Tomasz Cebulski
Nasza oferta Proponujemy Państwu szeroki wachlarz różnych ubez...
Certum Sp. z o. o.
Naszym klientom oferujemy: 1. Audyt ubezpieczeniowy obejmujący ...
Payroll Power Anna Bielińska-Pi...
Nasze usługi księgowe w Rudzie Śląskiej dotyczą między innymi: -...
Sprzedaj / Kup biznes
Tysiące ofert sprzedaży firm. Dodaj ofertę lub wybierz firmę dla siebie.
Pytanie do ekspertów:

Jakie raty kredytu są lepsze rosnące, malejące czy stałe?

Odpowiedzi ekspertów:
Jestem ekspertem od leasingu. Pracuję w tej branży 20 lat. Raty leasingowe malejące, są o tyle atrakcyjne, że spłacane w pierwszych miesiącach większe raty odsetkowe obniżają koszt ogólny (oprocentowanie) harmonogramu. Nie mniej jednak równomierna spłata powoduje mniejsze obciążenie wydatków gospodarstw domowych niż harmonogram malejscy. Przynajmniej w początkowym okresie.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2016.07.26
Oceń odpowiedź:
0/0
Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć jednym słowem. Zagadnienie jest znacznie bardziej złożone.
Na pewno najtańszym rozwiązaniem są raty malejące. Co ciekawe, przy takim układzie kapitał jest stały, a maleją tylko odsetki. Dlaczego rata malejąca jest najtańsza? Dlatego, iż od samego początku spłacamy kapitał, więc kolejne naliczenia odsetek są od niższego kapitału. Ma to też znaczenie w sytuacji gdy chcemy spłacić szybciej nasz kredyt.
Ale pytanie brzmiało jakie raty są najlepsze. W sytuacji gdy nie myślimy o wcześniejszej spłacie naszego zobowiązania, a nasz budżet domowy pozwala na zapłatę raty x równej co miesiąc, to jest to dla nas najlepsze rozwiązanie. Może nie najtańsze, ale pozwala spokojnie spłacać kredyt bez napinania się, a tak pewnie by było w sytuacji raty malejącej gdzie na początku zaczynamy od rat wysokich.
No i trzecia sytuacja raty rosnące, na pierwszy rzut oka mało fajne. Po pierwsze na początku płacimy same odsetki więc produkt jest drogi, no i z miesiąca na miesiąc płacimy więcej.
Więc dla kogo takie rozwiązanie jest interesujące? A no dla przedsiębiorców.
Jeśli firma rozpoczyna inwestycję na przykład uruchamia linię produkcyjną, to dla niej płacenie niskich rat jest interesujące. Jak nowa linia pracuje i zaczyna przynosić zyski to firmę już stać na płacenie wysokich rat.
Dlatego lepszy jest ten kredyt, który się nam lepiej płaci.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2016.07.27
Oceń odpowiedź:
0/0