Wizytówka Twojej firmy
Dodanie wizytówki firmy w Odi.pl jest całkowicie bezpłatne. Załóż profil firmy w 5 minut.
Dodaj firmęWypalenie zawodowe jest uznawane za poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych, a także problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, czy choroby serca.
Wypalenie zawodowe to stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania, spowodowanego długotrwałym stresem i przeciążeniem w pracy. Może dotknąć osoby w różnych zawodach, ale jest szczególnie częsty w profesjach, które wymagają intensywnego kontaktu z innymi ludźmi, np. w służbie zdrowia, edukacji, czy w pracy socjalnej.
Objawami wypalenia zawodowego jest ciągłe zmęczenie, brak energii, trudności z koncentracją. Negatywne nastawienie do pracy i współpracowników, a także poczucie braku sensu tego, co się robi. Poczucie braku osiągnięć, trudności z realizacją zadań, obniżenie poczucia kompetencji zawodowych.
Przyczynami takiego stanu mogą być nadmierne wymagania i brak wsparcia od przełożonych lub współpracowników oraz brak równowagi między pracą a życiem osobistym. Wypaleniem zawodowym może skutkować także praca pod presją czasu i wyników lub monotonia i brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków.
Etapy wypalenia zawodowego można podzielić na entuzjazm, czyli początkowe zaangażowanie w pracę i zapał do wykonywania zadań, a następnie stagnację, czyli stopniowe zmniejszenie satysfakcji, poczucie monotonii. Kolejno można wymienić frustrację, czyli narastające niezadowolenie, konflikty wewnętrzne, poczucie niespełnienia oraz apatię, czyli całkowite wyczerpanie, zniechęcenie i trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Sposobami na zapobieganie i radzenie sobie z wypaleniem zawodowym mogą być np. umiejętności w zarządzanie stresem, czyli techniki relaksacyjne, medytacja, jak również zrównoważona praca, czyli dbanie o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Na pewno pomagają rozmowy z przełożonymi, współpracownikami oraz rodziną.
Regularne przerwy w pracy, urlopy, czas na odpoczynek oraz rozwój osobisty jak szkolenia, zmiany stanowiska, aby przywrócić motywację.