Urlop rodzicielski - po zmianach w Kodeksie Pracy

Dodany: 2023.05.10
Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski jest przyznawany pracownikom, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę lub sami dobrowolnie opłacają składki chorobowe do ZUS-u. Aby go uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek i spełnić kilka formalności. Urlop ten nie jest przyznawany automatycznie i może być udzielony po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.

Po kwietniowej nowelizacji Kodeksu Pracy, pracownik może zawnioskować o urlop rodzicielski, który zostanie mu udzielony jednorazowo lub w maksymalnie pięciu częściach. Zgodnie z nowymi przepisami, rodzice mogą skorzystać z tego urlopu nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko, którego dotyczy wniosek, ukończyło 6 lat.

Urlop rodzicielski ma na celu umożliwienie rodzicom sprawowania opieki nad dzieckiem i jego wychowaniem. Jego czas trwania zależy od liczby urodzonych dzieci podczas porodu. Warto jednak pamiętać, że urlop ten obejmuje każdego z rodziców i może być udzielony po urlopie macierzyńskim. Aby go otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek - można to zrobić elektronicznie lub na piśmie.

Ze względu na zmiany w przepisach Kodeksu Pracy, warto zapoznać się z nimi dokładnie, aby jak najlepiej zorganizować opiekę nad dzieckiem.

www.eurokadra.expert/urlop-rod...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.