Pomiary elektryczne - czym są, na czym polegają i jak często je wykonywać?

Dodany: 2023.05.28
Pomiary elektryczne

Pomiary elektryczne mają na celu sprawdzenie, czy instalacja działa prawidłowo i nie stanowi zagrożenia dla jej użytkowników. Na czym polega taki pomiar, jak często go wykonywać i komu go zlecić? Odpowiedzi można znaleźć w niniejszym artykule.

Dlaczego pomiary elektryczne są takie istotne?

Człowiek, który przestrzega zasad profilaktyki zdrowotnej, rzadziej choruje. Dzięki regularnym badaniom można też szybciej wykryć chorobę i podjąć leczenie, co w wielu przypadkach ratuje życie. Podobnie jest z instalacją elektryczną - regularne kontrole zmniejszają ryzyko awarii oraz chronią użytkownika przed katastrofalnymi skutkami, takimi jak: porażenie prądem czy pożar.
Protokół odbioru instalacji sporządzony na podstawie pomiarów jest wymagany przy formalnościach związanych z zakończeniem budowy. Warto też uwzględnić fakt, że w razie pożaru budynku ubezpieczyciel z pewnością sprawdzi, czy właściciel lub zarządca pamiętał o okresowych kontrolach instalacji. Brak ważnego przeglądu praktycznie pozbawia możliwości otrzymania odszkodowania.

Przeglądy elektryczne - jak często je wykonywać?

Jak często trzeba wykonywać pomiary elektryczne w Krakowie? Lokalizacja nie ma tutaj znaczenia - zarówno w dużych miastach, jak i w małych miasteczkach czy na wsiach, trzeba przestrzegać tych samych przepisów. Zgodnie z artykułem 62 Ustawy Prawo budowlane właściciel lub zarządca budynku musi dokonywać kontroli instalacji nie rzadziej niż co 5 lat. Jednak ta zasada nie dotyczy wszystkich - w wyjątkowych okolicznościach kontrole trzeba przeprowadzać nie rzadziej niż co 2 lata. Jeżeli budynek jest narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych lub wewnętrznych (np. zagrożenie żrącymi oparami, wybuchem lub pożarem), wówczas przeglądy instalacji trzeba robić co najmniej raz na rok.

Na czym polega pomiar elektryczny?

Jak wyglądają pomiary elektryczne w Krakowie? Procedury są wszędzie takie same, a szczegółowe wytyczne dokonywania pomiarów opisuje norma PN-HD 60364-6. Elektryk przeprowadza kontrole zarówno w trakcie układania instalacji, jak i już po zakończeniu prac, tj. przed przekazaniem instalacji do użytkowania.

Pomiary elektryczne dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą z nich są pomiary odbiorcze, które wykonuje się po zamontowaniu nowej instalacji oraz po przeróbkach i modernizacjach już istniejących instalacji. Drugą kategorię stanowią pomiary okresowe, które mają na celu sprawdzenie, czy instalacja nadaje się do dalszego użytkowania. Podczas pomiarów elektryk dokonuje oględzin i testów instalacji, a przebieg kontroli zapisuje w protokole.

Pomiar elektryczny w punktach:
1. Elektryk przystępuje do oględzin instalacji: sprawdza, czy przewody są odpowiednio podłączone, a gniazdka i włączniki są stabilnie przymocowane i nie są narażone na wilgoć.
2. Elektryk mierzy rezystancję izolacji przewodów.
3. Elektryk przystępuje do pomiaru pętli zwarcia, czyli sprawdza poprawność działania bezpieczników i wyłączników nadprądowych.
4. Elektryk sprawdza zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwporażeniowe.
5. Elektryk przekazuje właścicielowi budynku protokół zawierający szczegóły kontroli, w tym wykaz usterek, awarii i niezgodności z aktualnymi normami.

Komu zlecić pomiary elektryczne w Krakowie?

Czy każdy elektryk może sprawdzić poprawność działania instalacji, a następnie sporządzić protokół z kontroli? Nie. Pomiary elektryczne mogą być przeprowadzone wyłącznie przez elektryka ze świadectwem kwalifikacyjnym typu G1 E (ewentualnie E+D). Takie uprawnienie oznacza, że elektryk może wykonywać czynności związane z eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych. Co ważne, protokół z oględzin (odbiorczy lub okresowy) może zatwierdzić tylko i wyłącznie elektryk z uprawnieniami dozorowymi (typu D).

www.instalacjeelektrycznekrako...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
3/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.