Logo firmy: PHU FiVe Tomasz WiśniewskiPHU FiVe Tomasz Wiśniewski
Jesteśmy autoryzowanym dealerem firmy DEVELOP. Marka ta zapewnia ...
Logo firmy: Madax Plus Sp. z o.o.Madax Plus Sp. z o.o.
- Sprzedaż kserokopiarki nowe KONICA MINOLTA - Sprzedaż kserokop...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Starfax sp.j. Maranowski & WyszyńskiStarfax sp.j. Maranowski & Wysz...
- urządzenia biurowe, - instalacje teletechniczne, - naprawa u...
Wprowadzenie do pytania:
Stoję przed decyzją zakupu kopiarki do firmy. Ilość wykonywanych kopii dokumentów w firmie waha się od kilkudziesięciu do kilkuset dziennie. Zależy mi przede wszystkim na oszczędnej eksploatacji urządzenia. W związku z tym mam pytanie.
Pytanie do ekspertów:

Na co zwracać uwagę przy zakupie kopiarki do firmy?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: OptiBiuro
Zakup typowej kserokopiarki to z uwagi na wyższą w porównaniu do kompaktowych kombajnów cenę ale i możliwy dłuższy okres użytkowania wybór na długie lata. W związku z tym warto poświęcić mu trochę czasu.

Ciekawostką jest to, że producenci mają obowiązek dostarczania części do 5 lat po zakończeniu produkcji urządzenia. Jednak jest kilku producentów (np. Ricoh, Konica-Minolta, Kyocera-Mita), którzy nieoficjalnie wydłużają ten okres, do ok 20 lat.
Dostępność części jest jednym z newralgicznych aspektów, bez tego szybciej zakupimy kolejne urządzenie (a więc znów wydamy środki).

Serwis kopiarki jest wąskim gardłem. Tworzą go ludzie, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie, czasem większe czasem mniejsze. Warto sprawdzić przed zakupem, kto później będzie opiekował się naszym sprzętem. Bezcenna może być opinia kogoś znajomego, przy czym najlepsza opinia o serwisie, mówi czy serwis rozwiązał awarie sprzętu. Możemy także samemu zrobić mały test, wystarczy przygotować sobie jakąś stronę, która jest w wyniku zadruku na jakimś sprzęcie zabrudzona przez np. powtarzające się kreski, kropki, itd. Doświadczony serwisant po podaniu mu modelu urządzenia na którym został dokument wydrukowany, będzie mógł wskazać co jest prawdopodobną przyczyną i co trzeba zrobić aby problem naprawić. Przy czym jeśli odpowiedź przy małych urządzeniach pada, że winny jest kartridż z tonerem, należy dopytać który dokładnie element w tym kartridżu (może ich tam być nawet kilka). Szczegółowa odpowiedź świadczy o znajomości tematu. Podobnych testów można spreparować więcej.
Jeżeli chodzi o to czy sprzęt serwisować czy nie serwisować, można powiedzieć tak:
-sprzęt będzie tak długo działał jak długo będzie się o niego dbało,
niby truizm, ale wymieniać sprzęt co 2-3 lata a wymieniać co 15 lat, to chyba różnica. Oczywiście serwis kosztuje, ale żeby wyszkolić i utrzymać fachowca z np. 10 letnim doświadczeniem trzeba mu dobrze zapłacić.

Toner jest ważnym wyznacznikiem kosztu eksploatacji. Przeciętny koszt oryginalnego toneru w maszynach tanich w eksploatacji stanowi 20% do 30% całości kosztów. Jeżeli chcemy obniżyć ten koszt, to warto przed zakupem zapytać serwis o to, czy są zamienniki, w jakiej cenie, ale przede wszystkim jak maszyna pracuje na takim zamienniku. Zamienniki ze względu na gwarancję jakości najlepiej kupować od serwisu. W razie problemów z wydrukiem i tak wzywamy serwis, zakup od jednego dostawcy to brak spychologii.

Materiały eksploatacyjne to nie tylko toner, to bęben, developer, rolki transportujące papier, rolki grzejne, rolki dociskowe, łożyska, itd. Obrazowo w przeciętnej kopiarce ilość części eksploatacyjnych wynosi od kilkunastu do 40 elementów, to zależy czy wszystkie można wymieniać jako pojedyncze czy jako moduły. Szybciej wymienia się moduły, ale na częściach pojedynczych oszczędzić można więcej, ponieważ zużywają się indywidualnie i wymienimy tylko jedną zużytą część a nie cały moduł.

Teraz warto coś napisać o stronie poza serwisowej, czyli efektywność użytkowa. Dzisiejsze urządzenia to przede wszystkim maszyny wielofunkcyjne. Pewne funkcje wyposażenia są bardziej przydatne od innych:

-Kopiowanie i funkcje wspólne
--format max kopii - jeśli pracujemy tylko na A4 to możemy takie kupić, choć wybór dobrego jest trudniejszy;
--duplex - zadruk dwustronny, jest bardzo przydatny bo zaoszczędza papier i czas
--auto podajnik dokumentów - umożliwia samodzielne i automatyczne pobieranie kolejnych kartek dokumentów, przy czym są podajniki jednostronne i dwustronne (ważne przy duplexie);
--łączenie kilku 2 lub 4 stron na jedną stronę -ta praktyczna funkcja pomoże skopiować dwie strony np dowodu osobistego na jedną stronę kartki (ważne żeby można było przy tym ustawić skalę zoom na 100% bo inaczej będzie zmniejszać obraz a to jest niewskazane);

-Drukowanie
--obsługa języka PCL 5 lub PCL 6, albo PostScript -oznacza lepszą wersję (sprzętową) karty drukarki i daje więcej możliwości;
--karta sieciowa -umożliwia przesył z najlepszą prędkością komunikacji, w połączeniu z kartą sprzętową tworzy samodzielny automat drukujący, niezależny od podłączonego komputera, posiadający własną stronę www, która umożliwia łatwe zarządzanie i konfigurację sprzętu;

-Skanowanie
--najlepiej skanowanie sieciowe do udostępnionego folderu na komputerze;
--zapis dokumentów do wielostronicowych dokumentów pdf
--przydatny jest skan w kolorze;

-Obsługa pamięci USB typu PenDrive
--najlepiej możliwość zapisu (skanowanie do PenDrive) i wydruku (wydruk z PenDrive), głównie obsługa plików typu pdf, jpg, tiff;
--Główna zaleta polega na tym, że posiadając tę funkcję nie musimy instalować pamięci PenDrive do komputera, co ogranicza infekcję wirusami;

Zakup kopiarki niby nic a tyle zagadnień, wybrane urządzenie będzie pomagało, albo ograniczało naszą pracę.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.20
Oceń odpowiedź:
1/0
Odpowiedź firmy: Xeroplex Grzegorz Janik
Poza samą ceną urządzenia na koszty zakupu materiałów eksploatacyjnych oraz ich wydajność. Poza tonerem w każdym urządzeniu laserowym jest zespół bębna oraz zespół grzewczy. Także ich wydajność oraz cenę należy brać przy zakupie urządzenia.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.10.20
Oceń odpowiedź:
0/0