Logo firmy: Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa Otus Sp. z o.o.Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa...
- Prowadzenie ksiąg handlowych, Książki Przychodów i Rozchodów, e...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: AUDITOR F&M S.C. Mariusz RzodkiewiczAUDITOR F&M S.C. Mariusz Rzodki...
- Pełna księgowość ( rachunkowość firm ) - księga handlowa. - ...
Logo firmy: RUDIGER FINANCE Sp. z o. o.RUDIGER FINANCE Sp. z o. o.
1. Księgi handlowe - to pełna księgowość, obsługa sp. z o.o. 2...
Pytanie do ekspertów:

Co to jest zdarzenie gospodarcze?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Abicus Sp. z o. o.
Zdarzenia i operacje gospodarcze
W działalności podmiotów, osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, występują różne zdarzenia gospodarcze, w tym wykonywane są różne operacje gospodarcze.
Zdarzenia i operacje gospodarcze występują zarówno w działalności zarobkowej, jak i statutowej wspólnot. Większość zdarzeń gospodarczych występujących w działalności różnych podmiotów, wpływa na ich efekty bilansowe. Takie zdarzenia gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną.
W przepisach o rachunkowości oraz w literaturze przedmiotu mówi się o zdarzeniach gospodarczych oraz o operacjach gospodarczych, które podlegają księgowaniu według określonych zasad.
Zdarzenia gospodarcze definiuje się jako fakty wywołane działalnością danego podmiotu; zdarzenie gospodarcze jest pojęciem szerszym niż „operacje gospodarcze", dlatego charakteryzując odmienność obu pojęć, mówi się, że nie każde zdarzenie jest operacją gospodarczą, ale każda operacja gospodarcza jest zdarzeniem gospodarczym.
Przykładami zdarzeń gospodarczych w działalności podmiotu są: zawarcie umowy cywilnoprawnej, złożenie oferty, otrzymanie zamówienia, jak też inne zdarzenia, z którymi wiążą się konkretne operacje gospodarcze, np. zapłata wynagrodzenia dostawcy towarów i usług, zwrot nadpłaty podatku, spłata kredytu bankowego, zakup towarów. Już z pobieżnej oceny wyliczonych zdarzeń gospodarczych widać, że jedne z nich będą wywoływać skutki dla stanu aktywów bądź pasywów, gdyż faktycznie są operacjami gospodarczymi, z kolei drugie nie wpłyną na zmianę stanu majątku lub zobowiązań.
Z tego względu zdarzenia gospodarcze dzieli się na:
1) zdarzenia wywołujące zmiany majątkowo-kapitałowe – w takim przypadku są to operacje gospodarcze podlegające ewidencjonowaniu w prowadzonej ewidencji rachunkowej;
2) zdarzenia niewywołujące zmian majątkowo-kapitałowych, które klasyfikuje się jako tzw. pozostałe zdarzenia gospodarcze, które nie podlegają ewidencjonowaniu w prowadzonej ewidencji rachunkowej.
Operacje gospodarcze zdefiniowano jako zdarzenia gospodarcze powodujące zmiany w składnikach bilansowych danego podmiotu. Zalicza się do nich operacje gospodarcze, które wywołują w bilansie zmiany w stanie aktywów, operacje, które wywołają zmiany w stanie pasywów, a także operacje, które jednocześnie wywołają zmiany po stronie aktywów i pasywów. Jako przykład operacji gospodarczej, która wywoła w bilansie obustronne skutki, wskażmy operację gospodarczą polegającą na spłacie raty kredytu; operacja taka spowoduje zmniejszenie stanu aktywów finansowych, a z drugiej strony spowoduje zmniejszenie stanu zobowiązań (pasywów).
Nie będą miały takiego charakteru ewidencyjne przegrupowania analityczne kosztów i przychodów.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.09.25
Oceń odpowiedź:
1/0