Logo firmy: AS PPH Andrzej SobiesiakAS PPH Andrzej Sobiesiak
1. Odwodnienia liniowe z kratką AS Odwodnienia liniowe AS z krat...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Piotr WęcławiakDaruma Projekt - biuro projektowe
Doświadczeni architekci wykonają dokumentację projektową
Logo firmy: Przedsiębiorstwo IRGA Ireneusz GasiewiczPrzedsiębiorstwo IRGA Ireneusz ...
Sprzedaż i montaż bram garażowych i przemyslowych. Drzwi stalowyc...
Pytanie do ekspertów:

Jak planować oświetlenie w ogrodzie?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Oświetlenie ogrodu może być wykonane jako instalacja nisko- lub wysokonapięciowa. Ponieważ specjalizujemy się w niskonapięciowym, bezpiecznym i energooszczędnym oświetleniu LED, nasza odpowiedź będzie dotyczyła tego rodzaju oświetlenia. Instalacje niskonapięciowe świetnie nadają się do małych i średnich ogrodów, duże ogrody wymagają instalacji wysokonapięciowych lub mieszanych.

Projektowanie oświetlenia w ogrodzie zwykle zaczynamy od wyboru miejsc, które chcemy oświetlić. Najczęściej są to ścieżki ogrodowe, schody, taras, podjazd pod garaż, rośliny oraz ławki. Do oświetlenia ścieżek i podjazdów najlepiej nadaje się wielopunktowe oświetlenie LED, rozmieszczone wzdłuż jednej lub po obu stronach ścieżki lub podjazdu. Warto też pomyśleć o oświetleniu schodów, zapewniając bezpieczeństwo wejścia do domu po zmroku. Planując oświetlenie ogrodowe nie można zapomnieć o podświetleniu wybranych drzew i krzewów, co ożywi ogród po zmroku. Bardziej ambitni mogą zdecydować się na ożywienie ogrodu przy pomocy dynamicznych efektów dekoracyjnych (płynna zmiana kolorów RGB, fala świetlna LED). Całości projektu dopełni wygodna automatyka oświetlenia przy pomocy odpowiednich czujników ruchu i zmierzchu.

W przypadku oświetlenia LED należy tak zaplanować instalację, aby uniknąć zbyt dużych spadków napięć na przewodach. Średnice przewodów powinny być odpowiednio dobrane, a kable nie powinny być zbyt długie (do 30 m). Przekrój żył w przewodzie dobiera się do długości instalacji oraz jej obciążenia. Liczba żył zależy od tego, iloma obwodami będziemy niezależnie sterować. W miejscach przewidzianych do zamontowania lamp przewody wyprowadza się ponad grunt na wysokość około 1 m. Zarówno kable, jak i oprawy oraz taśmy LED powinny być przystosowane do warunków zewnętrznych, o podwyższonych parametrach ochrony. Przy większych instalacjach warto podzielić oświetlenie ogrodu na sekcje, które mogą być niezależnie włączane i wyłączane przy pomocy przycisków lub pilota.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2019.05.04
Oceń odpowiedź:
3/0