Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: OKO24H - Stanisław WysockiOKO24H - Stanisław Wysocki
Naszą ofertę kierujemy do zainteresowanych szybką i rzetelną usłu...
Logo firmy: Visions Tomasz GarncarekVisions Tomasz Garncarek
1. wyjazdowy serwis komputerowy, 2. projektowanie i wykonastwo s...
Logo firmy: NET-S S.C.NET-S S.C.
- sprzedaż komputerów,notebooków i palmtopów - sprzedaż podzespo...
Pytanie do ekspertów:

Jak sprawdzić, że podzespoły komputera się przegrzewają?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
W przypadku laptopa i komputera stacjonarnego można posłużyć się programami, które sczytują dane z sensorów i pokazują aktualne temperatury. Oczywiście można zdiagnozować przegrzewanie za pomocą innych metod. Każdy przegrzewający się sprzęt stara się ochłodzić więc ich wentylator pracuje na maksymalnych obrotach (chyba, że jest uszkodzony i nie pracuje - stąd się przegrzewa).
Jeśli jest to laptop, to należy sprawdzić czy obudowa od spodu jest gorąca i czy czuć jest mocny podmuch powietrza z kratek od wentylatora. Jeśli obudowa jest gorąca a nie ma mocnego podmuchu to znaczy, że mamy problem z zapchanym układem chłodzenia. Należy dostać się do układu chłodzenia i go przeczyścić (trzeba go rozebrać) - nigdy nie należy dmuchać sprężonym powietrzem w kratki wentylacyjne ponieważ możemy uszkodzić sobie wiatrak i doprowadzić do przegrzania układów. Podczas czyszczenia należy wymienić pastę termoprzewodzącą oraz termopady na układach.
Jeśli jest to komputer stacjonarny, to należy sprawdzić czy wentylatory umieszczone na podzespołach, nie są zapchane kurzem i ewentualnie ich przedmuchać sprężarką (powietrze w sprayu powoduje osadzanie się wilgoci). Oczywiście warto wymienić również pastę termoprzewodzącą.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2016.01.18
Oceń odpowiedź:
2/0
Odpowiedź firmy: Serwis komputerowy Kaleron
Większość osób zwraca uwagę dopiero na objaw polegający na wyłączaniu się komputera podczas pracy. Obecnie prawie wszystkie komputery mają kontrolę obrotów wentylatorów w zależności od temperatury, więc jeżeli często dochodzi do gwałtownego wzrostu prędkości obrotowej wentylatora, może to świadczyć o przegrzewaniu się któregoś z podzespołów.
Co do odczytywania temperatury przy pomocy programów - należy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Niektóre programy nie radzą sobie z interpretacją stanu czujników i potrafią pokazywać temperatury rzędu kilku tysięcy stopni. Jeśli program pokazuje podejrzanie wysokie lub niskie wartości, prawdopodobnie przekłamuje.
Należy pamiętać, że czujniki monitorują jedynie nieliczne układy, jak procesor, czy GPU. przegrzaniu mogą ulegać też tranzystory, układ sterujący silnikiem dysku twardego, chipsety i inne elementy. Warto zwracać uwagę na przebarwienia (zwykle ciemnienie) laminatu, które wskazują na przegrzewanie się zalutowanych w tych miejscach elementów.
Aby zapobiec przegrzewaniu się podzespołów, należy:
- regularnie czyścić układ chłodzenia (radiatory i wentylatory) oraz wymieniać pastę termoprzewodzącą i termopady. Regularnie w przypadku sprzętu domowego, to mniej więcej raz w roku, w przypadku sprzętu eksploatowanego w warunkach przemysłowych co kilka tygodni.
- przestrzegać zaleceń eksploatacyjnych, nie zakrywać otworów wentylacyjnych, nie używać laptopa w pościeli itp.,
- używać dobrej jakości, dających stabilne zasilanie zasilaczy - w wielu przypadkach niestabilne napięcia powodują dodatkowe obciążenie elementów zasilania poszczególnych układów scalonych i większe straty energii, która jest rozpraszana w postaci ciepła,
- unikać podzespołów z pasywnymi układami chłodzenia, które o wiele gorzej odprowadzają ciepło.

Nie polecam natomiast podkładek chłodzących pod laptopy. Za cenę zakupu, zajęcia portu USB i większego zużycia energii otrzymujemy wiatraczek chłodzący otoczenie laptopa, podczas gdy istotą chłodzenia układów jest odprowadzanie ciepła na zewnątrz obudowy.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2016.02.24
Oceń odpowiedź:
1/0
Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie temperatury podzespołów komputerowych jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania na komputerze, którego dotyczy problem.
Jednym z najpopularniejszych programów, a zarazem darmowych jest Aida32. Za pomocą tego programu jesteśmy w stanie określić temperatury takich komponentów jak: procesor, dysk twardy czy karta graficzna i z łatwością stwierdzić czy dany podzespół komputera się przegrzewa czy nie.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2016.01.18
Oceń odpowiedź:
0/0
Dużo zależy od sprzętu jaki posiadamy. Niektóre komputery od razu posiadają wbudowany mechanizm monitorowania temperatury poszczególnych podzespołów a już praktycznie wszystkie aktualnie dostępne na rynku monitorowania co najmniej samego procesora. Aby uzyskać informacje o stanie temperatury należy wejść do BIOS-u podczas uruchamiania. Istnieje również możliwość skorzystania z programów do monitorowania temperatury np. "Everest".

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2016.01.18
Oceń odpowiedź:
0/0
Odpowiedź firmy: Brak firmy.
Przyjść do serwisu na darmowe sprawdzenie temperatury. Pierwszymi oznakami jest coraz częściej/szybciej obracające się wentylatory, oraz towarzyszący temu szum.
Data: 2016.01.19
Oceń odpowiedź:
0/0
Do sprawdzenia temperatury wewnątrz komputera najlepsze będą programy diagnostyczne, Speccy, CPU-Z czy HWMonitor. Można je zainstalować z poziomu systemu operacyjnego. Jeśli okaże się że temperatury sa za wysokie należy udać sie do serwisu komputerowego w celu wymiany past termoprzewodzącących i czyszczeniu układu chłodzenia

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2024.03.27
Oceń odpowiedź:
0/0