Komputer nie ważne czy to stacjonarny, czy przenośny nie posiada zbyt wiele elementów mogących generować hałas. A jeśli takowy już się pojawia, świadczy w 95% o uszkodzeniu elementów chłodzenia – wentylatorów, których w komputerze stacjonarnym jest zwykle około 2/3 (procesor, zasilacz i ewentualnie karta graficzna), zaś w komputerach przenośnych 1 dla całego układu chłodzenia. Hałas wydobywający się z komputera, może również generować twardy dysk, ale to jest bardzo ekstremalna sytuacja, o której wspomnę na samym końcu.
Układ chłodzenia odpowiada za utrzymanie poprawnej temperatury pracy naszego urządzenia, każde jego uszkodzenie może doprowadzić do poważnych awarii, które mogą skutkować wydaniem znacznej kwoty na zakup nowych elementów. Proszę pamiętać, iż komputery przenośne są bardziej podatne na przegrzewanie, ze względu na bardzo małą przestrzeń między podzespołami. Kurz, sierść zwierzęcia są znakomitymi zapychaczami kanałów, którymi powinna przebiegać bezproblemowa cyrkulacja powietrza, dlatego korzystanie z komputera przenośnego w pościeli lub przy zwierzętach gwarantuje nam bardzo szybkie zapchanie układu chłodzenia.
Pierwszym symptomem problemu z układem chłodzenia jest ciągła praca wentylatora na najwyższych obrotach mimo małego obciążenia urządzenia (przeglądanie stron, praca w pakiecie biurowym), wtedy warto zastanowić się nad sprawdzeniem czy wewnątrz urządzenia nie ma zbyt wielkiej ilości brudu.
Kolejnym etapem uszkodzeń układu chłodzenia jest głośna praca wentylatorów. Przez długotrwałe i mocne obciążenie silników mogą się najzwyczajniej w świecie zatrzeć i wydawać z siebie niepokojące dźwięki w postaci głośnego wycia, a nawet lekkich trzasków. Jest to ostatni moment, który pozwoli nam nie wpaść w wielkie koszty. Zwykle w takiej sytuacji wystarczy wymiana wentylatora, który w zależności od modelu będzie kosztował około 100zł.
Trzecim i ostatnim etapem jest skrajne przegrzewanie się podzespołów i uruchomienie procedury ich ochrony, tzn. zatrzymanie pracy komputera, niespodziewany reset bądź całkowite jego wyłączenie. Takie zdarzenia mogą być poprzedzone artefaktami na ekranie komputera, które będą świadczyły o przegrzaniu układu graficznego (karty graficznej). Podobne sytuacje mogą mieć miejsce nawet przy pierwszych symptomach, gdy będziemy grać w gry komputerowe, albo korzystali z programów obciążających zasoby komputera (programy graficzne). Zwykle, jest to już krok od wymiany przegrzanych elementów.
Zatrzymanie pracy komputera może być również spowodowane uszkodzeniami talerzowego dysku twardego, który będzie delikatnie stukał i zawieszał komputer. Wtedy warto szybko wykonać kopię zapasową dokumentów, zdjęć i innych ważnych danych, po czym przeskanować dysk darmowym programem diagnostycznym (nie odwrotnie). W takiej sytuacji może pojawić się na chwilę niebieski ekran (blue screen – windows (nie zawsze oznacza uszkodzenie dysku)). WAŻNE! Proszę również pamiętać, iż „dysk C i D” to bardzo często jeden i ten sam dysk twardy, lecz podzielony na partycje.
Pojedynczy stuk dysku twardego i chwilowe zawieszenie komputera, może się również pojawić przy przenoszeniu komputera typu laptop, lub notebook. Uruchamia się wtedy żyroskop, który zatrzymuje dysk twardy i chroni go przed uszkodzeniem jego głowicy i nie jest to groźna sytuacja.
WAŻNE! Proszę pamiętać, iż dyski twarde są bardzo czułe na zmianę położenia zwłaszcza w czasie jego pracy.
Podsumowanie:
Głośna praca komputera
- 95% - uszkodzenie układy chłodzenia
- 5% - uszkodzenie dysku twardego
Zawieszanie się komputera/niespodziewany reset/wyłączenie
- 95% - przegrzewanie się podzespołów
- 4% - uszkodzenie dysku twardego
- 1% - problemy z systemowe (system operacyjny, zalecany format)
Zapytaj eksperta o szczegóły »