Logo firmy: ASTORGA Waldemar KrólakASTORGA Waldemar Królak
Zajmujemy się dystrybucją, sprzedażą, montażem i serwisem nastę...
Logo firmy: Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe Matt Tadeusz TrojakPrzedsiębiorstwo Techniczno-Han...
Firma MATT oprócz produkcji wysokiej jakości elementów biernych d...
Logo firmy: FH Progres Paweł NegaczFH Progres Paweł Negacz
W naszej ofercie znajduje się szeroka gama wysokiej jakości produ...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Pytanie do ekspertów:

Czy oświetlenie LED jest energooszczędne?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Zazwyczaj tak, choć wiele zależy od jakości użytych produktów oraz sposobu ich wykorzystania. Często sprawdza się tutaj zasada, że co tanie to drogie, ponieważ najtańsze produkty LED mają niską skuteczność świetlną oraz niską sprawność energetyczną. Często również szybciej się psują lub tracą jasność. Dodatkowo mogą mieć niekorzystny wpływ na wzrok na skutek niskiego CRI (jakość światła) lub migotania.

Mimo wszystko najgorsze oświetlenie LED będzie zawsze bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek (również halogenowych). Jednak w przypadku świetlówek (często nazywanych też żarówkami energooszczędnymi), czyli lamp jarzeniowych wcale już tak nie musi być. Czasem dobra świetlówka kompaktowa będzie tańsza w eksploatacji niż słaba "żarówka" LED. I jeszcze da nam lepszej jakości światło.

Duży wpływ na energooszczędność oświetlenia LED ma także rodzaj stosowanych zasilaczy oraz ściemniaczy. Ma to największe znaczenie w przypadku taśm LED, do których nie powinno się stosować tradycyjnych zasilaczy liniowych, ponieważ mają bardzo niską sprawność. Jednak nowoczesne zasilacze impulsowe (zwane też przetwornicami) potrafią się dosyć mocno różnić sprawnością. Dlatego warto sprawdzać ten parametr przed zakupem. Ważne jest też aby zasilacz impulsowy był odpowiednio obciążony, ponieważ jego sprawność zmienia się w zależności od stopnia obciążenia. Dobrzy producenci zasilaczy zawsze podają charakterystykę sprawności w kartach katalogowych. Znając procent obciążenia, przy którym zasilacz uzyskuje maksymalną sprawność łatwo nam będzie dobrać elementy systemu oświetlenia tak, aby zmaksymalizować energooszczędność.

Jeśli chodzi o ściemniacze to największą sprawność posiadają ściemniacze impulsowe pracujące z modulacja PWM. I takie też warto stosować. Niestety nie wszystkie źródła światła LED są przystosowane do współpracy z PWM i nie zawsze z instrukcji lub dokumentacji jasno wynika taka cecha.
Dlatego w przypadku wątpliwości czy braku kompetencji zawsze warto zatrudnić specjalistę, który właściwie dobierze wszystkie elementy i zapewni nam najniższe możliwe rachunki za prąd. Dzięki temu odrobinę wyższa cena za usługę dosyć szybko się zwróci, a później oświetlenie będzie nam generować oszczędności.

Krzysztof Ratyński / Enterius

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.02.09
Oceń odpowiedź:
1/0
Odpowiedź firmy: Reklama świetlna
Tak, oświetlenie LED (Light Emitting Diode) jest znacznie bardziej energooszczędne niż wiele innych tradycyjnych źródeł światła, takich jak żarówki żarowe czy świetlówki fluorescencyjne

Dlatego neony ledowe zużywają mało prądu, a to ile dokładnie zależy oczywiście od ich wielkości. Przeciętny świecący napis o długości 100 cm zużywa średnio 30 watów, co odpowiada mocy dawnej malutkiej żarówki i kosztuje ok. 2 grosze za godzinę.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2023.09.18
Oceń odpowiedź:
0/0