Logo firmy: AUDITOR F&M S.C. Mariusz RzodkiewiczAUDITOR F&M S.C. Mariusz Rzodki...
- Pełna księgowość ( rachunkowość firm ) - księga handlowa. - ...
Logo firmy: RUDIGER FINANCE Sp. z o. o.RUDIGER FINANCE Sp. z o. o.
1. Księgi handlowe - to pełna księgowość, obsługa sp. z o.o. 2...
Logo firmy: Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa Otus Sp. z o.o.Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa...
- Prowadzenie ksiąg handlowych, Książki Przychodów i Rozchodów, e...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Pytanie do ekspertów:

Co to jest kredyt konsumencki?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: AB Aleksander Barańczyk
Kredyt konsumencki - jest to kredyt na cele prywatne udzielony (może być też przyrzeczenie udzielenia) osobie fizycznej przez, w którego zakresie działalności jest udzielanie kredytów przedsiębiorcę (np. banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe).
Umowy o kredyt konsumencki to m.in.:
• umowy pożyczki,
• umowy kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego,
• umowy, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia.

Umowa o kredyt konsumencki powinna być zawarta na piśmie ,a jej dostarczenie spoczywa na Kredytodawcy. Dla swego dobra Kredytobiorca powinien dokładnie zapoznać się z warunkami kredytu.

Kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w określonym w umowie terminie.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.09.25
Oceń odpowiedź:
0/0
Kredyt konsumencki to taki produkt finansowy, który kredytodawca prowadzący działalność gospodarczą udziela konsumentowi na cele, które nie są związane z żadną działalnością gospodarczą oraz zawodową.

W Polsce kredyty konsumenckie regulowane są przez ustawę o kredycie konsumenckim, która ustanowiona została w maju 2011 roku. Zapisane są w niej wszelkie prawa oraz obowiązki, które występują w przypadku kredytu konsumenckiego. Wynika z niej także to jakie formy umów prawnych zaliczają się do tego pojęcia - są to między innymi pożyczki, kredyty, odroczenie terminu spłaty świadczenia pieniężnego czy kredytu odnawialnego.

Zgodnie z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim do grona takich kredytów można zaliczyć taki kredyt, którego wartość nie przekracza kwoty 255 tysięcy 550 złotych. Bez znaczenia pozostaje przy tym to, czy chodzi o kredyt gotówkowy, samochodowy, hipoteczny czy jakikolwiek inny.

W umowie kredytu konsumenckiego muszą zostać zawarte między innymi takie informacje jak: dane kredytodawcy oraz kredytobiorcy; rodzaj kredytu, jego kwota oraz okres kredytowania; terminy spłaty zobowiązania oraz jej sposób; oprocentowanie, prowizje i wszystkie koszty; wszystkie zapisy dotyczące możliwych odstępstw od umowy; skutki braków płatności i procedury postępowania w takim przypadku; zabezpieczenie kredytu; wszystkie prawa i obowiązki obu stron.

Każdy konsument ma możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania niż wynika to z zapisów umowy. Kredytodawca ma jednak możliwość obarczenia takiej wcześniejszej spłaty koniecznością zapłaty prowizji. W każdym przypadku konsument ma także możliwość odstąpienia od podpisanej umowy w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania. W sytuacji gdy w tym czasie kredyt został już wypłacony konieczny jest oczywiście zwrot całej kwoty.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.09.26
Oceń odpowiedź:
0/0