Korzyści z prowadzenia prywatnego przedszkola

Dodany: 2023.10.13

Brak miejsc, długie kolejki oraz niepewny wynik rekrutacji w państwowych przedszkolach sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na przedszkola niepubliczne. Widać to także w statystykach, ponieważ z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej placówki. Jakie korzyści mogą wynikać z prowadzenia prywatnego przedszkola?

Satysfakcja zawodowa

Prowadzenie przedszkola to niełatwe, ale bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Dlaczego? Przede wszystkim prywatne przedszkole stwarza duże możliwości rozwoju. Sukces jednej placówki może skłaniać właściciela do otwarcia kolejnej lub rozbudowania działalności na zasadzie franczyzy. Poza tym prowadzenie przedszkola wiąże się z ciągłymi wyzwaniami, więc nie ma mowy o nudzie czy stagnacji zawodowej. Trzeba starać się o dotacje, być na bieżąco z przepisami, wprowadzać w życie pomysły, które przyciągną rodziców (i oczywiście dzieci) do placówki. W efekcie właściciel placówki ciągle się rozwija, co przynosi dużą satysfakcję z wykonywanej pracy.

Spójność z wyznawanymi wartościami

Prywatne przedszkole nie musi być kalką przedszkola publicznego. Można wprowadzić rozwiązania, które będą korespondować z własnymi zainteresowaniami oraz wyznawanym systemem wartości. Zdrowe posiłki, dbałość o ekologię, brak kar i nagród, wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka i kreatywności? Właściciel placówki ma duże pole do popisu. Zasady stosowane w przedszkolu (np. zgodne z pedagogiką Montessori lub waldorfską) mogą stanowić największy atut placówki, ponieważ coraz więcej rodziców dostrzega wady tradycyjnego systemu nauczania i szuka dla swoich dzieci alternatywnych rozwiązań.

Połączenie rozwoju zawodowego z macierzyństwem

W Polsce właścicielami prywatnych przedszkoli są najczęściej osoby fizyczne. Wiele z nich to kobiety, które szukają dla siebie satysfakcjonującej drogi zawodowej. Takiej, która zapewni im wszechstronny rozwój i jednocześnie pozwoli realizować plany macierzyńskie. Właścicielka przedszkola nie musi przebywać w placówce stale, poza tym może dostosować godziny pracy do własnych potrzeb. Kobieta może sobie pozwolić na pełny urlop macierzyński bez obaw, że po powrocie dostanie wypowiedzenie umowy o pracę. Z czasem maluch zacznie uczęszczać do placówki prowadzonej przez mamę, co będzie wygodne dla całej rodziny, a dziecku pozwoli uniknąć stresu adaptacyjnego.

Różne możliwości finansowania

W prowadzeniu przedszkola nie mniejsze znaczenie mają korzyści materialne. Podmioty zarządzające taką placówką nie muszą polegać wyłącznie na wpłatach od rodziców i opiekunów (czesne, wpisowe, opłaty za wyżywienie i zajęcia dodatkowe), ponieważ mogą korzystać z różnych możliwości finansowania.

Można tutaj wymienić:
- dotacje z budżetu gminy wynikające z prawa oświatowego;
- dofinansowanie z funduszy unijnych;
- dofinansowanie z urzędu pracy;
- dofinansowanie z programów rządowych;
- darowizny.

Opłacalne zajęcie

Czy prowadzenie przedszkola to dochodowe zajęcie? Osoby, które odniosły sukces w tej dziedzinie, odpowiadają twierdząco. Prywatne przedszkole generuje duże zyski, co wiąże się m.in. z różnymi możliwościami finansowania. Niemniej wiele zależy od właściciela - czy stara się o przyznanie dofinansowania lub dotacji, czy rozwija działalność, czy placówka zapewnia atrakcyjną ofertę. Dochody przedszkola zależą również od lokalizacji. Jeżeli placówka znajduje się w miejscu, gdzie mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi i nie ma bezpośredniej konkurencji, wówczas szanse na sukces finansowy zdecydowanie wzrastają.

Działalność dla (prawie) każdego

Nie każdy ma predyspozycje do zarządzania taką placówką. Z jednej strony trzeba mieć pojęcie o prowadzeniu własnego biznesu (choć według prawa oświatowego prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą), a z drugiej - należy rozwijać się na polu pedagogicznym. Niemniej w teorii własne przedszkole może założyć niemal każdy, bez względu na wykształcenie kierunkowe czy doświadczenie zawodowe. Właścicielem przedszkola może być osoba fizyczna, przedsiębiorstwo założone przez osoby fizyczne oraz osoba prawna (np. stowarzyszenia, organizacje wyznaniowe, spółki prawa handlowego, fundacje).

www.kpgio.pl/zakladanie-przeds...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.