Logo firmy: Piotr WęcławiakDaruma Projekt - biuro projektowe
Doświadczeni architekci wykonają dokumentację projektową
Logo firmy: Quick Net InstalacjeQuick Net Instalacje
Oferujemy instalacje teletechniczne, a w szczególności. Montaż an...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: PATRONICPATRONIC
- systemy klucza generalnego (Master Key) Urządzenia do: - syst...
Pytanie do ekspertów:

Jak wykonać instalację oświetlenia LED schodów?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Instalacja oświetlenia LED schodów może być wykonana na wiele sposobów, w zależności od pożądanej funkcjonalności i efektu dekoracyjnego, który chce się uzyskać. Aktualny trend w dekoracji wnętrz jest taki, że na schodach stosuje się wielopunktowe oświetlenie niskonapięciowe LED, które bardzo dobrze oświetla poszczególne stopnie schodowe, a oświetlenie górne, jeśli jest stosowane, pełni jedynie funkcję uzupełniającą. Niektórzy decydują się także na oświetlenie LED poręczy.

Najprostsza instalacja oświetlenia LED schodów to instalacja typu włącz/wyłącz, włączana i wyłączana równocześnie i skokowo przy pomocy łączników schodowych, umieszczonych na górze i na dole schodów. Włączanie i wyłączanie oświetlenia może być także realizowane automatycznie przy pomocy schodowych czujników ruchu i modułu czasowego, który włącza oświetlenie na określony czas, po czym automatycznie gasi.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, o dużo większych możliwościach funkcjonalnych i dekoracyjnych, jest sterowanie oświetleniem schodów przy pomocy sterowników schodowych LED. Sterowniki schodowe wymagają nieco bardziej rozbudowanej instalacji, ponieważ poszczególne wyjścia sterownika należy połączyć ze sterowanymi lampami, a sam sterownik zasilić (najczęściej wystarczy ten sam zasilacz, który używany jest do zasilania lamp LED). Sposób połączenia lamp ze sterownikiem zależy od tego, czy sterownik zapala wszystkie lampy równocześnie, czy po kolei, wytwarzając efektowną falę świetlną. W pierwszym przypadku wszystkie lampy łączymy równolegle ze sterownikiem, natomiast w drugim przypadku lampy są sterowane osobno i każdą należy indywidualnie połączyć z odpowiednim wyjściem sterownika. Do sterownika schodowego można podłączyć schodowe czujniki ruchu i cieszyć się wygodą automatycznego włączania oświetlenia oraz komfortem zapominania o wyłączaniu.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2019.01.30
Oceń odpowiedź:
3/0