Jak uzyskać wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej.

Dodany przez: Marek Kowalski
Dodany: 2020.04.05   Edytowany: 2020.04.05
Kurs Ochrony w Szkole Ochrony w Skierniewicach STS SECURITY TACTICAL SERVICES

Ustawa o ochronie osób i mienia z dnia 22 sierpnia 1997 roku uregulowała w Polsce tematykę branży ochrony.

Jest to dobra ustawa, bardzo rozbudowana, do tej ustawy mamy 26 innych aktów odwoławczych w postaci ustaw i rozporządzeń.

W tej ustawie mamy omówioną tematykę dotyczącą obszarów i obiektów podlegających obowiązkowej ochronie, tworzenie i funkcjonowanie wewnętrznej służby ochrony, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia, uprawnienia zawodowe i kwalifikacje pracowników ochrony, nadzór nad ochroną osób i mienia oraz zasady ochrony transportowanej broni, amunicji, materiałów wybuchowych, uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Zacznijmy od tego kto to jest pracownik ochrony.

W ustawie o ochronie osób i mienia w dwóch miejscach spotykamy się z taką informacją.

Art. 2 pkt. 6 tej ustawy mówi o tym że pracownikiem ochrony jest osoba wpisana na listę kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej lub kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego wykonująca zadania w ramach wewnętrznej służby ochrony lub dla agencji ochrony, czyli na rzecz przedsiębiorcy który uzyskał pozwolenie na prowadzenie takiej działalności, a dokładniej posiada koncesję wydaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na prowadzenie usług w zakresie ochrony osób i mienia.

Pracownikiem ochrony jest też osoba nie posiadająca wpisu na te listy świadcząca usługi ochrony oczywiście pod warunkiem że jest zatrudniona w agencji ochrony, czyli firmie posiadającej koncesję MSWiA, która (ta osoba) wykonuje czynności w zakresie nie wymagającym wpisu na te listy.

Art. 31 ustawy o ochronie osób i mienia mówi o tym, że pracownikiem ochrony może być osoba pełnoletnia nie skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne.

Lista kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej jest listą Komendanta Głównego Policji natomiast wpisów dokonują komendanci wojewódzcy właściwi ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony. Trzeba zostać wpisanym na listę Komendanta Głównego Policji.

Jaka jest procedura, jak to zrobić i kto może być kwalifikowanym pracownikiem ochrony ?

Trzeba ukończyć kurs ochrony który trwa 245 godzin lub 2 letnią szkołę ochrony.

Po ukończeniu kursu ochrony lub szkoły ochrony placówka wydaje świadectwo ukończenia kursu.

Wpisu dokonują komendanci wojewódzcy policji właściwi ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Tym procesem zajmują się Wydziały Postępowań Administracyjnych KWP.

Po złożeniu całej dokumentacji rozpoczyna się postępowanie administracyjne.

Do wniosku o wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej dołączyć trzeba świadectwo ukończenia kursu ochrony lub szkoły ochrony, badania lekarskie, oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz oświadczenie, że nie toczy się przeciwko osobie składającej wniosek postępowanie karne za przestępstwa umyślne, oświadczenie że nie jest się osobą karaną prawomocnym wyrokiem sądu.

Kto może zostać wpisany na listę ? Na listę kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej wpisuję się osobę która ukończyła 21 lat, kurs można zrobić wcześniej ale zostaniemy wpisani po ukończeniu 21 lat. Żadna ustawa i rozporządzenie nie mówi o górnej granicy wieku. Osoba taka musi posiadać obywatelstwo polskie lub obywatelstwo państwa członkowskiego unii europejskiej, ukończone min. gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową, nie może to być osoba karana, należy zrobić odpowiednie badania lekarskie które dotyczą min. zdolności fizycznej i psychofizycznej do wykonywania zadań pracownika ochrony.

Wydział Postępowań Administracyjnych zleci również wykonanie wywiadu środowiskowego, więc musimy przygotować się na wizytę dzielnicowego.

Po zakończonym postępowaniu administracyjnym, jeżeli nie ma co do naszej osoby żadnych zastrzeżeń zostaniemy wpisani na listę.

Właściwy Komendant Wojewódzki Policji wydaje osobie wpisanej na listę zaświadczenie o dokonaniu wpisu.

Uprawnione placówki mogą prowadzić kursy na kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej w formie stacjonarnej.

Szkoła Ochrony STS SECURITY TACTICAL SERVICES w Skierniewicach prowadzi kursy i szkolenia dla pracowników ochrony.

Kurs otwieramy po zebraniu grupy chętnych.

Kurs na kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej trwa 245 godzin. Spotykamy się w weekendy, w soboty i w niedziele. Prowadząc kurs w formie weekendowej trwa on ok 3 miesięcy.

Zajęcia składają się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów i wykładowców.

Na zajęciach panuje przyjazna atmosfera, a podczas przerw dla naszych kursantów udostępniamy serwis kawowy i poczęstunek.

Kurs składa się z kilku bloków tematycznych o których więcej można przeczytać na naszej stronie internetowej www.kursochrony.pl

Zagadnienia głównie dotyczą przedstawienia ogólnych zasad i warunków wykonywania zawodu pracownika ochrony, przepisy prawa K.C. , K.P.K , K.K , są takie bloki tematyczne jak ochrona osób, ochrona mienia, konwojowanie wartości pieniężnych, pierwsza pomoc, etyka zawodowa pracownika ochrony, jak również zajęcia na sali gimnastycznej z samoobrony, taktyk i technik interwencji, wyszkolenie strzeleckie w tym strzelanie z wybranych modeli broni.

Zapraszamy do szkoły ochrony STS SECURITY TACTICAL SERVICES w Skierniewicach na kurs ochrony kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej.

Partnerem biznesowym naszej szkoły jest agencja ochrony osób i mienia Astrea www.astrea-ochrona.pl której pracownicy prowadzą u nas zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
0/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.