Kolka niemowlęca - czym jest i jak sobie z nią radzić?

Dodany: 2018.11.07   Edytowany: 2018.11.07
Mama i niemowlak

Kolka niemowlęca to bardzo przykra dolegliwość, której świeżo upieczeni rodzice chcieliby z pewnością uniknąć. Choć kolka u niemowlaka jest zasadniczo niegroźna dla jego kondycji zdrowotnej, to przez niezwykle przykre symptomy potrafi zmienić życie świeżo upieczonych rodziców w prawdziwy koszmar. Jeśli więc spodziewasz się dziecka to warto dowiedzieć się czym tak naprawdę jest kolka niemowlęca, po czym ją rozpoznać i jak złagodzić jej najczęstsze objawy?Nie bez powodu mówi się, że, zrozumieć czym jest kolka niemowlęca może tylko rodzic który ją przeżył z własnym dzieckiem. Stopień zmęczenia psychofizycznego jakie ta dolegliwość ze sobą niesie jest naprawdę trudny do opisania. Jednak łatwo odnaleźć potwierdzenie tych słów pytając o opinię rodziców, którzy mieli z kolką do czynienia. W tym artykule prezentujemy szereg przydatnych informacji, z których dowiesz się czym konkretnie jest kolka niemowlęca, jakie są popularne metody zaradcze i jak można ją rozpoznać. Jednocześnie informujemy, że artykuł ten ma wyłącznie informacyjny charakter i w żadnym stopniu nie może zastępować fachowej opieki lekarskiej. Jeśli zatem dostrzegasz niepokojące symptomy u swojego dziecka to zawsze w pierwszej kolejności konsultuj się z lekarzem.

1. Czym jest kolka u niemowlaka?

Polskie wydanie Wikipedii informuje, że kolka niemowlęca to dolegliwość dotykająca niemowlaki objawiającą się napadowym i niezwykle trudnym do ukojenia płaczem.Szersze rozwinięcie tej definicji znajdziemy w serwisie www.kolka-niemowleca.pl gdzie wyczytamy m.in., że niemowlak, który przechodzi kolkę płacze co najmniej przez 3 godziny na dobę, 3 dni w tygodniu i nie mniej niż 3 tygodnie w miesiącu.Jak pokazuje praktyka wielu rodziców płacz dziecka rzadko zamyka się w wymienionych wartościach minimalnych. Wielu rodziców ma wręcz wrażenie, że głośny płacz niemal nie ustaje. Nierzadko staje się to przyczyną głębokiej frustracji, częstych wahań emocjonalnych, pogorszenia relacji z pozostałymi członkami rodziny, a w ostateczności, nawet głębokiej depresji oraz agresji skierowanej w stronę dziecka.

2. Rozpoznanie

Objawy kolki u niemowlaka nie są specyficzne, co oznacza, że mogą być efektem zupełnie innej choroby, która daje podobne symptomy. Dodatkową trudnością w postawieniu trafnej diagnozy jest fakt, że niemowlę nie potrafi precyzyjnie komunikować się ze światem. Co za tym idzie diagnoza odbywa się, głównie przez wnikliwą obserwację zachowań dziecka, popartej badaniami.

Do podstawowych symptomów kolki niemowlęcej należą:
• płacz, który pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny, jest bardzo donośny i trudny do ukojenia
• podkurczanie nóżek w kierunku brzuszka
• silne napinanie brzuszka i prężenie całego ciała• stopniowe uspokajanie się niemowlaka, często dopiero po wydaleniu gazów

3. Przyczyny

Przyczyny kolki niemowlęcej wciąż nie są znane, co praktycznie uniemożliwia przeprowadzenie skutecznych działań prewencyjnych. Świat medyczny przedstawił kilka teorii co do potencjalnych przyczyn tej dolegliwości, ale żadna z nich nie została udowodniona. Za najbardziej prawdopodobne tezy uważa się: - niedostateczne rozwinięcie układu pokarmowego niemowlaka, który ma problemy z prawidłowym trawieniem.- rozwijanie układu nerwowego, którego niedojrzałość może skutkować niepożądanymi reakcjami organizmu na zbyt intensywne bodźce zewnętrzne.- sfera emocjonalna dziecka, które wyczuwa bardzo wysokie napięcie rodziców i reaguje na nie w negatywny sposób.- reakcje alergologiczne na przyswajany pokarm.

4. Leczenie

Leczenie kolki niemowlęcej w gruncie rzeczy obecnie sprowadza się do łagodzenia jej objawów. Jest to kolejna pochodna faktu, że nie znając jednoznacznej przyczyny, nie da się wypracować skutecznej metodologii leczenia. Spektrum zaleceń od pediatrów jest szerokie i większość z nich ma wysoce wątpliwą skuteczność. Pewne metody dobrze spisują się u jednych dzieci, a jednocześnie zupełnie zawodzą u innych.

Z kategorii produktów farmaceutycznych największą popularnością cieszą się krople oparte na bazie Symetykonu. Symetykon jako składnik aktywny ma ułatwiać odprowadzania gazów z systemu trawiennego niemowlaka tym samym przynosząc mu ulgę. W taki sposób działają m.in. popularny na polskim rynku Espumisan czy też niemiecki Lefax i Sab Simplex.

Inne zalecane metody łagodzenia objawów kolki niemowlęcej to:
• dźwięk typu biały szum
• kąpiele w ciepłej wodzie
• rurki wentylacyjne
• gimnastyka i delikatny masaż brzuszka• noszenie dziecka na rękach
• odpowiednio skomponowana

5. Jak sobie z tym poradzić?

Kolka niemowlęca zwykle najbardziej daje o sobie znać w ciągu 4-5 pierwszych miesięcy życia niemowlaka. Jest to wielki test odporności psychicznej i fizycznej rodziców dziecka. W tym okresie bardzo ważne jest wzajemne wsparcie oraz szukanie pomocy z zewnątrz. Odciążanie w codziennych czynnościach przez przyjaciół czy członków dalszej rodziny może być kluczowe, ponieważ umożliwia im regenerację sił psychofizycznych. Ważna jest też rola lekarza oraz pielęgniarki środowiskowej, którzy powinni udzielać profesjonalnej opieki medycznej w takich przypadkach.Jeżeli kolka niemowlęca dotknęła także Twojego maluszka to pamiętaj, że tak jak niespodziewanie się pojawiła, tak i w końcu sama przejdzie.

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.