Dodatek za opiekę znany jako dodatek pielęgnacyjny, przysługuje w kilku określonych przypadkach. Automatycznie przysługuje on wszystkim osobom, które ukończyły 75 lat i otrzymują emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dodatek ten przyznawany jest bez konieczności składania wniosku, a wypłacany jest razem z emeryturą lub rentą.
Natomiast osoby poniżej 75 roku życia, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji muszą złożyć odpowiedni wniosek oraz orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, który stwierdza całkowitą niezdolność do pracy oraz konieczność stałej opieki lub pomocy w codziennym funkcjonowaniu.
Kolejną grupą, której należy się dodatek pielęgnacyjny, są osoby niepełnosprawne, które wymagają stałej opieki lub pomocy w codziennych czynnościach. Dodatek pielęgnacyjny może być przyznany w tym przypadku na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.
Innym dodatkiem jest świadczenie pielęgnacyjne, które przysługuje osobom opiekującym się seniorem lub niepełnosprawnym, jeżeli senior lub niepełnosprawny wymaga stałej opieki i opiekun rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz sprawowania opieki.
Aby otrzymać dodatek za opiekę nad seniorem lub osobą z niepełnosprawnościami, należy złożyć wniosek w ZUS, a także dostarczyć odpowiednie dokumenty, w tym orzeczenie lekarskie potwierdzające potrzebę stałej opieki.
Zapytaj eksperta o szczegóły »