Logo firmy: Zakład Produkcyjno-Handlowy Piwi Piotr WiniarskiZakład Produkcyjno-Handlowy Piw...
Piwi - Autoryzowany przedstawiciel firm: Honda, Atlas Copco, Dyna...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Piotr WęcławiakDaruma Projekt - biuro projektowe
Doświadczeni architekci wykonają dokumentację projektową
Logo firmy: AZM s.c. Jarosław Ząbczyk, Ewa SadowskaAZM s.c. Jarosław Ząbczyk, Ewa ...
malowanie ścian i stolarki budowlanej układanie płytek ceramicz...

Palnik na pellety do kotła węglowego

Id produktu: 2210 Wpis w archiwum serwisu
Czy może być tak, że paliwo do ogrzewania naszych domów powstaje w naszej okolicy, jest łatwo dostępne, tanie, czyste i wygodne w eksploatacji?
To nie jest pytanie dotyczące przyszłości lecz mocno rozwijająca się teraźniejszość – mowa tu jest o pelletach – kilku centymetrowych granulkach docenianych przez coraz więcej ludzi.

Aby doznać zalet tego paliwa konieczne jest ich spalenie w odpowiednich warunkach.
Pellet, na skutek ogrzania, wydziela drogocenny gaz, którego spalenie daje czystość i wysoką efektywność a tym samym niskie koszty i zadowolenie użytkownika.
Aby tak się stało konieczne jest doprowadzenie odpowiedniej dawki powietrza do wytworzonego gazu i dopalenie go w odpowiedniej temperaturze.

Służą temu nowoczesne palniki na pellety zapewniające tzw „powietrze pierwotne” do utrzymania żaru jak i „powietrze wtórne” do dopalenia wytworzonego gazu.
Palniki te są doskonałą alternatywą dla popularnych kotłów na ekogroszek z tzw palnikiem retortowym dostarczającym jedynie „powietrze pierwotne”.
Wymiana palnika jest prostą operacją wymagającą jedynie drobnych prac mechanicznych związanych z usunięciem palnika retortowego i zamocowaniem niewielkiego palnika zasypowego na pellety.
Palniki na pellety posiadają automatyczny układ rozpalania, co powoduje, że ogień wytwarzany jest według zapotrzebowania na ciepło bez konieczności tzw podtrzymania żaru. Palnik włącza się i wyłącza analogicznie do palnika na olej opałowy. Rozpalarka zapewnia też uruchomienie się palnika w przypadku zaniku napięcia 230V wynikającego np. z prac planowych realizowanych przez dostawcę energii elektrycznej.
Kolejną zaletą omawianych urządzeń to mechanizmy automatycznego czyszczenia. Pellet zawiera bardzo mało popiołu (0,5-1%) jednak konieczne jest jego usunięcie z procesu spalania. Znacząco wpływa to na komfort obsługi, mocno odróżniając te urządzenia od dotychczasowych - węglowych, toteż producenci palników zwracają na tą kwestię szczególną uwagę.
Spotyka się rozwiązania polegające na pneumatycznym oczyszczaniu rusztu palnika jak i mechanicznym, realizowanym przez ruchome pogrzebacze czy wysuwane dno palnika. Użytkownikowi pozostaje usunięcie nagromadzonego popiołu w popielniku. Może to robić jeden raz w tygodniu czy nawet jeden raz w miesiącu, w zależności od jakości spalanego pelletu.

Wszystkie te rozwiązania kierunkowane są chęcią spalania pelletów z drewna jak i tańszych, tych z roślin energetycznych - miskantusa, łuski słonecznika, słomy i innych bio-odpadów.
Dodatkową zaletą stosowania palników na pellety jest fakt, iż paliwo do nich, dawkowane jest poprzez spiralne podajniki o różnej długości, a zbiorniki na pellety mogą być zbudowane nawet we własnym zakresie – z dużej beczki, z drewnianych płyt, z blachy itp. Uzupełanienie paliwa odbywa się jeden raz w tygodniu lub rzadziej.

Cena i prostota tych rozwiązań zachęca do modernizacji istniejących kotłowni, zaspokaja wymagania użytkowników oczekujących od ogrzewania minimalnej obsługi i czystości w kotłowni.
Dowodem na to jest rosnąca liczba różnych palników na rynku jak też samych ich użytkowników.

Sterowniki takich palników kontrolują pracę całego kotła łącznie z utrzymaniem temperatury ciepłej wody użytkowej.

Opolszczyzna bardzo dobrze przyjmuje takie rozwiązania, o czym świadczy duże zainteresowanie na różnego rodzaju targach i wystawach oraz liczne zapytania z tej dziedziny.
Nastały czasy kiedy to od ogrzewania oczekuje się aby było komfortowe, tanie i czyste i wygląda na to, że pellety jako paliwo idealnie się do tego nadają.

Należy też wspomnieć o aspekcie związanym z ochroną środowiska, jak też ze zwykłym, dobrym samopoczuciem wynikającym z czystego powietrza, za którym, patrząc na otaczające nas kominy w okresie zimowym, niejednokrotnie tęsknimy.