Kto jest uprawniony do zachowku?

Dodany: 2018.09.24

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest zachowek. Zachowek to nic innego jak uprawnienie, które ma na celu ochronę najbliższych spadkobierców ustawowych. Osobom tym przysługuje względem powołanych do dziedziczenia spadkobierców stosowne roszczenie o zapłatę. Jest to zatem nic innego jak mechanizm zapewnienia określonym w ustawie osobom pewnych korzyści majątkowych ze spadku.

W jakim akcie prawnym powinniśmy szukać informacji o zachowku? Podstawowe przepisy określające skutki śmierci osoby fizycznej zawiera Księga Czwarta Kodeksu Cywilnego (art. 922-1087 KC). Instytucja zachowku została szczegółowo uregulowana w Tytule IV (art. 991-1011 KC) Księgi Czwartej KC.

Kto może z tego uprawnienia skorzystać? Przepisy prawa spadkowego stanowią, iż uprawnienie do zachowku przysługuje dzieciom i wnukom (a mówiąc ogólniej: zstępnym), jak również rodzicom i małżonkowi spadkodawcy , gdy byliby oni powołani do spadku z ustawy. Innymi słowy, chodzi o sytuację w której najbliższa rodzina zmarłego została pominięta w testamencie lub w darowiznach poczynionych przed jego śmiercią i dlatego może dochodzić swoistej rekompensaty.

Ile wynosi zachowek? Przy ustalaniu wysokości zachowku przysługującego danej osobie z pomocą przychodzi art. 991 KC, który wyjaśnia iż zachowek może wynosić 2/3 lub 1/2 wartości udziału spadkowego, który by przypadał danej osobie przy dziedziczeniu ustawowym. Komu przysługuje ta większa część? Zachowek w wysokości 2/3 wartości udziału spadkowego, przysługuje: zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, jeśli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeśli zstępny uprawniony jest małoletni. We wszystkich innych wypadkach przysługuje zachowek w wysokości 1/2 wartości udziału spadkowego.

Więcej o zachowku można przeczytać na: www.adwokat-szajdak.pl/artykul...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.