Aranet Usługi Internetowe Piotr...
odzyskiwanie danych, naprawa komputerów i laptopów, informatyka...
SolidExpert Andrzej Banaś
- Rozwiązania CAD SolidWorks - Rozwiązania CAM CAMWorks - Rozwi...
CONCEPT Tomasz Kaczmarczyk
Klawiatury, zasilacze, zawiasy, baterie do laptopa marki: - ACE...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Pytanie do ekspertów:

Jak działa dysk twardy SSD?

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Serwis komputerowy Kaleron
Nie ma czegoś takiego, jak dysk twardy SSD. Są dyski twarde i SSD, których budowa, fizyka zapisu i sposób działania mocno się różnią.

Dyski twarde przechowują dane na talerzach pokrytych cienką warstwą magnetyczną. Dane te są zapisywane i odczytywane przez zespół głowic magnetycznych, a za ich przechowywanie odpowiada uporządkowane namagnesowanie tworzące sekwencję zmian polaryzacji. Za zarządzanie dyskiem i komunikację ze światem zewnętrznym odpowiada procesor sygnałowy umieszczony na elektronice dysku.

Z kolei SSD przechowuje dane w tranzystorach układów typu Flash-NAND. Tranzystory używane w układach flashowych, to zmodyfikowane tranzystory polowe typu npn ze zubażanym kanałem, w których dodano odseparowany elektrycznie obszar - bramkę pływającą. Bramka pływająca jest pułapką na elektrony, która, jeśli jest zaprogramowana, zachowuje się tak, jakby do bramki sterującej przyłożono napięcie blokując przepływ prądu między źródłem, a drenem. Za komunikację pomiędzy światem zewnętrznym, a układami oraz kodowanie i rozmieszczanie danych w różnych układach odpowiada kontroler.

Samo pytanie jest bardzo ogólne i wyczerpująca odpowiedź wymagałaby napisania książek osobno dla dysków twardych i osobno dla SSD. W Polsce jak dotąd ukazała się tylko jedna książka o dyskach twardych - Anatomia dysków twardych Piotra Metzgera. To bardzo dobra książka, ale ukazała się prawie 30 lat temu, obecnie jest trudno dostępna i pod wieloma względami nieaktualna.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.05.24
Oceń odpowiedź:
0/0