Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Business Finance Anna WesołowskaBusiness Finance Anna Wesołowsk...
- kredyt dla firm bez zus i us - kredyt dla firm bez zdolności k...
Logo firmy: Petra Sp. z o.o.Petra Sp. z o.o.
- księgowość KPiR - księgowość spółek - usługi rachunkowe - ka...
Logo firmy: Signo Diamonds Małgorzata BałwasSigno Diamonds Małgorzata Bałwa...
1/ Diamenty 2/ Brylanty 3/ Diamenty inwestycyjne 4/ Biżuteria ...
Pytanie do ekspertów:

Czy odprawa celna może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Koszt odprawy celnej - czyli opłata, którą ponosi importer lub eksporter zlecając dokonanie tych czynności Agencji Celnej jest kosztem uzyskania przychodu. Agencja Celna prowadzi działalność polegającą na reprezentowaniu podmiotu lub osoby fizycznej przed organami celnymi i w imieniu klienta dokonuje zgłoszeń celnych i rozliczeń ceł i podatków. Usługa taka jest kosztem uzyskania przychodu. Kosztem jest również opłata administracyjna za udzielenie upoważnienia agencji.
Jeżeli zgłaszamy do odprawy celnej towar z importu powstają długi celne cło i podatek VAT - ale to są należności budżetowe, które płacimy do Urzędu, ale może to w naszym imieniu rozliczyć Agencja, która pobierze dodatkowo prowizję za korzystanie z Gwarancji Celnej Agencji i ta opłata również jest kosztem.
Korzystając z gwarancji Agencji celnej długi celne przelewamy do Agencji, która następnie wpłaca je na konto Urzędu Celnego. Dokumenty księgowe - za usługę Agencji otrzymujemy fakturę, a długi celne księgujemy na podstawie dokumentu ZC299, który otrzymuje importer bezpośrednio z Urzędu drogą elektroniczną po dokonaniu przez agencję zgłoszenia i rozliczenia należności budżetowych.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.06.13
Oceń odpowiedź:
0/0