Upadłość konsumencka - na czym polega?

Dodany: 2024.01.08
Upadłość konsumencka - pomoc adwokata z Rzeszowa

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencką mogą ogłosić wyłącznie konsumenci, czyli osoby które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wykreślenie z tej ewidencji. Za konsumenta uważany jest także członek zarządu spółki, w tym kapitałowej. Konsumentem nie jest natomiast wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnik spółki jawnej, partner w spółce partnerskiej, a także komplementariusz w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Status konsumenta jest konieczny na dzień złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz dzień wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po ogłoszeniu upadłości dłużnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej.

Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe w stosunku do osoby, która stała się niewypłacalna. Niewypłacalność należy rozumieć jako brak możliwości zaspokajania bieżących zobowiązań. Istnieje domniemanie prawne, że jeżeli dłużnik nie zaspokaja od co najmniej od trzech miesięcy swoich wymagalnych zobowiązań to stał się niewypłacalny. Istnieje jednak możliwość wykazania, że nawet w związku z krótszym okresem zaległości dłużnik stał się niewypłacalny, jednak wówczas musi on wykazać stosownymi dowodami ten fakt. Ponadto jeżeli dłużnik chce, aby sprawę rozpoznał Sąd polski nie jest wystarczające posiadanie polskiego obywatelstwa. Sąd polski rozpozna sprawę o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jeżeli centrum życiowe dłużnika znajduje się w naszym kraju. Jeżeli zatem, dłużnik wyjechał wiele lat temu z Polski, pracuje i mieszka za granicą, gdzie znajduje się jego rodzina, a jednocześnie nie posiada żadnych więzów z Polską oprócz obywatelstwa to jeżeli nie posiada również żadnego majątku na terenie naszego kraju to niestety w jego sprawie upadłościowej Sąd polski nie będzie miał jurysdykcji. W takim przypadku dłużnik będzie musiał ogłosić upadłość konsumencką na zasadach określonych w kraju, w którym przebywa.

Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli mam tylko jednego wierzyciela?

Tak, jak najbardziej. W przypadku upadłości konsumenckiej nie istnieje minimalna, wymagana liczba wierzycieli. Jeżeli masz tylko jednego wierzyciela także możesz ogłosić upadłość konsumencką. W przypadku upadłości gospodarczej rzeczywiście istnieje wymóg, aby dłużnik posiadał co najmniej dwóch wierzycieli. Wynika to z faktu, że celem ogłoszenia upadłości gospodarczej jest przede wszystkim równe zaspokojenie zobowiązań wierzycieli dłużnika, natomiast w przypadku upadłości konsumenckiej podstawową funkcją postępowania jest umożliwienie oddłużenia konsumentowi.

Jakie są przyczyny niewypłacalności?

Jest wiele przyczyn, które powodują problemy z realizacją zobowiązań. Najczęściej stan niewypłacalności jest spowodowany utratą pracy, chorobą, upadłością firmy, nieudaną inwestycją, czy też uzależnieniem. Na etapie ogłoszenia upadłości konsumenckiej Sąd nie bada przyczyn niewypłacalności. Przyczyny te są brane pod uwagę dopiero na etapie podejmowania przez Sąd decyzji o ustaleniu planu spłaty.

Jakie dokumenty są potrzebne do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej musisz przygotować dokumenty, które potwierdzają Twoje zadłużenie, takie jak wezwania do zapłaty, nakazy zapłaty, wyroki sądów, względnie raport o dłużniku pobrany z Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Będziesz musiał także przedłożyć dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanych przez Ciebie dochodów, takie jak zaświadczenie o wynagrodzeniu. Sąd upadłościowy musi także ustalić jakie koszty ponosi na utrzymanie, dlatego konieczne będzie przygotowanie rachunków za media, czynsz, ewentualnie rachunków za leczenie za ostatnie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeżeli posiadasz dzieci, które pozostają na Twoim utrzymaniu należy przygotować również akty ich urodzenia, a jeżeli pozostajesz w związku małżeńskim akt małżeństwa. Jeżeli stan niewypłacalności powstał w związku z chorobą lub uzależnieniem konieczne będzie także postaranie się o dokumentację medyczną lub zaświadczenie lekarskie potwierdzające ten fakt.

W jaki sposób można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinno się składać w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza udostępnionego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Istnieje także możliwość złożenia wniosku w formie papierowej, jednak należy się liczyć z tym, że wówczas wniosek musi zostać wprowadzony do Krajowego Rejestru Zadłużonych przez pracownika sekretariatu Sądu co może potrwać. Do rozpoznawania spraw upadłościowych nie jest właściwy każdy Sąd Rejonowy, a jedyne niektóre. Dla przykładu Sąd Rejonowy w Rzeszowie jest właściwy dla spraw z całego Województwa Podkarpackiego. W przypadku Twojej sprawy właściwy będzie Sąd Rejonowy w okręgu, którego znajduje się Twoje centrum życiowe. Najczęściej pojęcie centrum życiowego jest równoznaczne z miejscem zamieszkania, ale nie zawsze. W sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może Cię reprezentować adwokat lub radca prawny.

Ile czeka się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Jeszcze kilka lat temu na wydanie przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej czekało się stosunkowo krótko, od jednego do kilku tygodni. Od pewnego czasu jednak czas rozpoznawania tych spraw uległ znacznemu wydłużeniu. Aktualnie na rozstrzygnięcie Sądu czeka się od 3 do 6 miesięcy. Czas rozpoznania wniosku zależy także od formy w jakiej został złożony. Jeżeli wniosek zostanie złożony w formie elektronicznej należy oczekiwać, że Sąd rozpozna sprawę szybciej niż w przypadku wniosku złożonego w formie papierowej.

Jakie są korzyści z ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Podstawową i najważniejszą korzyścią wynikającą z ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest szansa na całkowite lub częściowe umorzenie zobowiązań dłużnika. W praktyce najczęściej wygląda to tak, że dłużnik w ramach planu spłaty jest zobowiązany do spłacenia części zobowiązań, zwykle od 5 do 30%, a pozostała część zostaje umorzona. Warto również zaznaczyć, ze w momencie ogłoszenia upadłości nie są już naliczane odsetki od długów.

Podsumowanie

Jeżeli stałeś się niewypłacalny najprawdopodobniej upadłość konsumencka to jedyna szansa na wyjście z długów. Warto zrobić ten pierwszy krok, aby wyjść z tarapatów finansowych. Możesz działać samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do adwokata lub radcy prawnego.

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
0/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.