Jak przewieźć wielkogabarytowy ładunek?

Dodany: 2016.09.19   Edytowany: 2016.09.20
Usługi transportowe Rzeszów, ładunek wielkogabarytowy

Twój ładunek ma ponadgabarytowe wymiary i nie jesteś pewien czy jego transport będzie bezpieczny?

My na to zaradzimy! – odpowiada Pan Dariusz, właściciel firmy MAKO, zajmującej się przeprowadzkami krajowymi oraz międzynarodowymi.Przewóz ładunków wysokogabarytowych

Transportem wysokogabarytowym (nazywanym również transportem ponadnormatywnym) określamy transport ładunków, które ze względu na swoją masę lub inne wymiary przekraczają dopuszczalne normy poruszania się po drodze.

Według przyjętych przepisów Europejskich na terenie wspólnoty dopuszczalna masa całkowita pojazdu z pięcioma osiami nie może przekroczyć 40 ton, wysokości 4 metrów, szerokości 2,55 m i długości 16,5 m. Przepisy również nakazują, aby transport był wykonywany pojazdami, których masa całkowita nie przekracza 60 ton.

Przewóz ładunków wysokogabarytowych a przepisy UnijneW 2012 roku po wprowadzeniu nowelizacji do dotychczasowej ustawy o ruchu drogowym, skomplikowane procedury związane z przewozem ładunków wysokogabarytowych zostały znacznie uproszczone. Po zmianie przepisów zrezygnowano z wydawania jednorazowych zezwoleń. Według ustawy należało starać się o pozwolenie na przewóz każdego ładunku z osobna. Jednak ze względu na biurokrację oraz długie oczekiwanie na zezwolenia, wprowadzono kolejną zamianę, która umożliwia wystawianie zezwoleń, które są ważne nawet 24 miesiące. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyśpieszyło to pracę firm transportowych. Aktualnie, potrzebne dokumenty możemy otrzymać już w ciągu klilku- kilkunastu dni. Wraz z nowelizacją, przewidziano również KARY za brak zezwolenia. Co więcej za brak dokumentów może być karany nie tylko przewoźnik, lecz także nadawca, załadowca lub spedytor.

Jak już wspomnieliśmy, przewóz ładunków wielkogabarytowych po drogach publicznych wymaga specjalnych zezwoleń, a w przypadku przejazdów międzynarodowych, pozwolenia wydaje każdy kraj, przez który będzie odbywał się przejazd. W Polsce odpowiednimi urzędami wydającymi pozwolenia są:- generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (poprzez upoważnione jednostki organizacyjne),- starosta właściwy dla danego obszaru,- naczelnik urzędu celnego. Złożony wniosek na uzyskanie pozwolenia na przewóz ładunków wysokogabarytowych powinien zawierać:- dane przewoźnika,- dane wnioskodawcy,- dane nadawcy,- termin przejazdu,- dokładną trasę przejazdu,- szczegółowe informacje o pojeździe,- informacje o ładunku.

Jak wygląda proces przewozu wielkogabarytowego?
Zaczyna się od złożenia zlecenia, zaplanowania i wyceny transportu. Następnie po zaakceptowaniu i przyjęciu zlecenia należy przygotować wszelkie wymagane dokumenty. W międzyczasie można przygotować transport do załadunku. Kiedy już załadujemy towar na samochód, możemy bezpiecznie ruszyć w drogę. Ewentualnie trzeba odbyć jeszcze odprawę celną i można jechać w dalszą drogę do odbiorcy i rozładować ładunek.

Jak wybrać firmę transportową do przewozu ładunków wysokogabarytowych?
Jeżeli musimy przetransportować ciężkie lub duże ładunki to istotną kwestią jest wybór odpowiedniej firmy transportowej. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas firma posiada w swojej ofercie do dyspozycji odpowiedni sprzęt. Dodatkowymi atutami są również referencje potwierdzające jakość usług transportowych. – mówi Pan Dariusz.Firma usług transportowych MAKO z Rzeszowa dysponuje fachowym sprzętem pojazdowym niezbędnym do transportu, a także fachowców, którzy dysponują rozległą wiedzą oraz doświadczeniem.

Prace wykonywane podczas transportu maja charakter kompleksowy, dlatego nie wymagają praktycznie żadnego zaangażowania ze strony klienta. Dzięki firmie transportowej MAKO, każda wysokogabarytowa rzecz zostanie przewieziona bezpiecznie i w wyznaczonym terminie, zaoszczędzając przy tym czas oraz pieniądze.

Kategoria: Promocje
Oceń wpis:
2/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Autor: Dariusz 2016.09.20 09:37
@Renata - Jak widać na załączonym wideo - jest możliwe ale za dodatkową "opłatą" :D
https://www.youtube.com/watch?v=8HlH2KvvxzM
Autor: Renata 2016.09.20 09:34
Ciekawy wpis. Podoba mi się program w TV gdzie przewożą domy, w PL też jest coś takiego możliwe?