Bezpieczeństwo pracowników to podstawa. Jak o nie zadbać?

Dodany: 2023.09.28
kask wiszący na haku w zakładzie produkcyjnym

Warunki pracy mają wpływ na samopoczucie pracownika, jego wydajność i stosunek do firmy. Przez złe warunki ludzie mogą chorować i odchodzić z pracy, co odbije się również na kondycji przedsiębiorstwa. Jak zapewnić swoim pracownikom bezpieczne otoczenie i odpowiedni komfort podczas pracy?

Systemy wentylacji mechanicznej dla zdrowego powietrza

Nie ma znaczenia, czy jest to biuro, laboratorium, sklep, zakład przemysłowy czy magazyn - każdy pracownik powinien oddychać czystym powietrzem o optymalnej wilgotności (40-60% w zależności od temperatury). Zanieczyszczone powietrze może przyczyniać się m.in. do bólów i zawrotów głowy, chorób układu oddechowego, problemów z sercem i pogorszenia odporności. Ponadto w zakładach przemysłowych powietrze nasycone jest oparami substancji szkodliwych dla zdrowia i łatwopalnych. W efekcie pracownicy narażeni są na rozwój reakcji alergicznych i chorób przewlekłych, a przy tym mogą stać się ofiarami pożaru. Nie są to błahe zagrożenia, dlatego pracodawca powinien zadbać o wydajny system wentylacji w budynku oraz zlecać regularny serwis instalacji HVAC (czyli m.in. wentylacji).

Komfort termiczny dzięki klimatyzacji

Przebywanie w przegrzanym, dusznym pomieszczeniu z pewnością nie przyczyni się dobrego samopoczucia pracownika. Zbyt wysokie temperatury nie sprzyjają koncentracji, a przy tym są bardzo uciążliwe dla osób cierpiących na problemy z układem krążenia i oddychaniem. Upały są odczuwalne zwłaszcza przy dużych przeszkleniach oraz w budynkach bez izolacji termicznej (np. halach blaszanych). Pracodawca może temu zaradzić poprzez zainstalowanie systemu klimatyzacji (split, multi-split, VRF), który będzie odpowiednio dopasowany do kubatury budynku i wielkości pomieszczeń. Warto przy tym pamiętać, że klimatyzacja wymaga czyszczenia co najmniej dwa razy w roku, w przeciwnym razie może przyczynić się do rozwoju chorób układu oddechowego. Konserwację oraz przegląd klimatyzacji można zlecić profesjonalnej firmie, która zaoferuje regularny serwis HVAC.

Wszystko pod kontrolą, czyli AKPiA

Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka (AKPiA) to system składający się z różnego rodzaju urządzeń, które monitorują i regulują pracę poszczególnych układów w zakładzie pracy. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można zoptymalizować koszty prowadzenia działalności i wydajność produkcji, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo pracowników. W jaki sposób? Otóż AKPiA może nadzorować:
- jakość powietrza dostarczanego przez systemy wentylacji i klimatyzacji;
- jakość i temperaturę wody (technologicznej i użytkowej);
- parametry fizyczne otoczenia, np. temperaturę, ciśnienie, zapylenie, wilgotność;
- pracę urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie zakładu;
- pracę maszyn i urządzeń na każdym etapie produkcji.

Poprzez wdrożenie AKPiA na terenie zakładu pracy można na przykład w porę wykryć awarie, które mogłyby doprowadzić do wypadku pracownika podczas obsługi maszyn i urządzeń.

Regularny serwis instalacji HVAC w firmie - dlaczego warto o tym pamiętać?

Instalacje HVAC mają ogromny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników: dbają o komfort termiczny, chronią przed czynnikami chorobotwórczymi, zmniejszają ryzyko wypadków. Jednak zaangażowanie pracodawcy nie powinno kończyć się wraz z montażem instalacji. Trzeba również pamiętać o przeglądach, dzięki którym systemy te działają prawidłowo, wydajnie i w sposób bezpieczny dla użytkowników. Regularny serwis instalacji HVAC pozwoli również zachować prawa do gwarancji producenta oraz może zapobiec problemom związanym z wypłatą odszkodowania przez ubezpieczyciela w razie wypadku.

Montażem i serwisowaniem instalacji HVAC na terenie całej Polski zajmuje się m.in. firma Ventix Serwis z województwa śląskiego.

www.ventixserwis.pl/

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.