Logo firmy: Creative Events Paweł GocaCreative Events Paweł Goca
Dekoracje - wesele, ślub - Firma Artcom zajmuje się kompleksową o...
Logo firmy: P.W. Kolmet Ireneusz MoskalP.W. Kolmet Ireneusz Moskal
Oferujemy usługi spawalniczo-monterskie wykwalifikowanymi pracown...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Trans-ADR Sylwia MaliszewskaTrans-ADR Sylwia Maliszewska
ADR: doradztwo adr, sprawozdania roczne, raporty powypadkowe, pla...
Pytanie do ekspertów:

Jakimi zasadami powinien kierować się kamerzysta podczas kręcenia filmu?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Media Advert
Na wstępie wyjaśnię pewną rzecz, a mianowicie na rynku usług filmowych profesjonalnych nie używa się terminu "kamerzysta", czyli określenia wywodzącego się z "kręcenia ślubów", tylko "operator kamery". A czym powinien się kierować? Przede wszystkim nie tym, aby szybko skończyć pracę, wpaść z kamerą, włączyć "REC" i... zrobić materiał nadający się do kosza. Wykonawca filmu powinien wykonywać swoją pracę tak, jak gdyby robił ją dla siebie, dbając o każdy szczegół. Dzień lub kilka dni zdjęciowych w zależności od powierzonego zadania, powinien być uprzedzony wizytą u klienta i omówieniem "na sucho" scenariusza, choćby ramowej konstrukcji. Wystarczy nieraz wypisanie w punktach tego, co trzeba będzie pokazać w docelowym materiale. Powszechnym stwierdzeniem ze strony zleceniodawcy podczas realizacji jest stwierdzenie "to się wytnie". Rzeczywistość nie pozostawia jednak złudzeń, że montaż filmowy to nie Photoshop i nanoszenie poprawek na ruchomym obrazie jest bardzo trudne, czasem wręcz niemożliwe. Dobrego filmu, w przeciwieństwie do zdjęcia, nie można zrobić przez przypadek. Warto więc zadbać o wszystkie szczegóły, żeby efekt końcowy był możliwie najlepszy. Na to jednak składa się jeszcze wiele szczegółów, jak umiejętności związane z oświetleniem, rejestracją dźwięku, doborem podkładu muzycznego, a później umiejętnym połączeniem kadrów. Na koniec dobra rada! Przy wyborze wykonawcy trzeba koniecznie kierować się portfolio wykonanych wcześniej prac. Na stronie internetowej znalezionego studia filmowego, powinny znaleźć się przykłady wykonanych wcześniej prac. I uwaga, powinny być one zamieszczone w całości! Prace pocięte do jednego klipu zwanego "showreel", są jedynie przepełnionym treścią i efektami zwiastunem, który zawsze będzie ciekawszy od docelowego filmu. Nie da to nikomu obrazu tego, czego będzie mógł się spodziewać po swoim zleceniu. Niestety ucieka się do tego większość "filmowców", chcąc ukryć prawdziwy efekt swoich dokonań. Zajrzyj na naszą stronę www.studio-filmowe.pl i przekonaj się jak filmy robi się u nas! Zapraszamy do współpracy!

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.02.23
Oceń odpowiedź:
4/0
Odpowiedź firmy: AVR STUDIO
Po pierwsze musimy wiedzieć jaki film nagrywamy. W większości produkcji operator kamery realizuje wizje reżysera, dbając przy tym o dobre kadry i jakość nagrywanego materiału filmowego. W przypadku filmów ślubnych tzw. kamerzysta jest w jednej osobie reżyserem, operatorem kamery, scenarzystą, dźwiękowcem i obsługą techniczną. Kamerzysta weselny powinien nagrać wszystkie najważniejsze momenty dnia ślubu i to w sposób taki, by nie ingerować w przebieg wydarzeń. Reżyserskie zdolności najlepiej pokazać przy kręceniu scen np. w plenerze.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.02.23
Oceń odpowiedź:
0/0
Odpowiedź firmy: Brak firmy.
Jest wiele rodzajów filmów, a każdy z nich wymaga innego podejścia i punktu widzenia.

Reportaże ślubne. Tutaj przede wszystkim kamerzysta powinien potrafić słuchać. Realizacja, jaką otrzymujemy ma cieszyć nowożeńców (oraz gości). Jest to małe grono odbiorców (w porównaniu np. z filmem reklamowym) i należy skupić się na tym, czego oczekuje młoda para. Następnie kamerzysta powinien omówić szczegóły, przeanalizować otrzymane informacje i przedstawić jak widzi gotowy materiał.

Relacje z imprez. W tego typu materiałach ważna jest dobra współpraca z organizatorami. Wcześniej otrzymujemy szczegółowe informacje i obieramy punkt działania. Rejestrujemy wszystko co się odbywa. Nawet jeśli gotowy materiał ustalono na 5-cio minutowy spot, my mamy kilka godzin źródłowego materiału. Mamy wówczas pewność, że nie stracimy ważnego ujęcia. Ważnym elementem relacji są również wypowiedzi - organizatorów, uczestników imprezy oraz w przypadku uroczystości gminnych rozmowy z władzami lokalnymi. Z takiego źródła materiału możemy stworzyć kilka odrębnych wersji filmu - wizerunkowy, teledysk oraz reportaż dziennikarski. Jesteśmy gotowi na wszystkie aspekty.

Reasumując. Dobry kamerzysta przede wszystkim musi widzieć więcej niż pozostali uczestnicy, mieć ułożony plan działania oraz słuchać, czego się od niego wymaga.
Data: 2015.02.23
Oceń odpowiedź:
0/0
Dobra znajomości obsługi kamery. Kadrowanie, komunikatywności, otwartości, ubrany odpowiednio do uroczystości, dyspozycyjny.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.02.23
Oceń odpowiedź:
0/1