak będzie zamieszkiwała budynek oraz ich potrzeby użytkowe (wielkość pomieszczeń, ich ilość oraz przeznaczenie).

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.22
Oceń odpowiedź:
1/0
Moim zdaniem, należy sprawdzić czy gotowy projekt domu jest zgodny z planem zagospodarowania terenu lub decyzją o warunkach zabudowy.
Istotne są również usytuowanie działki w stosunku do stron świata oraz wielkość domu w stosunku do wielkości działki.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.28
Oceń odpowiedź:
0/0