Logo firmy: PATRONICPATRONIC
- systemy klucza generalnego (Master Key) Urządzenia do: - syst...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Quick Net InstalacjeQuick Net Instalacje
Oferujemy instalacje teletechniczne, a w szczególności. Montaż an...
Logo firmy: Piotr WęcławiakDaruma Projekt - biuro projektowe
Doświadczeni architekci wykonają dokumentację projektową
Pytanie do ekspertów:

Jak zabezpieczyć przed pożarem dom kryty strzechą?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Zabezpieczenie przed pożarem dachu krytego strzechą powinno być częścią profesjonalnie opracowanego projektu domu. Pierwsze prace związane z zabezpieczeniem rozpoczynamy na etapie przygotowania do wykonania podbudowy pod strzechę. Po zakończeniu nabijania łat wykonujemy zabezpieczenie konstrukcji dachu przed ogniem. Polega ono na umieszczeniu pomiędzy strzechą a konstrukcją drewnianą niepalnej warstwy izolacyjnej. Warstwa ta ma jednak jedną, niezwykle istotną dla strzechy właściwość - odcinając dopływ tlenu do płonącej strzechy jednak pozwala na normalną cyrkulację powietrza w trakcie eksploatacji pokrycia.
Kolejnym elementem zabezpieczenia jest wykonanie daszka kominowego z siatką przeciwiskrową nad każdym przewodem dymowym. Przy innych pokryciach nie ma to aż takiego znaczenia, bo są one zwykle odporne na krótkotrwałe działanie iskier, płonących fragmentów sadzy wydobywających się z komina. Przy pokryciu strzechą każdy pożar sadzy może zakończyć się zapłonem pokrycia i w konsekwencji zniszczeniem domu.
O ile przed pożarem sadzy we własnym kominie możemy się zabezpieczyć poprzez stosowanie właściwego paliwa oraz dbałość o czystość komina i daszek z siatką przeciwiskrową, o tyle nie mamy wpływu na dalsze otoczenie, a ogień na strzesze może pojawić się także np. przeniesiony wiatrem z grilla/ogniska u sąsiada czy z pożaru sadzy jego komina.

Zagrożenie od ognia przenoszonego drogą powietrzną minimalizuje impregnacja zmniejszająca, do akceptowalnego minimum, palność pokrycia. Polega ona na pokryciu całej powierzchni zewnętrznej strzechy (łącznie z okapami i wiatrówkami od spodu) środkiem który pod wpływem ognia tworzy warstwę izolacyjną na powierzchni strzechy, wydzielając jednocześnie duże ilości gazów tłumiących ogień. Zaimpregnowane pokrycie może być sklasyfikowane jako B ROOF - środek był badany według metody T3 i T1

Tak zabezpieczony dach kryty strzechą oprze się wszystkim zagrożeniom, którym opiera się na przykład dach pokryty cementową dachówką. Pozostaje ostatnie zagrożenie, które może doprowadzić do zapłonu dachu pokrytego dowolnym pokryciem - wyładowanie atmosferyczne! Tu stosuje się instalację odgromową, o tyle zmodyfikowaną w stosunku do standardowej, że przy strzesze jako pokryciu łatwopalnym musi być zapewniony większy (40cm) dystans przewodów odprowadzających (zwodów) od pokrycia.
Można też zamiast standardowej instalacji zastosować iglice odgromowe, które swoim zasięgiem pokryją obszar dachu.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2019.05.22
Oceń odpowiedź:
1/0