Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Dodany: 2024.03.31
leczenie kanałowe zęba

Należyte dbanie o zęby jest jedną z najważniejszych kwestii, decydujących o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Zęby są co prawda niewielkimi strukturami anatomicznymi, jednak mogą być zaatakowane przez groźne choroby, takie jak: m.in. próchnica, zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia. Często prowadzą one do powikłań obejmujących inne narządy (np. nerki, stawy, oczy). Zdecydowanie warto więc zwrócić szczególną uwagę na bieżące leczenie wszystkich niepokojących zmian, jakie pojawiają się w jamie ustnej. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się leczenie kanałowe zęba. Co to za zabieg i na czym polega?

Dlaczego leczenie kanałowe, a nie wyrwanie zęba?

Gdy zęby zaatakuje próchnica, nie warto zwlekać. Jeżeli odpowiednio wcześnie zgłosimy się do gabinetu stomatologicznego, istnieje spora szansa, że uda się rozwiązać problem w sposób nieinwazyjny. Jeżeli natomiast zaniedbamy problem próchnicy i będziemy z nią w symbiozie przez wiele lat, unikając wizyty u specjalisty, problem może znacząco pogłębić się. Nieleczona próchnica wywołuje stany zapalne miazgi zęba - co, nieleczone, może prowadzić nawet do powstania ropnia. W przypadku rozległych zmian, które nie mogą być wyleczone mniej inwazyjnymi sposobami, stomatolog często decyduje się na zastosowanie leczenia kanałowego. Jest to zabieg chroniący ząb przed wyrwaniem, które bywa ostatecznym środkiem w przypadku skrajnych stanów zapalnych.

Proces leczenia kanałowego

Etap przed leczeniem

Leczenie kanałowe zęba to procedura składająca się z kilku etapów. Na samym początku wykonuje się zdjęcie RTG, które pozwala ocenić budowę korzeni zęba oraz opracować plan leczenia. Przed zabiegiem pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu (śródwięzadłowemu, dokostnemu, domiazgowemu, przewodowemu lub nasiękowemu). W szczególnych przypadkach, jeśli pacjent wykazuje silny lęk przed zabiegiem, może być zastosowane znieczulenie ogólne.

Zabieg

Po podaniu znieczulenia lekarz przystępuje do otwarcia zęba. Podczas zabiegu stosowane są mikroskopijne narzędzia o średnicy mniejszej od milimetra. Dlatego właśnie istotne jest, aby komora miazgi została dostatecznie szeroko otwarta - zapobiega to ewentualnym uszkodzeniom narzędzi. Po otwarciu komory stomatolog przystępuje do dokładnego usunięcia chorobowo zmienionej miazgi.

Następnym etapem leczenia jest oczyszczenie kanałów korzeniowych zęba oraz (jeśli to konieczne), poszerzenie ich. Jest to niezwykle precyzyjna czynność, wykonywana przy użyciu mikroskopu i określana jako najtrudniejsza podczas całego zabiegu. Po oczyszczeniu, kanały wypełniane są specjalną substancją, która ma na celu je uszczelnić oraz zapobiec rozwojowi bakterii i ich przenikaniu do tkanek okołowierzchołkowych.
Najczęstszym materiałem używanym do wypełniania kanałów jest gutaperka. Jest to materiał w pełni bezpieczny i biozgodny. Leczenie kanałowe zęba trwa od godziny do nawet trzech. W większości przypadków zabieg wykonywany jest w całości podczas jednej wizyty.

Po zabiegu

Po wykonaniu powyższych procedur, przystępuje się do założenia wypełnienia. Jeżeli doszło do znacznych zniszczeń korony, wykonuje się odbudowę protetyczną zęba. Po zabiegu pacjent zazwyczaj przez parę dni odczuwa ból, który leczy się dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi.

Przez kilka dni zaleca się spożywać rozdrobnione pokarmy oraz unikać zimnych i gorących napojów. Istotne jest również regularnie uczęszczanie na kontrole i wykonywanie zdjęć RTG, które pozwolą stomatologowi ocenić skuteczność zabiegu. W niektórych przypadkach, po leczeniu kanałowym, mimo wszystko konieczne jest usunięcie zęba. Taka sytuacja może mieć miejsce gdyż tkanka kostna okazuje się bardzo zniszczona.
dentx.eu/oferta/stomatologia/l...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.