Logo firmy: Piotr WęcławiakDaruma Projekt - biuro projektowe
Doświadczeni architekci wykonają dokumentację projektową
Logo firmy: AZM s.c. Jarosław Ząbczyk, Ewa SadowskaAZM s.c. Jarosław Ząbczyk, Ewa ...
malowanie ścian i stolarki budowlanej układanie płytek ceramicz...
Logo firmy: Zakład Produkcyjno-Handlowy Piwi Piotr WiniarskiZakład Produkcyjno-Handlowy Piw...
Piwi - Autoryzowany przedstawiciel firm: Honda, Atlas Copco, Dyna...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Pytanie do ekspertów:

Gdzie w domkach jednorodzinnych dochodzi do największych strat ciepła?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: LAF Mieczysław Jurga
Najwięcej ciepła tracimy w wyniku źle izolowanych ścian zewnętrznych budynku oraz złą termoizolację dachu.

Nie ulega wątpliwości, że sporą dozę energii tracimy poprzez okna i drzwi, jednak to wymienione już na wstępie dwa czynniki stanowią najczęstsze przyczyny niedogrzanych pomieszczeń czy też dużego zużycia materiałów opałowych.

Strata ciepła poprzez poszczególne elementy bryły budynku zależy w dużym stopniu od stanu technicznego obiektu. Niniejsze wartości stanowią orientację dla nie ocieplonych domów: ściany zewnętrzne ca 20-50%, dach 15-30%, okna i drzwi 25-25%, podłoga i ściany piwniczne 10-15%. Należy jeszcze dodać, że pewna część energii ucieka również przez rolety zewnętrzne.
W celu określenia, poprzez które partie domu uchodzi najwięcej ciepła, wskazane jest wykonanie zdjęcia obiektu kamerą termowizyjną. Takie zdjęcia pozwolą na wykonanie wstępnej analizy stanu technicznego obiektu i podjęcie najbardziej racjonalnych kroków oraz środków, w celu poprawnego zabezpieczenia i izolacji domu.

Już w trakcie budowy domu należy zwrócić dużą uwagę na prawidłowe wykonanie systemu wentylacji pomieszczeń, bowiem zła cyrkulacja powietrza w okresie zimowym, powoduje znaczne straty ciepła poprzez ucieczkę ogrzanego powietrza na zewnątrz. Obecnie budowane domy są już dość szczelne, co można sprawdzić za pomocą specjalnej techniki pomiarowej. W celu zapewnienia wymaganej cyrkulacji powietrza, należy przeprowadzać regularne, krótkotrwałe wietrzenie pomieszczeń, polegające na kilkuminutowym otwarciu okien. Standardowe wietrzenie za pomocą trwałego uchylenia okien, prowadzi do kolejnych strat ciepła, które można określić na poziomie 1500kWh rocznie.
Oczywiście na dzień dzisiejszy do dyspozycji mamy specjalne urządzenia, których zadaniem jest regularne czyszczenie i cyrkulacja powietrza. Takie zestawy pozwalają zmniejszyć straty ciepła o połowę.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2019.01.28
Oceń odpowiedź:
1/0
Odpowiedź firmy: Koelner Polska Sp. z o.o.
Straty ciepła pojawiają się na wszystkich przegrodach budynku (ściany, dach). Największe straty ciepła powodują mostki termiczne (mostki cieplne), które powstają między innymi w nadprożach okiennych, podokiennikach, w węzłach ścian zewnętrznych ze stropami, w miejscach łączników ścian warstwowych. Innym ważnym źródłem strat ciepła jest wentylacja grawitacyjna w budynku.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.03.24
Oceń odpowiedź:
0/0
Jak pokazują badania termowizyjne zwykle źródłem największych strat ciepła w domach jednorodzinnych jest poddasze a konkretnie rejon połączenia murowanych ścian z drewnianą konstrukcją dachu a także wszelkiego rodzaju elementy "wystające" z dachu a więc lukarny i okna połaciowe.
Duży problem stanowią także źle wstawione lub nieszczelne okna i źle ocieplone ściany fundamentowe.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.03.24
Oceń odpowiedź:
0/0