Passja Flora Anna Smolińska Wie...
Oferujemy pełen zakres usług florystycznych: - Wiązanki ślubne...
Sprzedaj / Kup biznes
Tysiące ofert sprzedaży firm. Dodaj ofertę lub wybierz firmę dla siebie.
Grupa BIZNES POLSKA S.C.
Codzienna aktualizacja na podstawie monitoringu 140 tytułów praso...
Artcom Paweł Goca
Dekoracje - wesele, ślub - Firma Artcom zajmuje się kompleksową o...
Pytanie do ekspertów:

Co to jest coworking i na czym polega?

Odpowiedzi ekspertów:
Najkrócej mówiąc coworking to współdzielenie przestrzeni i infrastruktury biurowej przez różnych, obcych sobie (przynajmniej początkowo) przedsiębiorców w celu zapewnienia sobie wygodnego miejsca do pracy i współpracy przy możliwie niewielkich kosztach. W coworkingu kluczowa jest elastyczność oraz możliwość (ale nie konieczność) nawiązywania kontaktów.
Początkowo było to zjawisko oddolne, tworzone przez samoorganizację osób pracujących w wolnych zawodach lub zdalnie, dla których nieustanna praca z domu była ograniczeniem - szukali lepszych warunków pracy, kontaktów, kreatywności. Nie chcieli jednak rezygnować ze swej wolności, dalej chcieli być niezależni zawodowo. Z czasem coworking przybrał formy bardziej zinstytucjonalizowane lub skomercjalizowane - powstały biura coworkingowe, które za przystępną opłatą oferowały na elastycznych zasadach wygodne i dobrze urządzone miejsce do pracy i spotkań dostosowane do potrzeb frelancerów, zdalnych pracowników, młodych przedsiębiorców, startupów. Wokół biur coworkingowych tworzyły się społeczności operatywnych i kreatywnych młodych ludzi idących nieco pod prąd utartym ścieżkom kariery, nierzadko zawiązywały się wspólne przedsięwzięcia.
Stosunkowo nowym zjawiskiem jest korzystanie z miejsc coworkingowych przez duże korporacje, które lokują w nich pojedynczych pracowników lub niezależne zespoły projektowe czy nawet całe działy - przede wszystkim przyciąga ich elastyczność i natychmiastowość oferty.
Dziś, po niemal dwóch dekadach coworking nie jest już niszą i ma wiele twarzy i odmian - od wielkich, sieciowych biur zarządzanych jak korporacje, po niewielkie, kameralne i butikowe przestrzenie prowadzone przez pasjonatów-właścicieli.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.10.01
Oceń odpowiedź:
1/0