Logo firmy: Stameco Sp. z o.o.Stameco Sp. z o.o.
Idealne rozwiązanie dla szkół, parków, osiedli oraz boisk - teraz...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Inter Arma Sp. z o.o.Inter Arma Sp. z o.o.
Sprzęt Gastronomiczny - piece konwekcyjno-parowe - wózki kelner...
Logo firmy: Ślubny Ambaras Katarzyna WójciakŚlubny Ambaras Katarzyna Wójcia...
- kompleksowa organizacja ślubu i wesela - wsparcie na każdym et...
Pytanie do ekspertów:

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie zabawek dla małego dziecka?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Adamaszki Sp. z o.o.
Niezależnie od rodzaju zabawki i wieku dziecka najważniejszą rzeczą, którą koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem, jest oznakowanie mówiące o wieku dzieci, dla których jest ona odpowiednia, oraz czy jest certyfikowana.

Oznaczenia wieku na etykietach ma dwie najpopularniejsze formy: pierwsza z nich dotyczy zabawek nieodpowiednich dla dzieci poniżej 3 roku życia: jest to kółko z czerwoną obwolutą z przekreśloną smutną buźką i wiekiem 0-3; drugie oznaczenie zawiera sugerowany wiek, od którego produkt jest dostępny i plus, np. 1+, 8+ – kolejno oznacza to, że produkt jest dozwolony dla dzieci od pierwszego roku życia i od ósmego roku życia. Tu może pojawić się dowolny wiek.

Zwrócenie uwagi na to, czy na produkcie jest pierwszy znak, jest szczególnie ważne, ponieważ produkty z tym oznaczeniem zawierają drobne elementy, którymi mogą zadławić się dzieci poniżej 3 roku życia. W drugim przypadku oznakowanie często sugeruje, że dany produkt jest odpowiedni dla podanego wieku ze względu na stopień trudności. Najczęściej takie oznaczenia spotkamy na grach, gdzie zaznaczona jest nie tylko dolna, ale i górna granica wieku. W praktyce znaczy to, że jeśli dla 1,5-rocznego dziecka kupimy zabawkę sugerowaną od 2 roku życia, może ono nie być w stanie się nią bawić, np. ze względu na zbyt słabo rozwiniętą motorykę.

Kolejną rzeczą, którą trzeba sprawdzić, są certyfikaty i atesty. Informują one o tym, czy dany produkt jest bezpieczny dla dzieci i że nie zawiera szkodliwych dla nich substancji. Najpopularniejszy certyfikat to CE – oznacza on, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z normami europejskimi, to oznaczenie musi się znaleźć na każdym produkcie, który zostanie dopuszczony do sprzedaży. Znaczek powinien być umieszczony w widocznym miejscu, tak by jego odnalezienie nie było problemem.

Certyfikat TUV potwierdza wykonanie zabawki z bezpiecznych dla dzieci substancji.

EN71, EN72, EN73 to certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo produktu, kolejno ze względu na jakość fizyczną i mechaniczną, stopień łatwopalności oraz utleniania i reakcji chemicznych. W kontekście wyboru zabawek dla małych dzieci szczególnie ważny jest tu certyfikat EN73, ponieważ bada on reakcje materiałów, z których jest wykonany produkt, ze śliną dziecka, co przy częstym obgryzaniu, ssaniu i oblizywaniu przedmiotów przez małe dzieci jest szczególnie istotne.

Kolejnym popularnym oznaczeniem jest Pozytywna opinia PZH i Instytutu Matki i Dziecka. Opinia na temat danego produktu jest wystawiana na podstawie testów prowadzonych przez ich ekspertów. Często są to opinie dyskusyjne, więc warto zachować ograniczone zaufanie do tego oznaczenia.

Jest to jedynie wybór certyfikatów, które mogą pojawić się na opakowaniu. Jeśli nie rozumiesz danego symbolu, zawsze możesz zapytać o niego sprzedawcę.

Certyfikowanie i atestowanie zabawek jest obowiązkiem każdego producenta, więc jeśli nie możesz znaleźć żadnego z takich oznaczeń na opakowaniu, nie kupuj tego produktu, ponieważ może on zagrażać zdrowiu i życiu dziecka.

Gdy już znajdzie się produkty odpowiednie do wieku i z odpowiednimi certyfikatami, kolejne kryteria wyboru są już bardziej subiektywne i zależą od dziecka, dla którego kupujemy zabawkę. Tu warto kierować się zasadą zdroworozsądkową i np. nie warto kupować trampoliny, gdy dzieci mieszkają w mały mieszkaniu dwupokojowym albo zabawki, która wymaga udziału kilku osób, dla jedynaka.

Wskazówki, które warto też wziąć pod uwagę, to m.in. zainteresowania dziecka, płeć, okazja, pora roku, uniwersalność, konieczność dokupowania uzupełnień, jakość, możliwość zabrania zabawki w podróż i, oczywiście, własne fundusze.

Podsumowując, przy wyborze zabawek dla małego dziecka przede wszystkim trzeba pamiętać o dostosowaniu jej do wieku oraz o sprawdzeniu, czy posiada odpowiednie certyfikaty. Dopiero gdy są spełnione te dwa kryteria, można oceniać jej inne atuty.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.11.12
Oceń odpowiedź:
2/1