Jak się zachować w razie wypadku na autostradzie?

Dodany: 2017.05.03   Edytowany: 2018.03.04
Zdjęcie samochodu pomocy drogowej (grafika została wykorzystania za zgodą właściciela)

Monotonia autostrady i ryzyko wypadku

Niestety tak już w życiu kierowcy bywa, że bardzo długie odcinki prostej i szerokiej drogi, sprzyjają groźnym wypadkom. W Polsce do najbardziej wypadkowej należy drogi należy autostrada A4, najdłuższa z naszych krajowych autostrad.

Autostrada ta, jak każda inna kusi rozwijaniem prędkości, często nadmiernej, co skutkuje brakiem zachowania prawidłowych odległości między pojazdami, a to z kolei stwarza ryzyko wypadku.

Każdy kierowca wie to również, że jadąc cały czas ze stałą prędkością, w monotonnym otoczeniu, kierowcę znacznie szybciej dopada zmęczenie.

Wobec tego do głównych przyczyn wypadków należy często zbyt duże zmęczenie kierowcy, ale i również zaśnięcie za kierownicą lub nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. W efekcie narażamy na utratę swojego życia, pasażerów, a także współuczestników poruszających się po tych samych drogach

Na autostradach, podczas monotonnej i długiej jazdy należy pamiętać o przerwach w podróży, ale też o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas gorszych warunkach na drodze, czyli kiedy pada deszcz, śnieg lub jest mgła.

Wypadki na autostradzie to najczęściej karambole, w których bierze udział duża ilość samochodów. Większe niebezpieczeństwo i ryzyko wypadku istnieje również dlatego, że ruch na tego typu drodze odbywa się przy ogromnych prędkościach.

Co w robić w przypadku, kiedy jesteśmy ofiarą wypadku?

Przede wszystkim nie wolno panikować i trzeba jak najszybciej włączyć światła awaryjne, aby inne pojazdy mogły zdążyć wyhamować i żeby nie doszło do karambolu.

Jeśli natomiast nie możemy dosięgnąć włącznika świateł awaryjnych, ponieważ jesteśmy w jakimś stopniu unieruchomieni, to należy spróbować znaleźć telefon i wezwać pomoc. Jeśli to również jest niemożliwe, to niestety, ale musimy czekać na pomoc.

Na autostradzie na pewno szybko ktoś się zatrzyma i udzieli pomocy. Jeśli samochód nie płonie, to nie powinniśmy samodzielnie próbować z niego wychodzić, dopóki ktoś nie oceni, czy doznaliśmy poważniejszych obrażeń.

Jak się zachować, kiedy spowodowaliśmy wypadek?

Jak jesteśmy sprawcą wypadku, to również nie możemy panikować, ponieważ czasu już nie cofniemy i nie będziemy mogli zapobiec temu, to się stało.

Niemniej jednak możemy pomóc ofiarom, wzywając natychmiast pomoc, dzwoniąc po pogotowie. Nie bójmy się również wezwać policji, gdyż spotkanie z panami w niebieskich mundurach będzie i tak nieuniknione.

W żadnym wypadku nie usuwajmy samodzielnie samochodu z miejsca zdarzenia, ponieważ przy poważniejszych obrażeniach ofiar wypadku możemy być konieczna wizyta prokuratora, a temu zaś będzie niezbędne odtworzenie ostatnich chwil jazdy samochodów i samego miejsca wypadku.

Gdzie szukać pomocy podczas wypadku?

Jeżeli już jesteś po zeznaniach u panów policjantów i możesz oddalić się z miejsca wypadku, to wtedy należy wezwać pomoc drogową, a nawet wcześniej, jeśli dostaniesz już na to zgodę.

Tanie i całodobowe usługi pomocy drogowej 24h we Wrocławiu polecamy Państwu w firmie TRANSER Michał Serafinowicz. Autopomoc wrocławska oferuje szybkie i profesjonalne holowanie aut osobowych, samochodów dostawczych, busów, maszyn budowlanych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.autolawetawroclaw.pl

*Grafika na tym blogu została wykorzystania za zgodą właściciela

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
3/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.