Popularne atrakcje turystyczne Szczyrku

Dodany przez: Nova Maja Mańkowska
Dodany: 2023.07.29
rowerzysta w szczyrkowskim lesie

Szczyrk to niewielkie miasto w województwie śląskim, nad którym górują szczyty Beskidu Śląskiego: Skrzyczne, Klimczok, Magura i Malinowska Skała. Z uwagi na swoje położenie i dobrze zorganizowaną infrastrukturę miasto doskonale nadaje się na weekendowy wypad, jak i dłuższy pobyt w czasie ferii lub letnich wakacji. Jakie atrakcyjne turystyczne Szczyrku warto zobaczyć?

Deptak nad Żylicą

Szczyrk można zwiedzać na nogach, rolkach, rowerze lub… nartach biegowych. Niezależnie od środka lokomocji warto skorzystać z szerokiej drogi pieszo-rowerowej zwanej Deptakiem nad Żylicą. Spacer lub przejażdżkę można rozpocząć przy tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Huli (obok Urzędu Miasta), a następnie wystarczy podążać brukowaną ścieżką wzdłuż rzeki Żylicy. Dzieci nie będą nudzić się, ponieważ przy deptaku powstaje coraz więcej placów zabaw oraz centrów rozrywki. Z kolei dorośli mogą przy okazji „odhaczyć” inne atrakcje turystyczne Szczyrku, takie jak Plac Św. Jakuba czy kompleks skoczni narciarskich.

Plac Św. Jakuba

Plac św. Jakuba to plac w centrum miasta, na którym można odetchnąć po trudach podróży. Liczne ławki pozwolą odpocząć nogom, zaś na tle fontanny w kształcie kuli można zrobić pamiątkowe zdjęcie. W razie ataku głodu można udać się do pobliskiej karczmy, zaś dzieci mogą rozładować nadmiar energii w parku rozrywki z wioską linową i karuzelą.

Kompleks skoczni narciarskich Skalite

Podczas przejażdżki lub spaceru deptakiem trzeba zatrzymać się przy kompleksie Skalite należącym do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. W skład kompleksu wchodzą trzy całoroczne skocznie narciarskie (mała, średnia i normalna), a także niezbędna infrastruktura, tj. wieże sędziowskie, budynek startowy, kolej linowa, instalacje do naśnieżania oraz trybuny. Skocznie to nie tylko największe atrakcje turystyczne Szczyrku, ale również miejsce treningów dla reprezentacji polskich skoczków, klubów i szkół sportowych. W kompleksie Skalite odbywają się również zawody mistrzowskie oraz imprezy memoriałowe.

Obiekty sakralne

Po dłuższym spacerze w stronę północnej części Szczyrku można trafić na jedną z najbardziej znanych atrakcji miasta - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Jest to nieduży, murowany kościół zbudowany na wzniesieniu (stąd inna nazwa „Sanktuarium na Górce”) w latach 50. ubiegłego wieku. Oprócz zwykłych turystów można spotkać tutaj pielgrzymów, którzy przyjechali specjalnie dla obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka.
Znacznie starszym obiektem sakralnym jest Sanktuarium Świętego Jakuba przy ulicy Beskidzkiej. Ta drewniana świątynia z barokową wieżą z końca XVIII wieku (1797-1800 r.) może być znana osobom, które podążają śląskim Szlakiem Architektury Drewnianej. Niemniej nawet „zwykli” turyści będą pod wrażeniem zarówno samej budowli, jak i zabytkowych elementów wewnątrz (w tym obrazu św. Jakuba, ambony i chrzcielnicy).

Trasy rowerowe

Zimą Szczyrk okupują narciarze, snowboardziści i skoczkowie, jednak od późnej wiosny do jesieni ściągają tu przede wszystkim amatorzy kolarstwa górskiego. Na niektóre trasy można wybrać się z dziećmi, inne wymagają bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego i technicznego.

A oto kilka przykładów popularnych tras rowerowych w Szczyrku:
- czerwona trasa na Skrzyczne przez Halę Skrzyczeńską;
- czerwona trasa na Magurę (schronisko PTTK Klimczok);
- niebieska trasa Bieniatka przez Górkę;
- niebieska trasa wokół Skalitego;
- żółta trasa na Beskid przez Migdały.
Osoby, które chcą zwiedzać również okoliczne miejscowości, mogą na przykład wypożyczyć rower elektryczny (lub zwykły) i udać się nad Jezioro Żywieckie przez gminy Buczkowice, Rybarzowice i Łodygowice.

Kolej linowa na Skrzyczne

Atrakcje turystyczne Szczyrku często zachęcają do aktywności fizycznej i tak jest również w tym przypadku. Podróż koleją linową obejmuje dwa odcinki - od centrum Szczyrku na Jaworzynę i od Jaworzyny aż na szczyt Skrzycznego. Na obu trasach przejazd odbywa się nowoczesnymi 4-osobowymi kanapami, z których mogą korzystać piesi, rowerzyści czy narciarze. Dzięki kolejce można zaoszczędzić sporo czasu podczas pieszych czy rowerowych wycieczek, ale przy okazji podziwiać rozległą panoramę Beskidów.

www.trip2bike.pl/atrakcje-tury...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.