Większość osób zwraca uwagę dopiero na objaw polegający na wyłączaniu się komputera podczas pracy. Obecnie prawie wszystkie komputery mają kontrolę obrotów wentylatorów w zależności od temperatury, więc jeżeli często dochodzi do gwałtownego wzrostu prędkości obrotowej wentylatora, może to świadczyć o przegrzewaniu się któregoś z podzespołów.
Co do odczytywania temperatury przy pomocy programów - należy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Niektóre programy nie radzą sobie z interpretacją stanu czujników i potrafią pokazywać temperatury rzędu kilku tysięcy stopni. Jeśli program pokazuje podejrzanie wysokie lub niskie wartości, prawdopodobnie przekłamuje.
Należy pamiętać, że czujniki monitorują jedynie nieliczne układy, jak procesor, czy GPU. przegrzaniu mogą ulegać też tranzystory, układ sterujący silnikiem dysku twardego, chipsety i inne elementy. Warto zwracać uwagę na przebarwienia (zwykle ciemnienie) laminatu, które wskazują na przegrzewanie się zalutowanych w tych miejscach elementów.
Aby zapobiec przegrzewaniu się podzespołów, należy:
- regularnie czyścić układ chłodzenia (radiatory i wentylatory) oraz wymieniać pastę termoprzewodzącą i termopady. Regularnie w przypadku sprzętu domowego, to mniej więcej raz w roku, w przypadku sprzętu eksploatowanego w warunkach przemysłowych co kilka tygodni.
- przestrzegać zaleceń eksploatacyjnych, nie zakrywać otworów wentylacyjnych, nie używać laptopa w pościeli itp.,
- używać dobrej jakości, dających stabilne zasilanie zasilaczy - w wielu przypadkach niestabilne napięcia powodują dodatkowe obciążenie elementów zasilania poszczególnych układów scalonych i większe straty energii, która jest rozpraszana w postaci ciepła,
- unikać podzespołów z pasywnymi układami chłodzenia, które o wiele gorzej odprowadzają ciepło.
Nie polecam natomiast podkładek chłodzących pod laptopy. Za cenę zakupu, zajęcia portu USB i większego zużycia energii otrzymujemy wiatraczek chłodzący otoczenie laptopa, podczas gdy istotą chłodzenia układów jest odprowadzanie ciepła na zewnątrz obudowy.
Zapytaj eksperta o szczegóły »