Korzyści z zakładania fundacji

Dodany: 2023.05.31
Dokumenty fundacji

Prowadzenie fundacji kojarzy się z altruizmem, charytatywnością i działaniem w trosce o dobro społeczne. Jednak fundacja może być również alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Dlaczego zakładanie fundacji może się opłacać?

Różne możliwości finansowania

Jeśli chodzi o finansowanie działalności statutowej, zarząd fundacji nie jest zdany wyłącznie na majątek przekazany przez fundatora i dochód z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Fundacja może bowiem pozyskiwać środki m.in. z ogólnokrajowych i lokalnych dotacji, grantów, a także od firm i osób prywatnych (np. przez zbiórki, darowizny). Oprócz środków materialnych organizacje pozarządowe mogą również korzystać z innych form wsparcia, np. możliwości wynajmowania lokalu użytkowego na preferencyjnych warunkach.

Prowadzenie działalności gospodarczej

Nadrzędnym celem fundacji jest realizacja celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, które zostały określone w statucie organizacji. Jednak oprócz działalności statutowej fundacja może również prowadzić działalność gospodarczą (przy czym zakładanie fundacji wyłącznie dla działalności zarobkowej jest wbrew przepisom). Dzięki temu organizacja może finansować swoje cele za pomocą wypracowanych zysków i nie musi polegać tylko na środkach publicznych czy zbiórkach. Działalność gospodarcza fundacji przynosi korzyść nie tylko samej organizacji, ale również zatrudnionym w niej osobom oraz administracji publicznej.

Zwolnienia podatkowe

Zakładanie fundacji wymaga złożenia oświadczenia woli w formie aktu notarialnego, przyjęcia statutu oraz złożenia wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego. Należy mieć na uwadze, że od właściwie sformułowanego statutu zależy między innymi, czy organizacja będzie mogła korzystać z przedmiotowych zwolnień podatkowych, o których mowa w artykule 17 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na mocy tego przepisu podatku dochodowego nie płacą organizacje, których celem statutowym jest na przykład działalność na rzecz nauki, oświaty, kultury, sportu, ochrony środowiska, zdrowia czy kultu religijnego. Dodatkowo fundacja nie płaci również podatku od spadków i darowizn od środków uzyskanych w drodze spadku, zapisu lub darowizny, a także podatku dochodowego od dotacji otrzymanych od organów państwowych lub samorządowych.

Przywileje dla organizacji pożytku publicznego (OPP)

Fundacja, która prowadzi działalność od co najmniej 2 lat, może uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Żeby go otrzymać, fundacja musi spełnić warunki wskazane w Ustawie z 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Można w tym celu zwrócić się o do kancelarii prawa gospodarczego, ponieważ obsługa prawna fundacji obejmuje m.in. pomoc w ubieganiu się o status organizacji pożytku publicznego. Po jego otrzymaniu organizacja zyskuje wiele korzyści, w tym:
- możliwość starania się o 1,5 % podatku od osób fizycznych;
- darmowy czas antenowy w mediach publicznych;
- możliwość korzystania z nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego na specjalnych warunkach;
- zwolnienie z podatku dochodowego;
- zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych;
- zwolnienie z podatku od nieruchomości;
- zwolnienie z podatku VAT (w niektórych sytuacjach);
- zwolnienie z opłat skarbowych i sądowych.

Stosunkowo prosta struktura

Prowadzenie fundacji może wydawać się atrakcyjną formą działalności również ze względu na prostą i dość elastyczną strukturę. Za każdą tego typu organizacją stoi fundator - osoba fizyczna lub prawna, która wykonuje wszystkie czynności związane z powstaniem fundacji. Fundator może ograniczyć się do założenia i finansowania organizacji, ale może również zasiadać w zarządzie (także jednoosobowym). Prowadzenie fundacji nie wymaga powołania żadnych organów poza zarządem, ale w razie potrzeby można ustanowić np. radę fundacji czy komisję rewizyjną.

Najważniejsze kwestie dotyczące organów spółki reguluje statut, dlatego treść dokumentu warto skonsultować z prawnikiem. Obsługa prawna fundacji bardzo często polega bowiem na pomocy w opracowaniu statutu i umów zawieranych np. z członkami zarządu i pracownikami.

www.kpgio.pl/zakladanie-fundac...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
3/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.