Dlaczego opłaca się inwestować w tężyznę fizyczną?

Dodany przez: Mateusz Cios Gym Rage
Dodany: 2023.09.27
mężczyzna przygotowany do podniesienia gryfu z obciążeniem

Karnety na siłownię, sprzęt do ćwiczeń, odżywki i suplementy dla sportowców… Nie da się ukryć, że dbanie o formę wiąże się z mniejszymi lub większymi wydatkami. Jednak poniesione koszty można potraktować jako inwestycję, która prędzej czy później się zwróci. Dlaczego?

Większa siła na co dzień i w wyjątkowych sytuacjach

Najbardziej oczywistą korzyścią płynącą z regularnych treningów jest większa siła fizyczna. Naturalnie zbudowana muskulatura przydaje się każdego dnia. Wystarczy tutaj wymienić chociażby tak prozaiczne czynności jak wchodzenie po schodach, noszenie zakupów i ciężkich paczek, przenoszenie mebli podczas remontu czy praca w ogrodzie. Człowiek o ponadprzeciętnej sile fizycznej może również pomóc sobie i innym w ekstremalnych sytuacjach, takich jak wypadek samochody czy napaść.

Lepsze przygotowanie do innych dyscyplin sportowych

Tężyzna fizyczna może być celem samym w sobie lub… drogą do celu. Dlaczego? Otóż dzięki ćwiczeniom siłowym można poprawić parametry przydatne w innych dyscyplinach sportowych, na przykład koordynację ruchową, przyspieszenie, równowagę czy postawę ciała. Regularne treningi na siłowni mogą doprowadzić do wzrostu siły eksplozywnej (czyli zdolności do wyzwalania maksymalnej siły w krótkim czasie), co jest pożądane chociażby w sportach walki. Podnoszenie ciężarów korzystnie wpływa również na bieganie, co mogą wykorzystać na przykład sprinterzy, triathloniści czy koszykarze.

Zgrabniejsza sylwetka bez kosztownych zabiegów

Ćwiczenia siłowe ze sztangą sprawiają, że organizm szybciej spala kalorie, co z kolei zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Efekt może być długofalowy, ponieważ regularne treningi przyczyniają się do rozwoju tkanki mięśniowej, która znacznie lepiej spala kalorie niż tkanka tłuszczowa. Z czasem mięśnie zastąpią zbędny tłuszcz, dzięki czemu sylwetka stanie się o znacznie zgrabniejsza niż przed treningami. Nawet jeżeli waga pozostanie bez zmian, to efekt smukłego ciała z jędrną skórą i ładnie zarysowanymi mięśniami będzie widoczny gołym okiem. A to wszystko bez kosztownych zabiegów kosmetologicznych czy medycyny estetycznej.

Bezcenne zdrowie

Treningi ze sztangą i hantlami pomogą również w pozbyciu się uporczywej „oponki” z brzucha, czyli nagromadzonego tłuszczu trzewnego. Tym razem to nie tylko kwestia estetyczna, ponieważ tłuszcz trzewny może upośledzać pracę organów i doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak cukrzyca, zespół metaboliczny czy stłuszczenie wątroby. Poza tym regularne treningi na siłowni wzmacniają serce, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także poprawiają strukturę kości. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi wielu chorób przewlekłych, które wymagają stałego (i kosztownego) leczenia.

Naturalny środek na dobre samopoczucie

Intensywne ćwiczenia nie rozwiążą wprawdzie wszystkich problemów, jednak mogą poprawić nastrój skuteczniej i na dłużej niż kosztowne suplementy dostępne bez recepty. Dzieje się tak za sprawą słynnych „hormonów szczęścia”, czyli endorfin, które stanowią naturalną reakcję obronną organizmu w odpowiedzi na sytuację stresową (a taką jest między innymi wzmożony wysiłek fizyczny). Co ciekawe, niektórzy sportowcy doświadczają nie tylko lepszego samopoczucia, ale wręcz prawdziwej ekscytacji podczas intensywnego treningu. Zjawisko to jest znane pod nazwą „euforia biegaczy”, choć spotykane jest również w innych dyscyplinach sportowych.

Inwestycja w lepszą przyszłość

Dobrze opracowany plan treningowy daje widoczne efekty już po kilku tygodniach. Jednak ćwiczenia w siłowni warto potraktować jako inwestycję długoterminową. Dlaczego? Otóż badania dowodzą, że sport korzystnie wpływa na koncentrację, pamięć, przyswajanie nowych informacji, inteligencję czy rozumienie czytanego tekstu. Tym sposobem osoby aktywne fizyczne mogą osiągać lepsze wyniki w nauce czy pracy, a w dłuższej perspektywie czasowej mają większe szanse na uniknięcie chorób neurodegeneracyjnych. Co więcej, regularny ruch korzystnie wpływa na wiek biologiczny. Wysportowany senior często dłużej zachowuje mobilność i dobre zdrowie bez chorób przewlekłych, co przekłada się na większą niezależność.

gymrage.pl/

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.