Profesjonalne czyszczenie dywanów i tapicerki vs domowe sposoby

Dodany: 2023.09.17
czysty dywan i sofa

Jak czyścić dywan, by zawsze lśnił nienaganną czystością? Kiedy dzwonić do specjalisty, a kiedy zakasać rękawy i brać sprawy w swoje ręce? Te pytania nurtują z pewnością wielu właścicieli mniej i bardziej zabrudzonych dywanów. Dlatego stworzyliśmy poradnik, który ułatwi pielęgnację dywanu i podpowie, kiedy lepiej skorzystać z pomocy fachowców, a kiedy działać samodzielnie.

Czy domowe sposoby zawsze sprawdzają się?

Dla wielu osób ekologiczne rozwiązania z użyciem sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego są zawsze lepsze niż sięganie po chemię, która może oddziaływać na ludzki organizm. Wybieranie domowych sposobów przy praniu dywanów, to jednak nie tylko ukłon w kierunku zdrowszego życia. Wiele osób, upatruje w tym sporych oszczędności, bo w końcu proszek do pieczenia czy soda oczyszczona niewiele kosztuje, a jak przekonuje sporo internetowych poradników, potrafi zdziałać cuda na brudnych dywanach.
Specjaliści podpowiadają, że na tłuste plamy świetnie sprawdza się na przykład mąka ziemniaczana, soda dba natomiast o eliminację nieprzyjemnych zapachów, a na czerwone wino najlepsza jest sól i płatki mydlane. Zdecydowanie można i w ten sposób poradzić sobie z plamami, ale pod warunkiem, że do całości chce się jeszcze zainwestować sporo czasu i własnej energii.

Praca z dywanami nie należy do najprzyjemniejszych, a wyczyszczenie dywanu w salonie czy w pokoju dziecięcym pochłania spokojnie dwie-trzy godziny. Do tego trzeba pamiętać, że zaschnięte i stare plamy nie będą łatwo poddawać się domowym sposobom. Przy poważniejszych zabrudzeniach konieczny jest więc bardziej skuteczny „pogromca” - odkurzacz piorący.

Czemu domowe sposoby czyszczenia dywanów często zawodzą?

Wybór procesjonalnej firmy często jest rozsądniejszym wyborem. Wystarczy wskazać dywan, wybrać dogodny termin i opłacić usługę. Do tego nie trzeba znać się na sposobach prania dywanów i wiedzieć, jak radzić sobie z konkretnym rodzajem zabrudzenia. Nie jest jednak powiedziane, że to jedyne rozwiązanie. Domowe sposoby również przynoszą wymierne rezultaty, ale pod warunkiem, że spełnionych zostanie kilka istotnych warunków.

Po pierwsze bardzo ważne jest właściwie odkurzenie dywanu. Tu istotne jest użycie właściwej szczotki i ssawek. Do dywanu nie stosuje się płaskich, a dywanowe, które usuną brud także z pomiędzy runa. Jeśli odkurzacz wyposażony jest w turboszczotkę, to tę należy stosować do włosia o długości maksymalnie 20 mm. Dopiero po właściwym odkurzeniu, a najlepiej także wytrzepaniu dywanu, należy przystąpić do prania. Następnie trzeba odpowiednio dobrać środek piorący, pamiętając że do konkretnego rodzaju plam, należy zastosować właściwą metodę.

Zanim jednak ktoś w pełni zaufa internetowym poradom i spróbuje cudownych środków, to powinien poczytać też porady użytkowników, na ile taka praca przynosi wymierne efekty. Domowe sposoby nie zawsze bowiem działają na przykład na dywany o jasnych kolorach, które trudno odświeżyć za pomocą sody czy octu. Winowajcą jest tu najczęściej szary nalot, który nie tak łatwo ustępuje pod wspływem sody, czy octu. Tu potrzeba znacznie bardziej radykalnych rozwiązań z wykorzystaniem odkurzacza piorącego, który za pomocą gorącej pary i właściwych środków działa o wiele bardziej skutecznie.

Domowe środki a drobnoustroje w dywanie

Celem czyszczenia dywanu powinno być jednak nie tylko przywrócenie jego pięknego wyglądu, ale też wyeliminowanie niebezpiecznych drobnoustrojów, które rozwijają się w dywanach. Pożywką dla nich jest nie tylko kurz i piasek, ale także ludzki naskórek, który jeśli nie zostaje porządnie odkurzony z głębszych warstw dywanów, to przekłada się na rozwój groźnych dla zdrowia alergenów. Przy włochatych i gęstych dywanach szczotka z odkurzacza nie wystarczy. Niezbędna jest bowiem dezynfekcja, która dociera też do głębszych warstw. Wsparciem może być roztwór z sody albo octu, który pozostawiony na dywanie, będzie korzystnie działał na jego środowisko. Nie zaszkodzi jednak przynajmniej raz w roku zaprosić do domu specjalistów, którzy szybko i skutecznie usuną tego typu problemy z dywanu.

klawepranie.pl/pranie-dywanow-...

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.