Co to jest AKPiA?

Dodany: 2023.06.29
instalacja w firmie z branży przemysłowej

Zakład przemysłowy powinien działać jak dobrze naoliwiona maszyna - sprawnie, bez zakłóceń i z optymalnym zużyciem energii. W jaki sposób można o to zadbać? Jednym z rozwiązań jest AKPiA, czyli Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka.

Czym tak naprawdę jest AKPiA?

Skrót ten odnosi się do instalacji, w skład której wchodzą przeróżne urządzenia i akcesoria umożliwiające kontrolowanie wybranych procesów w budynku (zwykle w przedsiębiorstwie produkcyjnym, ale i nie tylko). Innymi słowy, Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka „sprawdza”, czy wszystko działa tak, jak powinno. Dodatkowo AKPiA usprawnia zarządzanie procesami, a także pozwala na automatyczne dostosowanie pracy urządzeń w zależności od zmieniających się warunków.

Z czego składa się i jak działa taka instalacja?

W zasadzie już samo rozwinięcie skrótu, tj. Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka, wiele mówi o budowie takiej instalacji. Otóż AKPiA składa się z różnego rodzaju narzędzi, które umożliwiają monitorowanie pracy innych urządzeń. Chodzi tutaj między innymi o czujniki, przyrządy pomiarowe (np. termometry, manometry, wodomierze), przetworniki, rejestratory, wskaźniki oraz elementy systemów wizyjnych (kamery przemysłowe).

Zebrane w ten sposób dane trafiają do specjalnych sterowników, gdzie zostają przetworzone i wysłane do elementów wykonawczych, które regulują pracę poszczególnych maszyn i urządzeń. Dzięki temu aparatura może działać w sposób wysoce zautomatyzowany, tj. bez ingerencji człowieka. Oczywiście użytkownik (np. wyznaczony pracownik) może kontrolować instalację za pomocą wygodnego w obsłudze panelu sterującego.

Jakie korzyści zapewnia AKPiA?

Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka „czuwa” nad wybranymi procesami zachodzącymi w budynku. Instalacja może współpracować na przykład z urządzeniami i maszynami produkcyjnymi, systemami klimatyzacji i wentylacji, instalacją wodną czy węzłem ciepłowniczym.

Dzięki takiej aparaturze można kontrolować warunki otoczenia (np. jakość i temperaturę powietrza), zużycie energii czy procesy produkcyjne. W rezultacie AKPiA może zapewniać szereg korzyści, w tym szczególnie:
- ograniczenie błędów produkcyjnych;
- zoptymalizowanie procesów w firmie (np. produkcji, pakowania, magazynowania);
- wczesne wykrywanie usterek, zapobieganie awariom;
- zwiększenie bezpieczeństwa w budynku;
- zapewnienie optymalnych warunków użytkownikom budynku;
- oszczędne zużycie mediów (wody, energii).

Na czym polega wykonanie instalacji AKPiA?

Wdrożeniem systemów pomiarowo-kontrolnych i automatyki zajmują się przedsiębiorstwa inżynieryjno-techniczne, w tym firmy z branży sanitarnej. Fachowcy najpierw ustalą, jakie rozwiązania warto zastosować w danym budynku i które z nich są możliwe do wykonania. Instalacja powinna odpowiadać indywidualnym potrzebom, dlatego firma dobierze odpowiednie urządzenia i sporządzi projekt całej instalacji. Po zaakceptowaniu projektu firma wykona montaż systemu.

Na koniec fachowcy przeprowadzą rozruch instalacji, przetestują jej działanie i poinstruują użytkownika (np. personel w firmie), jak korzystać z systemu. Właściciel otrzyma niezbędną dokumentację, ponadto firma zapewni również serwis w ramach gwarancji oraz wsparcie techniczne w razie potrzeby. Użytkownik często może również liczyć na pomoc specjalistów także po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

W jakich miejscach można wdrożyć taką instalację?

Z Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki korzystają przeważnie przedsiębiorstwa produkcyjne, a szczególnie firmy związane z branżą budowlaną, motoryzacyjną, spożywczą, chemiczną czy produktami szybkozbywalnymi (FMCG). AKPiA stosuje się również w magazynach oraz rozbudowanych centrach logistycznych. Instalacja, która dba o komfort pracowników i energooszczędność, doskonale sprawdza się także w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej (np. w szpitalach, urzędach). Niemniej takie rozwiązanie można wdrożyć praktycznie w każdym budynku, także w blokach czy domach jednorodzinnych.

www.ventixserwis.pl/uklad-auto...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
2/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.